چهارشنبه, 05 مهر 1396 - 09:54

صندوق سرمایه گذاری سپاس رونمایی شد / نخستین سبزپوشی حافظ در فصل پاییز

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه چهارم مهرماه 96 با افزایش 112 واحدی به رقم 85 هزار و 628 واحد رسید. این رشد 0.13درصدی شاخص پس از سه روز روند نزولی در ابتدای فصل پاییز رقم خورد. در بازار سهام در روز سه شنبه، نماد پالایش نفت تهران با 38 واحد، نماد آسان پرداخت پرشین با 30 واحد، نماد شركت ارتباطات سیار ایران با 25 واحد، نماد پالایش نفت بندرعباس با 22 واحد، نماد داده گسترعصرنوین-های وب با 20 واحد، نماد پالایش نفت اصفهان با 18 واحد و نماد سایپا با 14 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 27 واحد، نماد فولاد خوزستان با 21 واحد، نماد سرمایه گذاری  غدیر با 14 واحد و نماد فولاد مباركه اصفهان با 11 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

وضعیت مناسب بورس تهران نسبت به بازارهای موازی

با اینکه تالار حافظ در روزهای ابتدایی پاییز روند منفی را سپری کرد و تنها روز سه شنبه شاخص کل به بازه مثبت بازگشت، اما کماکان وضعیت بورس تهران نسبت به بازارهای موازی بهتر است، به طوری که بازدهی این بخش از فعالیت های اقتصادی از سایر بازارهای موازی حتی سپرده های بانکی، بیشتر است.

بنابراین در صورتی که سرمایه گذاری با دید میان مدت و بلند مدت انجام گیرد، هیچ بازاری به سودآوری بورس نیست و صاحبان سهام شرکت ها با کمی هوشیاری می توانند در سال بیش از 50درصد سود به خانه برند. در این میان، اوراق خزانه سخاب ها به نقطه قیمتی مطلوبی رسیده و بازدهی تقریبا 19 تا 20درصدی در آنها قابل دسترس است لذا برخی از سهامداران محافظه کار بازار سهام، درصدد خرید اوراق مشارکت و اوراق خزانه برآمده اند. روز سه شنبه گروه خودرو مورد اقبال سهامداران قرار گرفت و گروه سایپا بیشترین درصد حجم معاملات و گروه بهمن کمترین درصد حجم معاملات را در این گروه به خود اختصاص دادند.

روز سه شنبه بورس تهران همسو با معاملات حقوقی های خودرویی ها و برخی سهم های شاخص ساز شاهد تحرک معامله گران اغلب حقیقی در گروه پالایشی ها به پشتوانه رشد قیمت های جهانی نفت خام نیز بود. همچنین گروه قندی ها همسو با معاملات دوطرفه معامله گران اغلب حقیقی در دامنه مثبت نوسان قیمتی بود. در گروه فلزات اساسی نیز با وجود درجا زدن اغلب سهم های پیشرو، اما تک سهم های کوچک برخوردار از سهام شناوری پایین همچنان خودنمایی می کردند.

رشد یک واحدی شاخص کل فرابورس

روز سه شنبه شاخص کل بازار فرا بورس ایران با رشد بیش از یک واحدی به پله ۹۶۰ واحدی صعود کرد. همچنین در بازار فرا بورس تعداد ۶۳۹ هزار و ۳۲۴ سهم اوراق بهادار به ارزش 2میلیارد و ۴۹ میلیون و ۶۶۷ هزار ریال در بیش از ۳۴ هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد. در معاملات بازار فرابورس نمادهای مبین وان کیش، تولید و صادرات ریشمک، هتل پارسیان کوثر اصفهان، آتیه داده پرداز با روند صعودی و کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی و گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی با روند نزولی به کار خود پایان دادند.

مدیریت ریسک با صندوق های سرمایه گذاری

از جمله اتفاقات مهم پیرامون بورس برگزاری نشست خبری به مناسبت رونمایی از یک صندوق سرمایه گذاری با عنوان «سپاس» بود. در این نشست محمودرضا خواجه نصیر، مدیرعامل تأمین سرمایه آرمان گفت: منابع مالی صندوق سپاس تا زمانی  که در هیچ حسابی سرمایه گذاری نشده باشد در حساب قرض الحسنه سرمایه گذاری خواهد شد و در حالت کلی منابع آن در اوراق بهادار یا سهام یا حساب قرض الحسنه سرمایه گذاری می شود و سود محقق شده براساس سود اوراق بهادار و سهام در NAB منعکس خواهد شد.

وی افزود: ماهیت نگاه ما در این صندوق اسلامی است و در نتیجه عدم قطعیت به میزان سود وجود دارد. ما نمی خواهیم بگوییم که سودآوری را تضمین می کنیم، اما با مدیریت ریسک سودآوری را پیش بینی می کنیم و بازارگردانی خواهیم کرد و قیمت های پیش بینی  شده را در طول دوره محقق می کنیم، اما مطلقا این صندوق زیان ده نخواهد بود. پیش بینی ما این است که بسته به شرایط، سودی معادل ۱۵ تا ۲۰درصد داشته باشیم.

خواجه نصیر ادامه داد: این صندوق برای عموم متشرعان مقید است که عمده سرمایه گذاری های آنها توسط اوراق بهادار با درآمد ثابت از جمله انواع صکوک، صکوک اجاره، اوراق مشارکت متمرکز شده است.

وی با اشاره به بازگرداندن اعتماد مردم به بازار سرمایه اظهار داشت: کشور ما نیاز دارد از طریق خریدوفروش معاملات سهام و اداره محصولات مدیریت شده به مردم در این بازار کمک کنند و ما هم در راستای جلب اعتماد مردم اقدام به ارائه محصولات جدید در بازار سرمایه کرده ایم.

مدیرعامل تأمین سرمایه آرمان ادامه داد: سوددهی این صندوق ماهانه خواهد بود و توزیع آن در حساب های سپرده گذاری انجام می شود. همچنین متقاضیان خرید از این صندوق می توانند در 10 دقیقه پایانی فرصت خریدوفروش سهام، 2 ریال کمتر از قیمت بازار سهام این صندوق را خریداری کنند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی