پنج شنبه, 30 شهریور 1396 - 08:47

شاخص کل با سقف شکنی های پی در پی به استقبال پاییز رفت / تداوم رشد قدرتمند بورس تهران با فرمان خودرویی ها

در پی رشد دماسنج بازار سهام ایران در روزهای اخیر، روز چهارشنبه نیز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۴۸۸ واحد رشد کرد و به رقم ۸۵ هزار و ۸۳۱ واحدی رسید. در آخرین روز معاملاتی شهریورماه بازار سهام، نماد سرمایه گذاری غدیر با 69واحد، نماد گروه مپنا با 63واحد، نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 60واحد، نماد سایپا با 46واحد، نماد ایران خودرو با 43واحد، نماد گسترش نفت و گاز پارسیان با 39واحد و نماد فولاد مباركه اصفهان با 30واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت را بر رشد شاخص کل بورس بر جای گذاشتند. در مقابل، نماد پالایش نفت اصفهان با 25واحد، نماد پالایش نفت بندرعباس با 11واحد و نماد شركت ارتباطات سیار ایران با 10واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را در برآورد نماگر بورس تهران داشتند.

تقویت تقاضا دربازار سهام

این روزها بورس تهران در کانال افزایشی قرار گرفته و شاخص کل شاهد سقف شکنی های پی در پی است. بر این اساس با حضور قدرتمند معامله گران حقوقی در نمادهای شاخص سازی همچون فولاد مبارکه، گل گهر، مپنا و هلدینگ های پتروشیمی غدیر و گسترش نفت و گاز پارسیان شاهد پیشرو شدن گروه خودرویی ها همزمان با تقویت تقاضا در برابر عرضه سهام حقوقی ها بودیم. هرچند صف خریدهای شکل  گرفته در این گروه به ویژه در سایپا پایداری چندانی نداشت، اما تمایل بازار سهام برای حمایت از نماگرهای بورس از طریق گروه های شاخص ساز نشان می دهد که بورس تهران در پاییز 96 با برنامه ریزی بهتری به دنبال شناسایی سود و سقف شکنی های بیشتر در تالار شیشه ای خواهد بود. به نظر می رسد با فعال تر شدن صندوق های سرمایه گذاری و به کارگیری اعتبارهای کارگزاری ها تلاش می شود تا چراغ بازار سهام با معاملات قابل قبول در گروه های شاخص ساز روشن نگه داشته شود.

گروه های بازار سهام زیر ذره بین

روز چهارشنبه در گروه خودرو به جز در دو نماد شاهد رشد یک دست سهام شرکت های این گروه بودیم، به طوری که سهم های پرمعامله ای مانند سایپا، ایران خودرو، ایران خودرو دیزل، زامیاد و پارس خودرو توانستند بیش از 4درصد در قیمت پایانی رشد کنند و در قیمت آخرین معامله تا مرز رشد 5درصدی پیش روند. در گروه خودرو حدود ۳۰۸میلیون سهم به ارزش حدود ۴۰میلیارد تومان در ۱۹هزار و ۶۲۴ نوبت، مورد دادوستد قرار گرفت.

در گروه فلزات اساسی نیز حجم معاملات به ۸۷میلیون سهم و اوراق مالی رسید و ارزش معاملات عدد ۷ میلیارد تومان را رد کرد. برعکس خودرویی ها، بیش از نیمی از نمادهای گروه فلزات اساسی با کاهش در قیمت پایانی همراه بودند. از طرفی در گروه فرآورده های نفتی کک و سوخت هسته ای نیز اکثر نمادها یکدست در قیمت پایانی شاهد ریزش بودند.

ارزش معاملات این گروه به ۱۱میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از معامله بیش از ۳۱میلیون سهم بود. در گروه قندی ها نیز هرچند  نمادهایی با ارزش نسبتا بالای معامله مانند قند شیرین خراسان شاهد صف فروش بودند و 5درصد در قیمت آخرین معامله افت کردند، با این حال در نماد مذکور تمام خریدها متعلق به سهامدار حقیقی و از کل عرضه ها نزدیک به ۹۲درصد مربوطه به عرضه حقوقی ها بود.

همچنین در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، بیش از 38میلیون سهم سرمایه گذاری خوارزمی به ارزش بیش از 3میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران این سهم همراه شد. همچنین کمتر از 27میلیون سهم داروسازی دکتر عبیدی به ارزش کمتر از 54میلیارد تومان بازارگردانی شد. بیش از 18میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش بیش از 10.5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم همراه بود و 16میلیون سهم گروه صنایع بهشهر ایران به ارزش بیش از 2میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد.

فرابورس به پیشواز فصل جدید رفت

نگاهی کلی به مبادلات صورت گرفته در بازارهای نه گانه فرابورس ایران نشان می دهد که در آخرین روز شهریور ماه افزون بر 193میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یک هزار و 713میلیارد ریال میان فعالان بازار دست به دست شده و شاخص کل فرابورس ایران نیز با تغییر نه چندانی در ارتفاع 957واحدی تثبیت شده است.

نماد «ذوب» در حالی بیش از یک واحد بر آیفکس تأثیر منفی گذاشت که نماد «مارون» با حمایت یک واحدی از این نماگر، تأثیر منفی از جانب نماد ذوب را خنثی کرد. در جریان بازار نیز در بازارهای اول و دوم بیش از 84میلیون سهم به ارزش بالغ بر 256میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفت و در سه تابلو معاملاتی بازار پایه نیز سهامداران بیش از 97میلیون سهم را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات رقمی بیش از 201 میلیارد ریال را نشان می دهد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی