چهارشنبه, 29 شهریور 1396 - 09:14

دماسنج بازار سهام کانال 85 هزار واحد را فتح کرد / رکوردشکنی های بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز سه شنبه با جهش 929 پله ای، در جایگاه 85 هزار و 343 واحدی ایستاد. همه شاخص های اصلی بازار سهام نیز از روند صعودی برخوردار بودند. گروه فرآورده های نفتی در معاملات روز سه شنبه صدرنشین صنایع بورسی شد. گروه شیمیایی و گروه فلزات اساسی جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

در رده چهارم، گروه کانی های فلزی جای گرفت. گروه خودرو نیز در رده پنجم قرار گرفت. نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، ارتباطات سیار ایران، مخابرات ایران، گسترش نفت و گاز پارسیان، صنعتی و معدنی چادرملو، سرمایه گذاری غدیر و گروه مپنا در معاملات روز سه شنبه بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص کل داشتند، چنان که نماد فولاد مبارکه اصفهان به تنهایی 102 واحد شاخص کل را بالا کشید.

دلایل رونق این روزهای بورس تهران

این روزها عواملی مانند رشد قیمت کامودیتی ها از جمله مواد پایه و معدنی در بازارهای جهانی، ابلاغ کاهش سود و گزارش های مثبت گروه های بورسی در روزهای اخیر، زمینه رشد سریع شاخص کل بورس را فراهم کرده اند. در عین حال وضعیت مناسب گروه پالایشی و فرآورده های نفتی در پی گزارش ها و خبرهای مثبتی که پیرامون این گروه منتشر شده است باعث شده سیگنال های مثبتی به بازار سهام ارسال شده و این گروه مورد توجه قرار گیرد.

علت دیگر رونق بورس، تمایل بازار به خروج از دوره رکود چهارساله است. چنانکه در چهار سال اخیر بورس در اغلب ماه ها، درگیر رکود بوده و تنها در مقاطعی کوتاه رونق داشته است، به طوری که بررسی ها نشان می دهد شمار ماه های راکد حدود سه برابر ماه های پررونق بورس در این مدت بوده است. علت دیگر بهبود وضعیت بازار بورس، اعلام کاهش سود بانکی و ساماندهی اوراق بدهی «سخاب» است، هر چند که هنوز جنبه های مثبت این اقدام به طور کامل ظاهر نشده اما جو روانی بازار سهام را مثبت کرده است.

با گروه های بازار سهام

روز سه شنبه روند قیمت ها در گروه مواد و محصولات دارویی افزایشی بود، به طوری که اکثریت نمادهای دارویی مخصوصا نمادهایی با حجم و ارزش معامله بالا توانستند در قیمت پایانی از خود رشد نشان دهند. در این گروه 5 میلیون سهم به ارزش حدود 3 میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در گروه فلزات اساسی اکثریت نمادها یک الی دو درصد روند کاهش و افزایش در قیمت پایانی داشتند. در این گروه 64 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 15 میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

همچنین در گروه اطلاعات و ارتباطات دو نماد های وب و مبین وان کیش که به تازگی در بورس و فرابورس ایران عرضه شدند، رشد نزدیک به 5درصدی داشتند و آتی داده پرداز با افت 1.14درصدی در قیمت پایانی مواجه شدند. در چهارمین روز معاملات بورس تهران، فرآورده های نفتی توانستند یک دست رشد کنند. در این گروه 59 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 21 میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

در گروه محصولات شیمیایی نیز عمدتا با رشد قیمت ها مواجه بودیم. در این گروه 90 میلیون سهم به ارزش بیش از 17 میلیارد تومان دادوستد شد. در گروه استخراج کانه های فلزی نیز دیروز شاهد رشد خوبی در قیمت های پایانی بودیم و نماد معدنی و صنعتی چادرملو در این گروه جزو نمادهای تاثیرگذار روی دماسنج بازار سرمایه بود. در این نماد شاهد صف خرید نیز بودیم.

صعود 5 پله ای شاخص کل فرابورس

شاخص کل فرابورس ایران چهارمین روز کاری هفته منتهی به 31 شهریورماه را با پنج پله صعود و قرار گرفتن در ارتفاع 957 واحدی پشت سر گذاشت و بدین ترتیب با سبزپوشی به استقبال آخرین روز کاری فصل تابستان رفت. روز سه شنبه 28 شهریورماه، افزون بر بازگشایی چندین نماد معاملاتی، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس شاهد عرضه اسناد خزانه در نماد «سخاب6» که روز 27 اسفندماه امسال سررسید می شود نیز بودیم.نتیجه این عرضه، داودستد 627 هزار و 838 ورقه سخاب6 به ارزش بالغ بر 588 میلیارد ریال بود. پیش از این عرضه، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس اوراق سخاب 2 تا 5 نیز عرضه شد که با استقبال خوبی همراه بود و بعد از عرضه سخاب6 در روز جاری نیز قرار است به زودی آخرین سری از سخاب ها یعنی سخاب7 در فرابورس عرضه شود.

در جریان معاملات بازار فرابورس ایران، معامله گران بیش از 272 میلیون ورقه بهادار را در بالغ بر 28 هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند که ارزش این دادوستدها بر 3 هزار و 428 میلیارد ریال بالغ شد.  همچنین صعود 5 پله ای آیفکس تحت تاثیر حمایت 2.8 واحدی از جانب نماد «زاگرس» بود. در همین حال نماد «ذوب» در حالی بیش از یک واحد به سبزپوشی شاخص کل کمک کرد که با دادوستد نزدیک به 52 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 48 میلیارد ریال، در صدر بازارهای اول و دوم به لحاظ بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی قرار گرفت.

این در حالی است که در مجموع بازارهای اول و دوم تغییر مالکیت بالغ بر 108 میلیون سهم به ارزش بیش از 267 میلیارد ریال انجام شد. عنوان بیشترین افزایش قیمت در میان نمادهای فرابورسی نیز به نماد معاملاتی شرکت های مبین وان کیش و هتل پارسیان کوثر اصفهان که سهام هر دو اینها طی دو ماه اخیر در فرابورس عرضه شد، تعلق گرفت. در مقابل نمادهای «کشرق» و «بهپاک» بار بیشترین کاهش قیمتی را در روز جاری به دوش کشیدند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی