دوشنبه, 27 شهریور 1396 - 10:09

دماسنج بازار سهام در آستانه کانال 84 هزار واحد قرار گرفت / بازدهی بیشتر بورس تهران نسبت به سایر بازارها از ابتدای سال

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه نیز در ادامه روند مثبت ابتدای هفته، توانست رشد 0.28درصدی را تجربه کند و به کانال 84 هزار واحد نزدیک تر شود. بدین ترتیب در دومین روز معاملاتی هفته شاخص کل ۲۳۳.۳۹ واحد رشد کرد و تا رقم ۸۳ هزار و ۹۱۶ واحدی بالا رفت.

در معاملات روز یکشنبه بازار سهام، نماد شركت ارتباطات سیار ایران با 75 واحد، نماد كشتیرانی ایران با 40 واحد، نماد فولاد مباركه اصفهان با 28 واحد، نماد گروه مپنا با 16 واحد و نماد داده گستر عصرنوین با 15 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل، نماد پالایش نفت اصفهان با 22 واحد و نماد آسان پرداخت پرشین با 17 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر بورس تهران داشتند.

آیفکس نیز با افت ۲.۱ واحدی مواجه شد و به رقم ۹۴۹.۲ رسید. بر این اساس ارزش معاملات فرابورس تهران رقم ۲۶۵ میلیارد تومان سهم و اوراق مالی را تجربه کرد و حجم معاملات شاهد ۱۵۸ میلیون تومان سهم و اوراق مالی رسید. در معاملات فرابورس تهران، پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان بیشتر تاثیر کاهنده را روی آیفکس داشتند. در طرف مقابل پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و قاسم ایران سعی کردند آیفکس را به سمت بالا هدایت کنند.

تحرک مثبت حقوقی ها در بازار سهام

در دومین روز معاملاتی هفته بازار سهام بازاری به نسبت پرتحرک بود که در آن سهامداران حقیقی پا به پای حقوقی ها برای معاملات درون گروهی تلاش می کردند تا فرصتی برای تبیین استراتژی جدید سرمایه گذاری در بازه های کوتاه مدت پدیدار شود؛ بازاری که همچنان ترجیح می دهد تا روی سهم های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین تمرکز کند. بدین ترتیب معاملات درون گروهی سهامداران عمده به ویژه در گروه معدنی ها در حالی در گروه فلزات اساسی و سنگ آهنی ها رقم خورد که شاهد افزایش اقبال خریداران اغلب حقوقی سهام در گروه حمل و نقل بودیم و این مهم باعث شد تا این گروه پیشروی بازار سهام باشد.

همچنین در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از 577 میلیون سهم فولاد مبارکه اصفهان به ارزش بیش از 109 میلیارد و 792 میلیون تومان از سوی سهامدار عمده بازارگردانی شد. در نماد ملی صنایع مس ایران نیز بیش از 443 میلیون سهم به ارزش کمتر از 95میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده معامله شد. 124.5 میلیون سهم کشتیرانی ایران نیز به ارزش 49.5 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت؛ همچنین بیش از 41.5 میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش بیش از 6میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملاتی انتقالی مواجه شد.

روز یکشنبه 20 میلیون سهم معدنی و صنعتی چادرملو به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان بازارگردانی شد و در صندوق درآمد ثابت امین یکم نیز 20 میلیون ورقه به ارزش 2 میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابجا شد. در عین حال کمتر از 15 میلیون سهم بیمه سینا به ارزش 1.5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم همراه شد و در گروه صنعتی سپاهان نیز 6 میلیون سهم به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان کد به کد شد و درنهایت اندکی بیش از 3.5 میلیون سهم کارتن ایران به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان بازارگردانی شد.

رشد 8.1 درصدی شاحص کل از ابتدای سال

براساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که هر هفته توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تهیه و منتشر می شود، از ابتدای سال 96 تا مورخ 22 شهریورماه، شاخص کل با 1.8درصد افزایش به رقم 83524 واحد بالغ شد و شاخص کل هم وزن با 6.11درصد افزایش عدد 17546 واحد را تجربه کرد. این در حالی است که سکه با 6.5 درصد و دلار با 6.4درصد رشد همراه بوده است. 

سه صنعت «خودرو و ساخت قطعات» با 6.19درصد،  «اطلاعات و ارتباطات» با 4.17درصد، «فلزات اساسی» با 13درصد بیشترین حجم معاملات هفتگی و «اطلاعات و ارتباطات» با 4.20درصد، فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با 3.14درصد و فلزات اساسی با 1.11درصد بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

بر این اساس در 30 روز منتهی به 22 شهریورماه 1396، صنعت «استخراج کانه های فلزی» با بازدهی مثبت 7.10درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت.در مدت مشابه صنعت «استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف» با افت با منفی 2.25درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکت ها،  «آلومینیوم ایران» با مثبت 290درصد بیشترین افزایش و «دارویی لقمان» با منفی 6.25درصد بیشترین کاهش را داشتند.

همچنین در محاسبه بازدهی شاخص های بورس منطقه خاورمیانه نسبت به پایان هفته گذشته، شاخص بورس توکیو (NIKKEI 225) با رشد 3.3 درصدی بیشترین بازدهی و شاخص بورس لندن (FTSE 100)  با افت 2.2درصدی کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده اند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی