شنبه, 25 شهریور 1396 - 09:25

2مولفه جذب سرمایه به بورس در هفته های آینده چیست / صنایع صادرات محور در تیررس سهامداران حقوقی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته منتهی به 24 شهریور 1396 با 152 واحد کاهش معادل 0.2درصد کاهش یافت و به رقم 83523 واحد رسید. این افت در شرایطی رقم خورد که شاخص کل طی چند ماه گذشته با اهرم سهم های بزرگ مانند فولادی ها و پالایشگاهی ها مسیر رو به رشدی را سپری کرده بود.

در هفته های اخیر با توجه به افزایش نرخ ارز و صحبت های انجام شده درخصوص تک نرخی شدن ارز، بسیاری از صنایع صادرات محور با رشد قیمت مواجه شدند، اما با توجه به کوتاه مدت نگر بودن استراتژی سهامداران این رشد طی هفته گذشته تداوم نیافت و بازار اندکی با اصلاح قیمتی روبه رو شد.

با توجه به پایان سال مالی، احتمال دارد هفته پیش رو که هفته پایانی شهریورماه است بازار به همین منوال ادامه داشته باشد و نباید انتظار تغییر چشمگیری را در بازار سهام داشته باشیم. افزایش نرخ ارز در بلند مدت در کنار کاهش نرخ سود بانکی دو مولفه ای هستند که می توانند سرمایه ها را به بورس رهنمون کنند، ولی با این حال نزد افکار عمومی بازار پول و بانک همچنان برای سرمایه گذاری جذاب تر است. افزایش نرخ ارز می تواند بر نمادهای فولادی و پالایشگاهی چون گذشته تأثیر مثبتی بر جای گذارد. چنانکه در هفته گذشته شاهد جمع آوری نمادهای گروه های فوق توسط شرکت های حقوقی بودیم.

رشد حجم و ارزش معاملات صندوق های سرمایه گذاری

در جریان معاملات هفته ای که گذشت طی چهار روز معاملاتی تعداد 2385 میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 8 هزار و 794میلیارد ریال در بیش از 376هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب 26 و 9.6درصد کاهش و 64درصد افزایش را نشان می دهد. این در حالی است که تعداد 82 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 830 میلیارد ریال در این مدت مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 75 و 72درصد افزایش همراه شد. شاخص بازار اول هم در این مدت با 399 واحد افت به رقم 58144 واحد و شاخص بازار دوم با 1262 واحد افزایش به عدد 184 هزار و 118 واحد رسیدند که به ترتیب با 0.682درصد افت و 0.69درصد افزایش مواجه شدند.

فلزات  اساسی  صدرنشین صنایع فرابورسی

معاملات هفته گذشته فرابورس ایران با رویدادهایی همچون عرضه دو مرحله اسناد خزانه اسلامی با نمادهای «سخاب2» و «سخاب3» در بازار ابزارهای نوین مالی، درج نماد شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در تابلو الف بازار پایه، انتقال نماد 6 شرکت به دلیل عدم احراز شرایط لازم برای ماندن در تابلو پایه ب و در نتیجه انتقال این شرکت ها به تابلو ج بازار پایه، تمدید اعتبار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در نماد های معاملاتی «تسه9311» و  «تسه9405» تداوم یافت.

در هفته معاملاتی منتهی به 24 شهریورماه معامله گران همچنین اقدام به خریدوفروش 738 میلیون ورقه در 171 هزار دفعه کردند که ارزش این دادوستدها 6 هزار و 89 میلیارد ریال بود. رصد معاملات روزانه فرابورس حاکی از آن است بیشترین حجم مبادله اوراق بهادار چهارشنبه به میزان 219 میلیون ورقه و بالاترین ارزش معامله سه شنبه در رقم یک هزار و 790 میلیارد ریال رقم خورده است.

در همین حال ارزش بازار فرابورس نیز در ادامه روند رو به رشد خود نزدیک به 3درصد افزایش یافت تا از ابتدای سال حدود 4درصد رشد کند. اگرچه در این میان شاخص کل فرابورس با افت اندک 0.4درصدی روبه رو شد و نتوانست رکورد دیگری همچون هفته های پیشین به ثبت برساند. نگاهی به معاملات صورت گرفته در بازارهای فرابورس نیز نشان می دهد به ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه سهامداران تعداد 72، 372 و 278 میلیون سهم را به ارزش 133، یک هزار و 211 و 403 میلیارد ریال دست به دست کرده اند که این ارقام در مقایسه با هفته پیشین با کاهش همراه بود.

رشد 10درصدی اوراق بدهی

بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران در هفته ای که گذشت میزبان دادوستد 16 میلیون ورقه بهادار به ارزش 4 هزار و 342 میلیارد ریال قرار گرفت که در میان ابزارهای معاملاتی این بازار تنها اوراق بدهی با افزایش حجم و ارزش دادوستدها همراه شد. اوراق بدهی به میزان 4 میلیون ورقه به ارزش 3 هزار و 909 میلیارد ریال، اوراق تسهیلات مسکن به تعداد 300 هزار ورقه به ارزش 251 میلیارد ریال و در نهایتETFها با نقل و انتقال 11 میلیون ورقه به ارزش 182 میلیارد ریال معاملات هفته گذشته را خاتمه دادند.

اوراق بدهی نزدیک به 10درصد با رشد حجم و ارزش معاملات روبه رو شد. در همین حال ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و بازار شرکت های کوچک و متوسط به رقم یک هزار و 673 میلیارد ریال در هفته قبل رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با ارزش معاملات 256 میلیارد ریال 15درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد. پس از این گروه صنایع اطلاعات و ارتباطات، محصولات شیمیایی و محصولات کاغذی در جایگاه دوم تا چهارم قرار گرفتند.

انتقال 6 شرکت از تابلو  «پایه ب» به تابلو  «پایه ج»

از سوی دیگر با توجه اطلاعیه منتشرشده در سامانه کدال در 11 اسفند سال 95 و در راستای طبقه بندی شرکت های بازار پایه فرابورس ایران، براساس زمان بندی اعلام شده مطابق با مصوبه 25 شهریور امسال کمیته درج فرابورس ایران، شرکت هایی که در دوره مالی مورد رسیدگی بیش از سه مرتبه اطلاعات مورد نظر در «دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس» را ارائه نکرده اند به تابلو «پایه ج» منتقل می شوند و در این تابلو قابلیت معامله برای سهام آنها مهیا می شود. 

بدین ترتیب شش شرکت ایرانیت با نماد «سایرا»، سرمایه گذاری فنی و مهندسی مشانیر با نماد «ومشا»، ساختمان اصفهان با نماد «ثاصفا»، سرمایه گذاری صنایع ایران با نماد  «وایرا»، کارخانه های صنعتی آزمایش با نماد  «لازما» و سرمایه گذاری معیار صنعت پارس با نماد  «معیار»، به دلیل عدم افشای اطلاعات به تابلو  «پایه ج» منتقل می شوند. نماد معاملاتی این شش شرکت   در پایان معاملات روز شنبه مورخ 25 شهریور متوقف می شود و از روز چهارشنبه مورخ 29 شهریورماه معاملات آنها در تابلو «پایه ج» بازار پایه آغاز می شود.

در همین حال در بازار ابزارهای نوین مالی نیز طی دو هفته اخیر اسناد خزانه اسلامی با نمادهای سخاب2، 3 و 5 عرضه شده و یکشنبه هفته آتی نیز «سخاب4» در این بازار عرضه می شود. با عرضه اوراق سخاب  مذکور نرخ سود این اوراق تا حداکثر 19درصد نسبت به بازار غیررسمی کنترل شده است.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی