یکشنبه, 12 شهریور 1396 - 09:31

همزمان با تجمع سهام داران معترض در تالار حافظ صورت گرفت / رشد شاخص کل بورس در نخستین روز اجرای مصوبه جدید نرخ سود

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین روز معاملاتی هفته همزمان با نخستین روز اجرای مصوبه جدید نرخ سود بانک مرکزی با رشد ۱۵۵واحدی مواجه شد و روی رقم ۸۳ هزار و ۴۲۸ واحد ایستاد. این در حالی است که از روز شنبه بخشنامه جدید نرخ سودی بانک مرکزی ابلاغی به تمامی بانک های کشور به اجرا درآمده است و براساس آن کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند که اجرای دقیق این مصوبه تأثیر مثبتی بر بازار سهام کشورمان خواهد داشت.

براساس این مصوبه که از روز شنبه لازم الاجراست بانک ها و موسسات اعتباری موظفند نرخ سودعلی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله را حداکثر ۱۵درصد و سپرده های کوتاه مدت را حداکثر ۱۰درصد محاسبه و رعایت کنند. بر این اساس انتظار می رود ورود تدریجی نقدینگی به بدنه بورس تهران طی روزهای آینده شدت و قوت بیشتری یابد. از سوی دیگر دلار برای رشد قیمتی و لمس سطوح بالاتر تلاش می کند و مردم در حال خارج کردن بخشی از منابع خود از شبکه بانکی و سرمایه گذاری بیشتر در بورس تهران هستند.

با گروه های بازار سهام

روز شنبه معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۱۶۹ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۱۳ واحد و فولاد خوزستان با ۱۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس داشت. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۴۱ واحد، صنعتی و معدنی گل گهر با ۱۱واحد و نفت پارس با ۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

در نماد آلومینیوم ایران در حالی خبرهای مختلفی در زمینه عطش خریدار حقیقی جدید برای جمع آوری این سهم به انباشت تقاضا و شکل گیری صف خرید میلیونی پایدار منجر شد که در گروه فلزات اساسی، اغلب نماد معاملاتی این گروه با افزایش عرضه سهام و اصلاح قیمت ها مواجه بودند.

در گروه معدنی ها نیز شرکت های سنگ آهنی با همین وضعیت مواجه بودند، به طوری که با وجود برخی معاملات کد به کد کم حجم میان حقوقی ها، روند معاملاتی متعادل و در محدوده صفر تابلو را رقم زدند. در گروه فلزات اساسی نیز روند تغییرات قیمت پایانی عمدتا حدود یک واحد به سمت بالا یا پایین بود.

روز شنبه همچنین شاخص کل فرابورس  (آیفکس) بدون تغییر محسوسی به رقم ۹۵۴ واحد رضایت داد. پتروشیمی زاگرس، سرمایه گذاری توسعه و عمران کرمان، فولاد هرمزگان جنوب، تولید برق عسلویه مپنا و مدیریت انرژی امید تابان هور بیشترین تأثیر مثبت را بر نماگر شاخص کل فرابورس بر جای گذاشتند و در مقابل پتروشیمی مارون و تولید نیروی برق دماوند تأثیری منفی بر نماگر فرابورس داشتند.

تجمع اعتراضی سهام داران کنتورسازی

در نخستین روز معاملاتی هفته بازار سهام بازاری کم عمق بود که هم زمان با اعتراض ده ها تن از سهامداران مقابل تالار معاملات سهام در خیابان حافظ و بسته شدن در اصلی این تالار روی عموم مردم، با معاملاتی کم حجم مواجه بود. بازاری که به لطف هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس همچنان در کانال 83هزار واحدی پیشروی کرد.

براساس خبرهای منتشر شده صبح روز شنبه 11 شهریور ماه 96 بورس تهران به دلیل آنچه اعتراض تنی چند از سهامداران که خود را عموما سهامدار شرکت کنتور سازی معرفی می کنند، روی مردم بسته شد. پیش از این در های بورس تهران حدود 8 ماه قبل در 10 تیرماه و 18 بهمن ماه ۹۵ نیز به دلیل بروز این اعتراض ها در ساعات پایانی معاملات روی عموم سهامداران معترض بسته شده بود.

با این همه این نخستین بار است که از ابتدای شروع معاملات بورس تهران در های اصلی این بازار روی عموم مردم بسته شده است. تجمع کنندگان حاضر در تالار شیشه ای با حمل پلاکاردهایی از مسعود کرباسیان خواستند که به وضع سهامداران این شرکت رسیدگی کند. این معترضان معتقد بودند که سازمان بورس برای رسیدگی به این پرونده عزمی جدی ندارد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی