شنبه, 11 شهریور 1396 - 09:14

با رشد نرخ ارز و افزایش قیمت های جهانی صورت می گیرد / ادامه روند صعودی بورس با لیدری گروه های صادرات محور

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در طی هفته های گذشته توانست چند بار سقف شکنی کند و وارد کانال ۸۳ هزار واحدی شود. بدین ترتیب در پنج روز کاری هفته دوم شهریورماه شاخص کل با رشد ۷۳۱ واحدی توانست از نیمه کانال ۸۲ هزار واحدی تا رقم ۸۳ هزار و ۲۷۲ بالا رود.

همچنین در طول پنج روز کاری بورس تهران در این هفته گروه فلزات اساسی و کانه های فلزی توانستند در رشد شاخص های بورس روند موثری داشته باشند. در روزهایی نیز نمادهای پالایشگاه ها از گروه نفت، کک و سوخت هسته ای توانستند تاثیر بسزایی روی دماسنج بازار سهام داشته باشند، اما در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته سیمانی ها با رشد قابل توجهی همراه شده اند و سهم هایی در این گروه شاهد صف خرید بودند.

فولادی ها، سنگ آهنی ها و معدنی ها در مسیر رشد

در هفته ای که گذشت به دلیل بالارفتن قیمت های جهانی، صنایع فولاد، سنگ آهن و نیز معدنی ها در مسیر رشد قرار داشتند که این امر بی تاثیر بر روند بازار سهام نبود و باعث صعودی شدن شاخص کل شد. از سوی دیگر رشد حاکم در بازار سهام به واسطه بالا رفتن قیمت ارز بود که علاوه بر رشد صنایع صادراتی، باعث افزایش قیمت جهانی محصولات سنگ آهن و نیز اوره شد. در عین حال به دنبال لغو تحریم ها و رونق در بازار سهام، تغییرات قابل توجهی در بورس به وجود آمده است.

چنان که به گفته مدیرعامل بورس تهران، طی ۱۸ ماه گذشته، حدود ۱۹۳ هزار نفر برای کسب مجوز معامله در بورس اقدام کرده اند؛ ضمن اینکه از ابتدای آغاز سال شمسی جاری، حداقل ۴۵ شرکت خواستار قرار گرفتن سهام آنها در فهرست فروش در بورس شده اند.

همچنین مدیرعامل بورس تهران خبر داده است که طی ۱۲ ماه آینده، سهام ۱۳ شرکت برای نخستین بار در بورس عرضه عمومی شود، در حالی که این رقم در سال گذشته هفت مورد بوده است. بنابراین براساس پیش بینی های صورت گرفته به نظر می رسد که به واسطه رشد نرخ ارز و افزایش قیمت های جهانی بازار سهام روند رو به رشد خود را حداقل تا اواسط شهریورماه ادامه دهد. این رشد بیش از همه در شرکت های صادرات محور اتفاق خواهد افتاد و با توجه به ارزش بازار بالای این شرکت ها، شاخص کل نیز رشد خواهد کرد.

هفته سبز نماگرهای فرابورسی

هفته گذشته فرابورس ایران به مدد رشد متغیرهایی همچون شاخص کل، ارزش بازار، حجم، تعداد دفعات و همچنین ارزش معاملات توانست یکی از سبزپوش ترین هفته های معاملاتی را در شهریورماه تجربه کند. در هفته معاملاتی منتهی به 10 شهریورماه آیفکس با افزایش 13 واحدی معادل 1.4درصد روز چهارشنبه در قله تاریخی خود یعنی ارتفاع 953 واحدی ایستاد و بازدهی  خود از ابتدای سال را به نزدیکی رقم 9درصد رساند. در همین حال ارزش بازار فرابورس نیز با افزایش 1.2درصدی روبه رو شد تا به این ترتیب این متغیر رشد 2 درصدی را از ابتدای سال تجربه کند.

نگاهی به آمار معاملات بازار فرابورس نشان می دهد در مجموع هفته، معامله گران یک هزار و 725 میلیون ورقه بهادار را در 174 هزار دفعه دادوستد کردند که ارزش آن 11 هزار و 261 میلیارد ریال بود. این ارقام در مقایسه با هفته پیشین از رشد بیش از 100 درصدی حجم و ارزش و حدود 30درصدی تعداد دفعات معاملات حکایت داشت. در همین حال در بازارهای اول، دوم و پایه نیز به ترتیب شاهد جابه جایی 311، 793 و 470 میلیون سهم به ارزش 599، 2435 و 984 میلیارد ریال بودیم که از افزایش حدود 300درصدی حجم و ارزش معاملات در بازار اول، 70درصدی در بازار دوم و بیش از 80درصدی در بازار پایه حکایت داشت.

رشد بیش از هزار درصدی حجم بازار ابزارهای نوین مالی

بازار ابزارهای نوین مالی نیز با معامله 151 میلیون ورقه بهادار به ارزش 7 هزار و 243 میلیارد ریال با رشد بیش از هزار درصدی حجم و 107درصدی ارزش معاملات روبه رو شد. در بازار ابزارهای نوین مالی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بیشترین حجم مبادلاتی را به میزان 143 میلیون ورقه و اوراق بدهی بیشترین ارزش معامله را در رقم 6 هزار و 652 میلیارد ریال تجربه کردند. اوراق بدهی هفته گذشته بیش از 100درصد افزایش حجم و ارزش معاملات را به ثبت رساند؛ در همین حال ETFها نیز با رشد بیش از 1300درصدی حجم و 50درصدی ارزش معاملات روبه رو شد.

اوراق تسهیلات مسکن نیز بیش از 20درصد رشد در حجم و ارزش دادوستدها را تجربه کرد. ارزش خرد معاملات بازار سهام در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به رقم 2 هزار و 806 میلیارد ریال در هفته گذشته رسید. گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی به رقم 646 میلیارد ریال 23درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام را در اختیار گرفت و در جایگاه نخست ایستاد. گروه شیمیایی ها نیز 14درصد از این رقم را در اختیار گرفت و در رتبه دوم قرار گرفت و گروه حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات 7درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد و در رتبه سوم نشست.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی