سه شنبه, 07 شهریور 1396 - 09:15

پیش بینی «فرصت امروز» تحقق یافت / شاخص کل قله 83 هزار واحدی را فتح کرد

در سومین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران دماسنج بازار سهام همانطور که در ابتدای هفته پیش بینی کرده بودیم موفق شد پس از یک روز منفی، کانال 83 هزار واحدی را فتح کرده و به پیشروی خود در این کانال ادامه دهد.

بر این اساس روز دوشنبه شاخص کل با ۱۲۷ واحد رشد به رقم ۸۳ هزار و ۱۲ واحدی رسید. نماد شرکت های معدنی و صنعتی گل گهر، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و پتروشیمی خارک به ترتیب با ۵۳، ۴۳، ۳۱ و ۲۴ واحد تاثیر مثبت، بیشترین نقش افزایشی را روی دماسنج بازار سهام داشتند، اما در طرف مقابل شرکت های ارتباطات سیار ایران، بانک ملت و گسترش نفت و گاز پارسیان به ترتیب با ۴۴، ۱۱ و ۹ واحد تاثیر، بیشترین نقش کاهنده را روی دماسنج بازار سهام داشتند.

ادامه اقبال به گروه های بنیادی محور

روز دوشنبه همزمان با رشد قیمت های جهانی در بازارهای کالایی، گروه فلزات اساسی و معدنی ها با پیشتازی دوقلوهای سنگ آهنی به عنوان لیدرهای تازه بازار سهام مطرح شدند. در عین حال اقبال به گروه های بنیادی محور و شرکت های بزرگ سبب شد تا سهامداران حقیقی به خروج از گروه های بازار دومی و شرکت های کوچک همت گمارند.

نکته قابل توجه آنکه حقوقی های بازار نیز به حمایت از نماگرهای بنیادی پرداخته و همزمان گروه لاستیک و پلاستیک و تک سهم های قطعه ساز در گروه های خودرویی در کانون توجه قرار گرفتند. بر این اساس روز دوشنبه بازار سهام بازاری پرحجم و پرتحرک بود که همپای خریداران اغلب حقوقی در گروه فلزات اساسی و معدنی ها شاهد جمع آوری سهم های برخوردار از بنیان قوی به تبع رشد قیمت های جهانی بود.

با گروه های بازار سهام

روز دوشنبه در گروه فلزات اساسی ۹۰ میلیون سهم به ارزش ۲۰ میلیارد تومان در ۶۶۰۳ نوبت مورد معامله قرار گرفت. در این گروه روند قیمتی اکثر سهم ها رو به رشد بود. در این گروه معدنی و صنعتی گل گهر بیشترین نقش افزاینده را روی دماسنج بازار سهام داشت که در این نماد ۴۷درصد از خریدها مربوط به حقیقی ها و مابقی مربوط به حقوقی ها بود. در گروه کانه های فلزی نیز ۵۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه نیز اکثریت نمادها حدود یک درصد رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند. همچنین در گروه خودرو ۸۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان در ۸۳۴۲ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه نیز قیمت سهم ها عموما رو به افزایش بود.

رشد نماگرهای فرابورسی در میانه هفته معاملاتی

میانه هفته معاملاتی جاری دادوستدهای فرابورس ایران با نقل و انتقال بیش از 331 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر 2 هزار و 563 میلیارد ریال پایان یافت که با افزایش حجم و ارزش معاملات همراه بود؛ شاخص کل نیز پس از یک روز وقفه در روند صعودی، بار دیگر با افزایش 0.5 واحدی روبه رو شد.

معاملات دوشنبه ششم شهریورماه با خریدوفروش 171 میلیون سهم به ارزش بیش از 341 میلیارد ریال در مجموع دو بازار اول و دوم همراه شد. نگاهی به معاملات صورت گرفته در این دو بازار نشان می دهد نماد معاملاتی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با مبادله بیش از 116 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 100 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معامله را به خود اختصاص داد. نماد معاملاتی مبین وان کیش برای چندمین روز متوالی در صدر نمادهای پربازدید قرار گرفت و نمادهای «شتوکا»، «اوان» و «کوثر» بیشترین افزایش قیمت پایانی را تجربه کردند.

در همین حال شاخص فرابورس نیز با رشد 0.5 واحدی در نزدیکی ارتفاع 948 واحدی قرار گرفت. دو نماد «میدکو» و «وهور» در حالی بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس به جا گذاشتند که نمادهای «ذوب»، «دماوند»، «زاگرس»، «شراز» و «کوثر» تا سقف حداکثر یک واحد تاثیر منفی بر این نماگر را موجب شدند.

ارزش معاملات در سه تابلو بازار پایه نیز به نزدیکی 191 میلیارد ریال رسید. به این ترتیب با معامله بیش از 90 میلیون سهم در تابلوهای «الف»، «ب» و «ج» بازار پایه ارزش این دادوستدها رقم 190 میلیارد و 950 میلیون ریال را به ثبت رساند. بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس هم معاملاتی به حجم یک میلیون و 940 هزار ورقه را تجربه کرد که ارزش آن یک هزار و 929 میلیارد ریال بود. اسناد خزانه مرحله یازدهم با نقل و انتقال بیش از 185 هزار ورقه به ارزش 181 میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد و بالاترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفت.

نگاهی به تابلو اوراق تسهیلات مسکن حاکی از آن است که قیمت این اوراق در بازه 764 تا 792 هزار ریال قرار داشته و بیش از 100 هزار ورقه تسه به ارزش 78 میلیارد ریال در این تابلو مورد معامله قرار گرفته است. تسه مردادماه 96 که به تازگی به جمع اوراق تسهیلات مسکن قابل معامله در این تابلو اضافه شده، روز دوشنبه بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد. در نهایت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز شاهد دادوستد 68 میلیون ورقه به ارزش حدود 24 میلیارد ریال بود. صندوق سرمایه گذاری اعتمادآفرین پارسیان بالاترین حجم و ارزش معاملات را در میان ETFها به خود اختصاص داد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی