چهارشنبه, 08 شهریور 1396 - 09:30

افزایش حجم و ارزش معاملات بازار سهام نشان می دهد / بورس تهران؛ مقصد نقدینگی های سرگردان

در چهارمین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران این هفته شاخص کل 240 واحد رشد کرد و به رقم 83هزار و ۲۵۲ واحدی رسید. روز سه شنبه گروه های فلزات اساسی و کانه های فلزی با روند رو به رشد در قیمت پایانی مواجه شدند. بدین ترتیب نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و معدنی و صنعتی گل گهر هر یک به ترتیب با ۱۳۳، ۱۰۶ و ۶۶ واحد تاثیر مثبت بیشترین نقش افزاینده را روی دماسنج بازار سهام داشتند و در طرف مقابل گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد خراسان و بانک ملت به ترتیب با ۴۷، ۳۰ و ۱۹ واحد تاثیر، بیشترین نقش کاهنده را روی شاخص کل اعمال کردند. شاخص کل بازار فرا بورس ایران نیز روز سه شنبه با رشد بیش از 38 از یک واحدی در پله 951 واحدی رسید.

همچنین در بازار فرا بورس تعداد 511 هزار و 472 سهم اوراق بهادار به ارزش 2 میلیارد و 767 میلیون و 375 هزار ریال در بیش از 38 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد. در معاملات بازار فرابورس نمادهای آتیه داده پرداز و شرکت مواد ویژه لیا با روند منفی و نمادهای مبین وان کیش، سهامی ذوب آهن اصفهان، شرکت آهن و فولاد ارفع، گروه کاغذ پارس، گروه صنایع کاغذ پارس با روند مثبت به کار خود پایان داد.

دلایل رشد قیمت گروه های بنیادی محور

این روزها قیمت انواع کامویتی از جمله مس و فولاد در بازارهای جهانی در حال افزایش است، به طوری که بهای هر تن مس در بازار چین از مرز 6800 دلار نیز عبور کرده است. از دیگر سو، شاهد افزایش تدریجی قیمت دلار در بازار ارز نیز هستیم به طوری که سطوح بالای 3 هزار و 850 تومانی را طی روزهای اخیر تجربه کرده است؛ امری که سهام شرکت های صادرات محور و ارزآور را تحریک کرده و باعث افزایش عایدات این شرکت ها می شود.

از طرفی با اجرای سیاست جدید دولت پیرامون نرخ سود سپرده های بانکی، انتظار می رود بخش اعظمی از نقدینگی از شبکه بانکی و بازار پول خارج شده و راهی بورس تهران شود. افزایش حجم و ارزش معاملات روزانه و عبور موفقیت آمیز شاخص کل از کانال 83 هزار واحدی نشانگر این مهم است که نقدینگی ها به صورت تدریجی در حال انتقال به بازار سهام هستند.

همچنین شرکت های صادرات محور نظیر گروه های معدنی و فولادی و پتروشیمی شاهد افزایش سودآوری و تعدیل مثبت عایدی هستند؛ امری که باعث شده است طیف وسیعی از فعالان بازار سهام به خرید سهام شرکت های بنیادی محور سوق پیدا کنند. بورس تهران روز سه شنبه نیز همچون روزهای گذشته در حالی با معاملاتی به نسبت پرحجم همراه شد که انتظار برای اعلام تعدیل مثبت درآمدی در گروه فلزات اساسی و معدنی ها همچنان جذابیت خرید سهم را در بازار سهام زنده نگه داشته است.

با گروه های بازار سهام

در معاملات روز سه شنبه بازار سهام فلزی ها به جز در دو نماد یک دست رشد کردند. در این گروه ۲۲۴ میلیون سهم به ارزش ۵۰ میلیارد تومان در ۱۸هزار و ۱۳۵ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. در گروه استخراج کانه های فلزی نیز روند مشابهی در قیمت پایانی سهم ها دیده می شد. در این گروه ۱۲۸ میلیون سهم به ارزش حدود ۲۵میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت، اما روند خودرویی ها تا حدودی متفاوت بود و تعداد زیادی از نمادهای این گروه با روند کاهشی در قیمت پایانی مواجه بودند. در این گروه ۱۱۴ میلیون سهم به ارزش ۱۶ میلیارد تومان در ۹۳۴۰ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. قندی ها نیز عمدتا با روند کاهشی در قیمت پایانی همراه بودند.

در این گروه بیش از 7 میلیون سهم به ارزش 3 میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در بازار دوم بورس تهران نیز که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد 5 میلیون سهم پالایش نفت بندرعباس به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کد به کد شد. در بازار معاملات بلوکی نیز کمتر از 230 میلیون سهم شهرسازی و خانه سازی باغمیشه به ارزش بیش از 42 میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات انتقالی مواجه شد.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی