یکشنبه, 05 شهریور 1396 - 09:01

شرکت های صادرات محور تحت تاثیر افزایش قیمت های جهانی صعودی شدند / اقبال معامله گران بورس به سهم های بنیادی محور

در نخستین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران این هفته شاخص کل تا آستانه کانال ۸۳ هزار واحدی بالا رفت و با ۳۵۵ واحد رشد مواجه شد و به رقم ۸۲ هزار و ۸۹۶ واحدی رسید. معامله گران بورس تهران در حالی شاهد تقویت معاملات سهام در بین بازار اولی ها و سهم های بزرگ بازار بودند که در این بین شرکت های صادراتی به تبع تقویت قیمت  در بازارهای جهانی با پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و معدنی ها در کانون توجه قرار گرفتند.

در معاملات روز شنبه ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، صنعتی و معدنی گل گهر به ترتیب با ۱۱۹، ۹۳ و ۸۴ واحد تاثیر مثبت روی دماسنج بازار سهام بیشترین نقش افزاینده را بر شاخص کل داشتند، اما در مقابل گروه مپنا، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید و بانک ملت به ترتیب با ۴۲، ۲۵ و ۲۴ واحد تاثیر منفی بیشترین نقش کاهنده را روی شاخص کل داشتند.

معاملات پرحجم در شرکت های بزرگ

در نخستین روز معاملاتی هفته بورس تهران با معاملاتی پرحجم در میان شرکت های بزرگ و عمدتا حاضر در بازار اول روبه رو بود. این در حالی است که معامله گران بورس تهران با واگذاری سهام در شرکت های کوچک یا برخوردار از سهام شناوری پایین در بازار دوم ترجیح دادند تا سهم هایی برخوردار از ساختار بنیادی قوی و تحت تاثیر قیمت های جهانی را در سبد سرمایه گذاری ها جایگزین کنند. چشم انداز روشن بازارهای جهانی برای کامودیتی ها و در عین حال انتظار برای تغییر نرخ ارز باعث شده تا بورس تهران روی شرکت های صادرات  محور حساب ویژه ای باز کنند. هر چند که هنوز بازار سهام نسبت به دورنمای اقتصاد و رکود حاکم بر کسب و کار با اما و اگرهایی مواجه است.  

با گروه های بازار سهام

در معاملات روز شنبه در گروه فلزات اساسی ۱۷۷ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۳۸ میلیارد تومان در ۱۰ هزار و ۶۳۷ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و تعدادی از نمادهای پرمعامله این گروه با رشد مناسبی در قیمت پایانی مواجه شدند، هرچند نمادهایی که بیش از 2 درصد افت در قیمت داشته باشند نیز در این گروه کم نبودند. در گروه خودرو نیز حجم معاملات به بیش از ۷۰ میلیون سهم نیز و ارزش تا بیش از ۱۰ میلیارد تومان بالغ شد. در این گروه تعداد بیشتر نمادها حدود یک واحد در قیمت پایانی به سمت بالا یا پایین نوسان داشتند. نمادهایی در گروه محصولات شیمیایی بر شاخص کل تاثیر سازنده ای داشتند. در این گروه نزدیک به ۸۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۳میلیارد تومان در ۶۰۵۴ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت.

آیفکس با صعود 7 واحدی در ارتفاع 947 واحدی ایستاد

نخستین روز معاملاتی فرابورس ایران در هفته جدید با معامله بیش از 199 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 370 میلیارد ریال پایان یافت و شاخص کل نیز با رشد 7 واحدی همراه شد. روز شنبه 4 شهریورماه بالغ بر 103میلیون سهم به ارزش 308 میلیارد ریال در مجموع بازارهای اول و دوم دادوستد شد و نمادهای معاملاتی شرکت های ذوب آهن اصفهان و پتروشیمی زاگرس به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملات را در این دو بازار تجربه کردند.  همچنین شاخص کل فرابورس در ارتفاع 947 واحدی ایستاد.

سه نماد شیمیایی به نام های «زاگرس»، «مارون» و «خراسان» و دو نماد از گروه فلزات اساسی به نام های «میدکو» و «ذوب» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس تا سطح حداکثر 4 واحد به جا گذاشتند و دو نماد «دماوند» و «شراز» تا سطح 1.5 واحد تاثیر منفی بر این نماگر داشتند.  نماد معاملاتی مبین وان کیش که بیش از دو هفته از عرضه اولیه آن می گذرد روز شنبه در صدر نمادهای پربازدید و جزو نمادهایی قرار گرفت که بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرد.

در نماد «اوان» که با صف خرید معاملات را به پایان رساند بیش از 46 هزار سهم دست به دست شد و رشد قیمت پایانی تا نزدیکی 5 درصد رقم خورد. در همین حال در جریان بازار نماد معاملاتی شركت های بیمه كارآفرین و صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و دستورات این مجمع بازگشایی شدند.

طبقه بندی جدید بازار پایه فرابورس

روز شنبه بازار پایه فرابورس ایران در سه تابلو معاملاتی خود میزبان دادوستد 92 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 236میلیارد ریال قرار گرفت.  براساس طبقه بندی جدید در خصوص بازار پایه نماد شرکت های گسترش صنایع پیام، تولید سموم علف كش، لوله و تجهیزات سدید، تولی پرس، كف، بازرگانی آینده سازان بهشت پارس، بانك شهر، صنایع بسته بندی مشهد، پتروشیمی اصفهان و كارتن مشهد به تابلو ج بازار پایه منتقل شد و روز شنبه در این تابلو گشایش یافتند.

طبق اعلام مدیر عملیات و اعضای فرابورس ایران نیز قیمت گذاری این نمادهای منتقل شده به تابلو ج بازار پایه منوط به معامله حجم مشخصی از سهام به شرح دو در هزار سرمایه پایه هر شركت با كف 100 هزار سهم و سقف 10 میلیون سهم بود و در صورت عدم انجام معامله به این شرح، معاملات انجام شده مورد تایید قرار نگرفته و بازگشایی نماد به جلسه معاملاتی بعد موكول می شود.

تابلو اوراق تسهیلات مسکن نیز شاهد معامله حدود 97 هزار ورقه تسه به ارزش 74میلیارد ریال بود. تسه ها در تمامی نمادهای با افت قیمت روبه رو و در بازه قیمتی 758 تا 791 هزار ریال دست به دست شدند. در نهایت بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس با معامله 713 هزار ورقه به ارزش 711 میلیارد ریال روبه رو شد. اسناد خزانه مرحله دهم بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در این بازار تجربه کرد.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی