چهارشنبه, 01 شهریور 1396 - 08:48

معامله گران حقوقی حجم و ارزش معاملات را بالا بردند / بازار سهام جان گرفت

بورس اوراق بهادار تهران طی معاملات روز سه شنبه شاهد جان گرفتن دوباره حجم و ارزش معاملات روزانه سهام با پیشرو شدن معدنی ها و دوقلوهای سنگ آهنی بود و شاخص  کل هم 297 واحد رشد کرد و به رقم 82 هزار و 372 واحد رسید. در معاملات چهارمین روز هفته بورس تهران نماد ملی  صنایع  مس  ایران با 92 واحد، نماد معدنی  و صنعتی  چادرملو با 56 واحد، نماد توسعه  معادن  و فلزات با 47 واحد، نماد فولاد مباركه اصفهان با 47 واحد، نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 41 واحد، نماد كشتیرانی ایران با 39 واحد و نماد لابراتوار داروسازی  عبیدی  با 14 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص کل بورس داشتند.

تحکیم مواضع شاخص کل در کانال 82 هزار واحدی

با فعال شدن دوباره حقوقی ها پس از انتخاب کابینه دولت دوازدهم در بازار سهام، کلیت معاملات بورس حاکی از تحرک دوباره میان معامله گران و حمایت از سهم های بنیادی و شاخص ساز بازار است. هرچند که عملکرد وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورای عالی بورس در هفته های آتی و رویکرد ویژه وی برای حمایت از بازار سهام می تواند تعیین کننده خط مشی بازار در ماه های آینده باشد.

شاخص کل بورس نیز چند روزی است به تحکیم مواضع خویش در کانال 82 هزار واحدی پرداخته و جای پای خود را محکم ساخته است،  بنابراین احتمال خروج این شاخص از کانال 82 هزار واحد با توجه به جو مثبتی که بر بازار سهام حاکم است، بعید به نظر می رسد. چنانکه بازار سهام روز سه شنبه بازار پرحجمی بود که تحرک معامله گران اغلب حقوقی در میان بازاراولی ها به گرایش سایر معامله گران برای جمع آوری سهم انجامید.

با گروه های بازار سهام

روز سه شنبه در گروه فلزات اساسی ۱۰۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۴ میلیارد تومان در 8هزار و ۳۲۰ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه عمده نمادها حدود 2درصد افت یا رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند. همچنین در گروه خودرو ۶۹ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان طی ۶ هزار و ۷۲۹ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه اکثر قریب به اتفاق سهم ها در قیمت پایانی خود روند کاهشی را شاهد بودند و معدود سهم هایی که افت قیمت نداشتند با رشد نامحسوسی همراه شدند.

در گروه استخراج کانه های فلزی نیز سهم هایی همچون توسعه معادن فلزات، معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل گهر، توسعه صنعتی و معدنی صبانور از سهم های پیشتاز گروه بودند. در این گروه ۱۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۵ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

آیفکس صعود خود را تداوم بخشید

معاملات فرابورس ایران در آخرین روز کاری مردادماه 96 با ادامه رشد شاخص کل و عبور این نماگر از کانال 930 واحدی به پایان رسید. روز سه شنبه معامله گران فرابورسی بالغ بر 147 میلیون ورقه بهادار را در 24 هزار دفعه مبادلاتی دست به دست کردند که ارزش این دادوستدها بیش از 603 میلیارد ریال بود. همچنین شاخص کل فرابورس نیز با افزایش 7 واحدی تا ارتفاع 936 واحدی صعود کرد که عمده بار مثبت بر آیفکس از جانب نمادهای «میدکو»، «هرمز»، «دماوند»، «ارفع»، «زاگرس» و «سرچشمه» تا سطح 2.6 واحد تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند.

در مقابل نماد «شراز» کمتر از نیم واحد تاثیر منفی بر این شاخص داشت. در مجموع بازارهای اول و دوم فرابورس سهامداران اقدام به جابه جایی 93.5 میلیون سهم کردند که ارزش معاملات آن نزدیک به 256 میلیارد ریال بود.  دو نماد از گروه فلزات اساسی با نام های «ذوب» و «ارفع» به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملات را در این دو بازار تجربه کردند.

سهامداران ذوب آهن اصفهان تعداد 34 میلیون سهم به ارزش 28 میلیارد ریال را معامله کردند و در نماد آهن و فولاد ارفع تعداد 12 میلیون سهم به ارزش بیش از 43 میلیارد ریال دست به دست شد. برای چندمین روز متوالی نماد «اوان» بیشترین افزایش قیمت را تا سقف 5 درصد به ثبت رساند. نمادهای «سبزوا»،  «ارفع»،  «حخزر» و «هرمز» نیز به ترتیب نمادهای دیگری بودند که بالاترین رشد قیمتی را شاهد بودند.

در مقابل اما نمادهای «بهپاک»، «کتوکا»، «کیمیا»،  «کمرجان» و «کی بی سی» تا سطح حداکثر 5درصد افت کردند. در جریان بازار نمادهای معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری مسکن تهران، مسکن شمالغرب، مسکن زاینده رود و شرکت توریستی و رفاهی آبادگران كیش متوقف شدند. در عین حال نمادهای معاملاتی شركت های تولید تجهیزات سنگین هپكو، گز سکه، ورزیران و مجتمع معادن مس تكنار بازگشایی شدند. تابلوهای الف، ب و ج بازار پایه نیز در مجموع دیروز میزبان دادوستد 52 میلیون سهم به ارزش 108 میلیارد ریال قرار گرفتند.

در این میان نگاهی به تابلوی اوراق تسهیلات مسکن نشان می دهد تسه ها در اغلب ماه ها با افت قیمت مواجه شده و در نهایت در بازه 768 هزار تا 800 هزار ریال مورد معامله قرار گرفته است. ارزش معاملات این اوراق به 59 میلیارد ریال رسید. سرمایه گذاران بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز در آخرین روز معاملاتی مردادماه معاملات این بازار را با دادوستد 160 هزار ورقه به ارزش نزدیک به 158 میلیارد ریال خاتمه دادند.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی