پنج شنبه, 02 شهریور 1396 - 08:53

دستور کرباسیان برای رونق بورس صادر شد / اولویت توسعه بازار سهام در برنامه های وزیر اقتصاد

نخستین روز از معاملات بورس اوراق بهادار تهران با جهش 21درصدی شاخص کل آغاز شد و نماگر بازار سهام در پایان معاملات آخرین روز هفته با افزایش 169 واحدی به رقم 82 هزار و 541 واحد رسید.

بر این اساس با حمایت نمادهای معاملاتی متعلق به شرکت های مخابرات ایران، معدنی وصنعتی چادرملو، ملی  صنایع  مس  ایران  و لابراتوارداروسازی  عبیدی ، شاخص کل این هفته را در کانال جدید 82 هزار واحد به پایان رساند.

بازار سهام؛ مقصد منابع مالی جدید

در این هفته از معاملات بازار سهام شاخص کل پس از ورود به کانال 82 هزار واحد، مواضع خود را در این کانال تحکیم بخشید. بدین ترتیب چند روزی است که شاهد غلبه نسبی خریداران نسبت به فروشندگان هستیم و این برتری بیش از همه در گروه های کامودیتی محوری چون معدنی و فولادی مشهود است. در این میان با مشخص شدن یک تیم قوی و کارآمد در کابینه برای بخش اقتصاد و صنعت، انتظارات از بهبود اوضاع و رونق اقتصادی در میان فعالان بازار سهام بالا رفته است.

در عین حال عواملی همچون نرخ سود بانکی و نرخ ارز هم از جمله موضوعات اثرگذار بر معاملات بازار سهام هستند، چنانکه در پی مصوبه بانک مرکزی، بازار بورس از آغازین ساعات معاملاتی، روند رو به رشد به خود گرفت. در این میان اگرچه قرار است نرخ ها از ۱۱ شهریورماه اجرایی شود، اما بازار سهام به پیشواز این تصمیم رفت و حجم و ارزش معاملات نیز بالا رفت. فعالان بازار سهام بر این باورند که اگر بانک مرکزی با نظارت دقیق به انضباط در پرداخت نرخ سود بانکی منطبق با مصوبه جدید همت گمارد، می توان شرایط مناسبی را برای بازار سهام انتظار داشت و منابع منابع مالی به سمت این بازار رقابتی سوق خواهد یافت.

آماده باش شاخص کل برای فتح کانال 83هزار واحد

از جمله رخدادهای مهم پیرامون بورس دستور رسیدگی وزیر جدید اقتصاد در جهت رونق این بازار است. بعد از نامه نگاری جامعه سرمایه گذاران بورسی مستقل با وزیر جدید اقتصاد، مسعود کرباسیان با شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار دیداری یک ساعته داشت. در این دیدار یک ساعته، وزیر اقتصاد علاوه بر دریافت گزارش آخرین وضعیت بورس و ابزارهای جدید آن، دستور داد اقداماتی که می تواند منجر به رونق بازار سهام شود، در دستور کار قرار گیرد. در این میان فعالان بازار سهام،  دیدرا یک ساعته وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس را زمینه ساز اتفاقات مثبت و اثربخش برای بورس تفسیر کرده و بر این باورند که این رویداد می تواند نشان از اولویت داشتن توسعه بازار سهام در برنامه های وزیر اقتصاد داشته باشد. با توجه به اتفاق های مثبت و انتشار خبرهای خوب در بازار سهام اینک همه چیز برای فتح قله 83 هزار واحدی مهیاست و مانع سخت و مهمی نیز بر سر صعود نماگر بازار سهام وجود ندارد.

بازدهی 7 درصدی آیفکس از آغاز سال

طبق آمار منتشره دومین ماه از تابستان 96 در حالی پایان یافت که علاوه بر بازدهی 7درصدی آیفکس از ابتدای سال و همچنین بازگشایی تعداد زیادی از نمادهای فرابورسی در پی برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان شرکت های عضو فرابورس، شاهد نخستین عرضه اولیه سال 96 با عرضه اولیه سهام شرکت مبین وان کیش و رویدادهایی از قبیل درج نماد معاملاتی بیمه خاورمیانه با نماد معاملاتی «بخاور» در تابلو ج بازار پایه بودیم. نگاهی به آمار معاملات صورت گرفته در 22 روز کاری مرداد نشان می دهد در حالی تعداد و ارزش دادوستدها به ترتیب با 21 و 28درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است که حجم مبادلات نسبت به مرداد 95 به نصف تقلیل یافته است.

به طور میانگین نیز روزانه 202 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 650 میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفته است. بدین ترتیب در مجموع این ماه 4 هزار و 452 میلیون ورقه بهادار به ارزش 36 هزار و 310 میلیارد ریال در 648 هزار نوبت دادوستدی میان سهامداران دست به دست شد.

همچنین نگاهی تفکیکی به بازارهای چندگانه فرابورس حاکی از آن است که ارزش مبادلات در اکثر بازارها با رشد و حجم مبادلات با کاهش همراه شده است. اما در این میان بازار دوم عملکرد مثبتی از خود نشان داد و در حالی ارزش معاملات این بازار 92درصد رشد کرده که رقم حجم مبادلات صورت گرفته در آن تنها 6 درصد کاهش را نشان می دهد.

طی روزهای کاری ماهی که پشت سر گذاشتیم در مجموع بازارهای اول و دوم 2684 میلیون سهم به ارزش 15 هزار و 658 میلیارد ریال نقل وانتقال یافت و در بازار پایه نیز یک هزار و 689 میلیون سهم دست به دست شد که ارزش این مبادلات به بیش از 3 هزار و 500 میلیارد ریال رسید. اوراق بدهی نیز به لحاظ بیشترین میزان حجم و ارزش مبادلاتی صدرنشین بازار ابزارهای نوین مالی شد و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن در جایگاه های دوم و سوم ایستادند. در مجموع این بازار نیز 79 میلیون ورقه به ارزش افزون بر 17هزار میلیارد ریال جابه جا شد.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی