یکشنبه, 29 مرداد 1396 - 09:31

رفت و آمد شاخص کل به کانال 82 هزار واحد / خیز بازار سهام با پالایشی ها

بورس اوراق بهادار تهران نخستین روز هفته را با امید به ادامه رشد هفته قبل آغاز کرد و شاخص کل توانست بیش از یک ساعت نماگر خود را در کانال 82 هزار واحدی نگه دارد ولی در نهایت به رشد 0.26 درصدی اکتفا کرد و به رقم 81 هزار و 954 واحد رسید. در معاملات بازار سهام، نمادهای گروه پالایشی بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل داشتند.

بر این اساس، نماد پالایش نفت تهران با 47 واحد، نماد پالایش نفت بندرعباس با 46واحد، نماد فولاد مباركه اصفهان با 39 واحد، نماد پالایش نفت اصفهان با 34 واحد، نماد پالایش نفت تبریز با 24 واحد، نماد كشتیرانی ایران با 17واحد و نماد ملی  صنایع  مس  ایران با 15 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در رشد نماگر بورس تهران داشتند. در مقابل نماد شرکت بورس اوراق بهادار تهران و نماد شركت ارتباطات سیار ایران با 9 واحد، نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس و نماد سرمایه گذاری غدیر با 7 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند و مانع رشد بیشتر این متغیر شدند.

رشد دسته جمعی شاخص های بورسی

در نخستین روز معاملاتی هفته و در گروه فرآورده های نفتی، اکثریت نمادها در کانال رشد قرار گرفتند، به طوری که نمادهای پرمعامله در این گروه بیشترین تأثیر را روی دماسنج بازار سهام داشتند. فلزات اساسی نیز نقش سازنده ای روی روند افزایشی دماسنج بازار سهام ایفا کردند. در این گروه سهام های پرمعامله عموما حدود 2 درصد در قیمت پایانی رشد کردند، اما در طرف مقابل گروه مخابرات شامل سه نماد شرکت ارتباطات سیار ایران، مخابرات ایران و صکوک اجاره رایتل همگی با کمتر از ۰.۳درصد افت همراه بودند. اما خودرویی ها عموما با روند کاهشی در قیمت پایانی مواجه بودند و نمادهای زیادی نیز از گروه قند و شکر روند کاهشی را تجربه کردند.

همه شاخص های اصلی بازار سهام نیز رشد کردند، به طوری که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 69 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 10 واحد بالا رفت.

آیفکس در ارتفاع 920 واحدی ایستاد

بازار فرابورس ایران در نخستین روز معاملاتی در هفته جدید میزبان دادوستد 157 میلیون ورقه بهادار به ارزش 776 میلیارد ریال قرار گرفت و شاخص کل نیز با افزایش یک واحدی در ارتفاع 920 واحدی ایستاد. در جریان معاملات روز شنبه 28 مردادماه سهامداران تعداد 110 میلیون سهم به ارزش بیش از 339 میلیارد ریال را میان خود دست به دست کردند و نماد شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با نقل و انتقال نزدیک به 48میلیون سهم به ارزش 39 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در مجموع این دو بازار به خود اختصاص داد.

شاخص کل فرابورس نیز معاملات را با افزایش یک واحدی خاتمه داد که عمده بار مثبت بر این نماگر از جانب نماد  «شاوان» تا سطح یک واحد رقم خورد. در همین حال نمادهای «ذوب»، «سرچشمه» و «میدکو» نیز تا سطح 0.9 واحد تأثیر مثبت بر آیفکس داشتند. در عین حال نمادهای «مارون»، «شراز» و «بمپنا» نیز تا سطح 1.6 واحد تأثیر منفی بر شاخص فرابورس به جا گذاشته و مانع از رشد بیشتر آن شدند.

تغییرات جدید در بازار پایه

معاملات بازار پایه در سه تابلوی معاملاتی آن، 93میلیارد ریالی شد. به این ترتیب سهامداران 45میلیون سهم را در این بازار خریدوفروش کردند که ارزش معاملات آن بالغ بر 93 میلیارد ریال بود. در تابلوی اوراق تسهیلات مسکن نیز بیش از 86هزار ورقه تسه به ارزش بیش از 70 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. قیمت این اوراق که روز شنبه در اغلب نمادها با افت همراه بود در بازه 771 تا 801 هزار ریال نوسان کرد. در نهایت سرمایه گذاران بازار اوراق با درآمد ثابت نیز اقدام به دادوستد 250 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 246 میلیارد ریال کردند. اسناد خزانه مرحله دهم با خریدوفروش بیش از 76 هزار ورقه «اخزا10» به ارزش 69 میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی