دوشنبه, 23 مرداد 1396 - 08:44

حجم معاملات در گروه های برتر کاهش یافت / عقبگرد قیمت سهام در بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه افت 101 واحدی شاخص کل را به خود دید و نماگر بازار سهام در پایان معاملات روز یکشنبه 22 مردادماه 96 با کاهشی معادل 0.12 درصد تا رقم 81 هزار و 661 واحد افت کرد. در معاملات روز یکشنبه گروه های فلزات اساسی، خودرو و فرآورده های نفتی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

در دومین روز معاملات بورس تهران در این هفته فولاد مبارکه اصفهان، کشتیرانی ایران و لابراتورسازی دکتر عبیدی هر یک به ترتیب ۳۴، ۲۹ و ۹ واحد تاثیر مثبت روی دماسنج بازار سهام داشتند. در طرف مقابل پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، بانک انصار و پتروشیمی جم به ترتیب با ۲۵، ۱۶، ۱۵ و ۱۰ واحد تاثیر بیشترین نقش کاهنده را روی دماسنج بازار سهام داشتند.

گروه فلزات اساسی مورد توجه معامله گران

معاملات روز یکشنبه و شرایط کلی بورس تهران نشان می دهد که شاخص کل روند رو به اصلاح را در پیش گرفته و بدین ترتیب شاهد معاملاتی کم حجم بودیم، چنانکه نمادهایی از گروه پالایشی و نفتی تاثیر کاهنده بر دماسنج بازار سهام داشتند.

همچنین در دومین روز معاملاتی هفته بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی آرام و کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود که لزوم اصلاح قیمت سهام برای اغلب نمادها باعث شد تا بازار سهام با عقبگرد نماگرهای منتخب خود مواجه باشد. این در حالی است که انتظار برای رشد قیمت در بازارهای جهانی همچنان نگاه ها را به گروه فلزات اساسی دوخته است. در این بین جابه جایی بلوک 16میلیون سهمی در جریان بازار نقدی روی سهام فولاد مبارکه میان حقوقی ها جالب توجه بود.

بر این اساس افزایش انگیزه فروش از سوی معامله گران اغلب حقیقی در گروه پالایشی ها نیز انگیزه اغلب مدیران سرمایه گذاری برای تنظیم عقربه دماسنج بازار سهام با گروه پالایشی ها را کاهش داد. یکی دیگر از چالش های این روزهای بازار سهام بازار بدهی با اوراق اسناد خزانه بانکی است که نرخ موثر بیش از 35درصدی را برای دارندگان این اوراق دربر داشته است و همین مسئله باعث کوچ نقدینگی به این بازار شده است.

با گروه های بازار سهام

در دومین روز معاملات این هفته در گروه فرآورده های نفتی کوک و سوخت هسته ای شاهد افت قیمت سهام در تمامی شرکت ها به جز یک نماد بودیم، به طوری که در این گروه پالایش نفت بندرعباس بیشترین تاثیر منفی را روی دماسنج بازار گذاشت. در این نماد بیش از ۶۷درصد از عرضه ها را سهامداران حقیقی  و ۴۸ درصد از خریدها را حقوقی ها انجام دادند. در گروه خودرو قیمت سهام شرکت هایی همچون پارس خودرو و زامیاد که از حجم نسبتا بالایی در دادوستدها برخوردار بودند، چندان تغییری نداشت اما نوسانات آنها رو به مثبت بود.

در عین حال دیگر نمادها روند رو به کاهشی را در قیمت پایانی از خود نشان دادند و معدود نمادهایی مانند نیرو محرکه، موتورسازان تراکتورسازی ایران و آهنگری تراکتورسازی ایران توانستند از رشد نسبتا بالایی برخوردار باشند. در نماد فولاد مبارکه اصفهان که بیشترین تاثیر افزاینده را روی دماسنج بازار سهام داشت ۳۸درصد عرضه ها توسط سهامداران حقیقی و ۶۱.۸ درصد خریدها را حقوقی ها برعهده گرفتند. در گروه فلزات اساسی دیروز ۵۳میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

آیفکس در محدوده سبز

معاملات فرابورس ایران در دومین روز کاری این هفته با دادوستد 210 میلیون ورقه بهادار به ارزش 944میلیارد ریال دنبال شد. سهامداران دادوستدهای روز یکشنبه را همچنین با رشد یک واحدی آیفکس و بازگشایی 4 نماد معاملاتی پشت سر گذاشتند.  بر این اساس شاخص کل فرابورس با افزایش یک واحدی به پله 924 واحدی رسید و در جریان بازار نمادهای معاملاتی شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان، فولاد هرمزگان جنوب، کارخانجات کابل سازی ایران و شرکت پرمیت بازگشایی شدند.

همچنین سهامداران به معامله 143میلیون سهم به ارزش 344 میلیارد ریال در مجموع بازارهای اول و دوم نیز پرادختند و نماد شرکت ریل پرداز سیر با نقل و انتقال 26 میلیون سهم به ارزش 47 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در این دو بازار تجربه کرد. نگاهی به تابلوی نمادهای پربازدید نشان می دهد نمادهای «ذوب»، «بمپنا» و «اوان» در صدر ایستادند و نمادهای «اوان»، «قچار» و «حریل» در حالی بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند که نمادهای «کمرجان»، «حسیر» و «قشیر» بالاترین افت قیمتی را شاهد بودند.

معامله گران بازار پایه نیز 64 میلیون سهم به ارزش 131 میلیارد ریال را در تابلوهای معاملاتی این بازار دست به دست کردند و به ترتیب نماد معاملاتی شرکت های کود شیمیایی اوره لردگان و صنایع و معادن احیای سپاهان بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

در سوی دیگر بازار شاهد جابه جایی نزدیک به 102 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش حدود 80 میلیارد ریال بودیم که اوراق تسه اردیبهشت ماه 96 بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در مقایسه با سایر تسه ها به ثبت رساند. این اوراق در دامنه قیمتی 768 تا 800 هزار ریال مورد مبادله قرار گرفتند. معاملات بازار اوراق با درآمد ثابت نیز با خریدوفروش 368 هزار ورقه به ارزش 363 میلیارد ریال پیگیری شد. در این بازار اسناد خزانه مرحله نهم در صدر این بازار ایستاد و بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را تجربه کرد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی