جمعه, 20 مرداد 1396 - 18:10

با ادامه رشد قیمت های جهانی رقم خورد / مثبت شاخص کل با لیدری شرکت های بزرگ

بورس تهران در پنج روز کاری با ۳۱۴ واحد رشد در دماسنج بازار سرمایه مواجه شد؛ در طی پنج روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بازده نقدی و قیمتی توانست از تراز ۸۱ هزار و ۲۶۵ واحدی تا تراز ۸۱ هزار و ۵۷۹ واحدی بالا رود و رشد ۳۱۴ واحدی را تجربه کند.

همچنین در روزهای گذشته فلزات اساسی با هدایت شاخص به سمت بالا، لیدر بازار شدند. طی معاملات هفته گذشته در ادامه رشد قیمت های جهانی فلزات پایه، اکثر نمادهای گروه فلزی و معدنی و به خصوص گروه روی با رشد قیمت همراه شدند. همچنین در گروه فلزات اساسی بیش از ۶۴ میلیون سهم جابه جا شد که ارزش آن به رقم بیش از ۱۵ میلیارد تومان می رسید، اما در این گروه مخالف خودرویی ها تعداد بیشتر نمادها مقداری در قیمت پایانی رشد کردند.

رشد شاخص کل در بورس در هفته ای که گذشت به کمک سهام شرکت های بزرگ در بازار بوده است. از جمله سهام شرکت هایی که بیشترین تاثیر مثبت را در صعودی شدن شاخص داشتند، سهام شرکت های حمل و نقل، ارتباطات، محصولات چوبی، صنایع فلزات اساسی بودند.

در مقابل سهام شرکت های بیمه، سیمان، انبوه سازی و کاشی و سرامیک مانع رشد بیشتر شاخص کل در بازار شدند. در هفته گذشته با توجه به خبری که از خودروسازی رنو در بازار اعلام شد تنها یک روز روند بازار مثبت شد، اما باقی روزها روند آن منفی بود و تاثیر مثبتی را بر بازار نداشتند، کل ارزش سهام خودرو حدود 32 میلیارد تومان در هفته ای که گذشت، کاهش داشت.

نگاهی بر شاخص های بورسی

در هفته گذشته شاخص آزاد شناور که در تاریخ ۱۵ مردادماه سال جاری در رقم ۸۹ هزار و ۶۲۰ واحدی قرار داشت با ۲۶۰ واحد رشد به عدد ۸۹ هزار و ۸۸۰ واحدی دست یافت. شاخص بازار اول نیز که در تاریخ مذکور ۶۳ واحد تا کانال ۵۷ هزار واحدی راه داشت توانست ۲۳۶ واحد رشد کند و به رقم ۵۷ هزار و ۱۷۳ واحدی برسد. شاخص بازار دوم نیز با رشد ۵۹۶ واحدی در تراز ۱۷۷ هزار و ۷۵۳ ایستاد. همچنین شاخص صنعت با ۳۵۰ واحد رشد از رقم ۷۰ هزار و ۱۳۵ واحدی به عدد ۷۰ هزار و ۴۸۵ واحدی رسید.

عملکرد سبز بازار اول فرابورس

نخستین هفته معاملاتی مردادماه با افزایش حجم و ارزش مبادلات فرابورس ایران همراه بود؛ به گونه ای که شاهد دست به دست شدن یک هزار و 17 میلیون ورقه بهادار به ارزش 7 هزار و 508 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران بودیم. افزایش 3 و 19درصدی حجم و ارزش مبادلات فرابورس در حالی در هفته منتهی به 6 خردادماه رخ داد که تعداد مبادلات انجام شده نسبت به هفته گذشته 9درصد کاهش یافت، اما این رقم در مقایسه با ابتدای سال جاری 5درصد افزایش را نشان می دهد.

در پنج روز معاملاتی هفته، در روز آغازین مبادلات بیشترین حجم مبادلات معادل 410 میلیون ورقه بین سهامداران جابه جا شد و بیشترین ارزش مبادلاتی به میزان بالغ بر 3 هزار و 300 میلیارد ریال به روز سه شنبه سوم مردادماه اختصاص داشت. بازار اول با دادوستد 156 سهم به ارزش 284 میلیارد ریال عملکرد سبزی را در این هفته به ثبت رساند و افزایش 22 و 6 درصدی ارزش و حجم مبادلاتی در این بازار رخ داد. این در حالی است که در بازار دوم حجم و ارزش مبادلات با کاهش مواجه شد؛ به طوری که 178 میلیون سهم به ارزش 886 میلیارد ریال در این بازار دست به دست شد که حاکی از کاهش 65 و 36 درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار نسبت به هفته پیش است.

در مجموع سه تابلوی معاملاتی بازار پایه نیز شاهد افزایش حجم و در مقابل کاهش ارزش مبادلاتی بودیم، اما در مقایسه با ابتدای سال جاری حجم و ارزش مبادلات بازار پایه به ترتیب با رشد 8 و 98 درصدی همراه بوده است. در همین حال دادوستد 22 میلیون ورقه بهادار به ارزش 5 هزار و 359 میلیارد ریال نتیجه جابه جایی های صورت گرفته میان خریداران و فروشندگان سهام در بازار ابزارهای نوین مالی بود که این ارقام نشانگر افت 41درصدی حجم و رشد 50درصدی ارزش مبادلات این بازار است.

استقبال از اوراق تسهیلات مسکن

طی هفته گذشته اوراق بدهی و اوراق گواهی تسهیلات مسکن به ترتیب با افزایش 60 و 12 درصدی حجم و ارزش مبادلاتی همراه شدند و در سمت مقابل حجم و ارزش معاملاتی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نسبت به هفته منتهی به سی ام تیرماه با کاهش مواجه شد، اما به لحاظ جایگاه از نظر میزان حجم و ارزش اوراق بدهی و ETFها رتبه های نخست و دوم را کسب کردند. 

همان گونه که اشاره شد این هفته استقبال از اوراق گواهی تسهیلات مسکن از هفته پیش بیشتر بود. بدین ترتیب معامله گران 42 هزار ورقه تسهیلات مسکن را در 22 هزار نوبت دادوستدی خریدوفروش کردند که ارزشی معادل 324 میلیارد ریال را رقم زد. در میان صنایع فرابورسی نیز گروه محصولات غذایی به جز قند و شکر با ارزش مبادلاتی 187 میلیارد ریال و دارا بودن 11درصد از ارزش کل، بیشترین ارزش معاملات خرد را در میان بازار سهام (شامل بازارهای اول، دوم، پایه، اختیار معامله خریدوفروش و SME) و اختیار سهام به خود اختصاص داد.

جایگاه های دوم تا چهارم از نظر ارزش مبادلاتی نیز به گروه های محصولات شیمیایی؛ انبوه سازی، املاک و مستغلات و سایر محصولات کانی و غیرفلزی به ترتیب با 7، 7 و 6درصد از ارزش کل تعلق گرفت. در نهایت و در جریان بازار آخرین روز معاملاتی این هفته، شاخص کل فرابورس کمتر از یک واحد عقب نشینی کرد و در پله 920 واحدی دادوستدهای هفته را خاتمه بخشید، در حالی که همچنان بازدهی 5درصدی خود را از آغاز امسال حفظ کرد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی