سه شنبه, 04 مهر 1396 - 09:36

شاخص کل در سومین روز پیاپی منفی بود / نگاه سهام داران به تک سهم ها

نماگر بورس اوراق بهادار تهران سومین روز معاملاتی هفته جاری را نیز با افت پشت سرگذاشت. در این روز شاخص کل برای سومین روز پیاپی افت 0.08 درصدی را رقم زد و تحت تأثیر منفی نمادهای فولادی به میانه کانال 85هزار واحد رسید. در مجموع شاخص کل بورس در سه روز ابتدایی مهرماه، 313 واحد از دست داده است.

در معاملات روز دوشنبه بازار سهام، نماد فولاد خوزستان با 24واحد، نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 22واحد، نماد فولاد مباركه اصفهان با 22واحد، نماد گروه مپنا با 21واحد، نماد سرمایه گذاری غدیر با 21واحد، نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 14واحد و نماد ملی  صنایع  مس  ایران  با 9واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. در مقابل، نماد داده گسترعصرنوین- های وب با 18 واحد، نماد آسان پرداخت پرشین با 15 واحد، نماد شركت ارتباطات سیار ایران و نماد مخابرات ایران با 13 واحد، نماد پتروشیمی مبین و نماد پتروشیمی پردیس با 11 واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

شیب ملایم منفی در اکثر سهم ها

در سومین روز معاملات تالار شیشه ای، شاخص کل روند کاهشی را پیمود و اکثر سهم ها شاهد تحولات قیمتی با شیب ملایم منفی بودند. افت دماسنج بازار سهام طی چند روز گذشته در حالی به وقوع می پیوندد که در هفته های پیش شاخص کل بازده نقدی و قیمتی توانسته بود با چند بار کانال شکنی از خط مقاومت ۸۵هزار واحدی عبور کند و تا آستانه کانال ۸۶هزار تایی پیش رود.

روز دوشنبه بورس تهران در حالی زیر سایه معاملات درون گروهی سهامداران حامی شاخص کل بورس در نمادهای معاملاتی پیشرو مواجه بود که بی حجمی و تداوم سردرگمی نسبت به دورنمای سودآوری ها در بازار سهام به ویژه وضعیت صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت باعث شده تا تک سهم های برخوردار از سهام شناوری پایین یا با سرمایه های کوچک همچنان مورد وثوق اغلب سرمایه گذاران باشد.

در گروه پتروشیمی ها هم اکنون معضل فروش ارز از سوی شرکت های اوره  ساز به مشتریانی همچون هندوستان و سایر پتروشیمی ها در مواجهه با بازار چین باعث شده تا دورنمای درآمدی این گروه همچنان با ریسک های نامساعدی مواجه باشد. روز دوشنبه در گروه خودرو ۱۰۶میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۱۳میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه در اکثر نمادها شاهد حدود یک واحد نوسان قیمتی به سمت بالا یا پایین بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی نیز ۱۷ میلیون سهم به ارزش ۸.۵ میلیارد تومان در 2هزار و ۷۸۷ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و در گروه فرآورده های نفتی شاهد معامله ۲۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸میلیارد تومان بودیم. در گروه قند و شکر شاهد رشد در بسیاری از نماد ها بودیم. تعدادی از این نماد ها توانستند تا ۴درصد رشد کنند.

رشد 4 واحدی شاخص کل فرابورس

در میانه نخستین هفته معاملاتی فرابورس در مهرماه دادوستدها با مبادله بیش از 201 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 833 میلیارد ریال پایان یافت که نسبت به روز گذشته با افزایش حجم در مقابل کاهش ارزش معاملات همراه بود. در جریان بازار روز دوشنبه سوم مهرماه سهامداران در مجموع دو تابلو معاملاتی بازار اول و دوم نیز اقدام به مبادله 87 میلیون و 770 هزار سهم به ارزش 302میلیارد ریال کردند که بالاترین رقم حجم و ارزش مبادلات در اختیار نماد شرکت گروه صنایع کاغذ پارس با جابه جایی بیش از 7میلیون سهم به ارزش 28میلیارد ریال قرار گرفت.

شاخص کل فرابورس نیز با افزایش نزدیک به 4واحدی در پله 961واحدی ایستاد. چهار نماد از چهار صنعت متفاوت فرابورسی موجب افزایش شاخص کل شدند. نمادهای  «هرمز»،  «مارون»،  «بکهنوج» و  «اپرداز» تا نزدیکی سه واحد تأثیر مثبت بر این نماگر داشتند درحالی که نمادهای «زاگرس»، «دماوند» و «بمپنا» نیز تا سطح یک واحد تأثیر منفی در برآورد آیفکس را موجب شدند. 

«سخاب4» صدرنشین بازار اوراق با درآمد ثابت

معاملات بازار اوراق با درآمد ثابت نیز با دادوستد 1.3 میلیون ورقه به ارزش بیش از یک هزار و 243 میلیارد ریال پایان یافت. اسناد خزانه در نماد  «سخاب4» بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در این بازار به خود اختصاص داد. بررسی نرخ بازده اوراق سخاب 2 تا 6 نشان می دهد روز جاری نرخ مؤثر بازده تا سررسید این اوراق در بازه 19.5 تا 20.5 درصد و بازده ساده این اوراق در دامنه 18.5 تا 19.3 درصد قرار داشت. معاملات تابلوی اوراق تسهیلات مسکن با ریزش قیمتی اغلب تسه ها و دادوستد این اوراق در بازه 735 هزار تا 791 هزار ریال دنبال شد. معامله 85 هزار ورقه تسه به ارزش بیش از 64 میلیارد ریال ماحصل معاملات در این تابلو است.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی