دوشنبه, 16 مرداد 1396 - 15:30

گروه خودرویی بر مدار نزولی قرار گرفت / غلبه جو احتیاط بر بازار سهام

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات امروز بازار سهام ۹۸ واحد افت کرد و در ارتفاع 81 هزار و 285واحد قرار گرفت. بیشترین تاثیر منفی بر حرکت دماسنج بازار سهام امروز به نام نمادهای پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و گروه صنعتی پاکشو ثبت شد و در مقابل نمادهای معاملاتی کشتیرانی ایران، پتروشیمی شازند و ارتباطات سیار ایران با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص کل شدند.

تیم اقتصادی دولت و بازار سهام

همان طور که انتظار می رفت، بورس تهران پس از رشد خوب چند هزار واحدی طی ماه های اخیر که متعاقب رشد قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی صورت گرفت، اینک نیاز به کسب انرژی و نیروی کافی دارد. در صورتی که تیم اقتصادی دولت در کابینه جدید تغییر یابد شاهد گشایش های عمده ای در فضای کسب و کار و فعالیت های اقتصادی کشور خواهیم بود. با تمدید حضور وزرای فعلی، انتظار نمی رود تغییر خاصی در سیاست ها و برنامه های اقتصادی دولت صورت گیرد که آن نیز نتیجه ای جز ادامه وضعیت موجود به همراه نخواهد داشت.

شایان ذکر است پیش از این و متعاقب افزایش و رونق خوبی که در بازار نفت رخ داد، سهام مرتبط با آن با استقبال بازار و جذب نقدینگی مواجه شد. البته این بدان معنی نیست که قیمت ها در کلیه نمادها به نقطه اشباع رسیده اند و با تعیین کابینه جدید دولت می توان وضعیت روشن تری از ساختار بنیادی بازار سهام به دست داد.

جذلبیت گروه فلزات اساسی با افزایش نرخ ارز

امروز بورس تهران در حالی معاملاتی متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره گر بود که انعقاد برخی قراردادهای خارجی در گروه خودرویی ها نتوانست به تداوم هیجان ایجاد شده در این گروه و پایداری صف های خرید آن بیانجامد، به طوری که با غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله گران اغلب حقیقی، گروه خودرویی ها بر مدار نزولی قیمت ها افتاد. از سوی دیگر همزمان با نوسان دوباره بازارهای جهانی و انتظار برای افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، تک سهم های گروه فلزات اساسی و معدنی همچنان با اقبال معامله گران روبه رو بودند هرچند که در پیش  بودن موعد تسویه کارگزاری ها در شهریورماه باعث شده تا بورس همچنان برای چرخش نقدینگی باقیمانده در پیکره خود دست به عصا قدم بردارد.

افت 5 واحدی شاخص کل فرابورس

میانه هفته معاملاتی جاری دادوستدهای فرابورس ایران با معامله 342 میلیون ورقه بهادار در 23 هزار دفعه به ارزش یک هزار و 351 میلیارد ریال ادامه یافت که حجم معاملات افزایش یافت اما ارزش آن با تغییر محسوسی روبه رو نشد. امروز 16 مردادماه سهامداران در مجموع بازارهای اول و دوم شاهد جابه جایی نزدیک به 110 میلیون سهم به ارزش بیش از 240 میلیارد ریال بودند. به ترتیب نمادهای «ذوب» و «چکاپا» بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.  در نماد معاملاتی ذوب آهن بیش از 46 میلیون سهم به ارزش افزون بر 35 میلیارد ریال و در نماد شرکت گروه صنایع کاغذ پارس 15.6 میلیون سهم به ارزش 51 میلیارد ریال دست به دست شد.

همچنین نمادهای «ذوب»، «شلیا»، «شاوان» و «اپرداز» پربازدیدترین نمادهای معاملاتی شناخته شدند. در عین حال نمادهای «ثالوند» و «کیمیا» در حالی بیشترین رشد قیمت را تجربه کردند که نمادهای «کمرجان» و «اپرداز» با بالاترین افت قیمتی روبه رو شدند. به موازات معاملات، نماد شركت بازرگانی و تولیدی مرجان كار پس از لغو برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده صاحبان سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شركت پتروشیمی اصفهان، با توجه به اطلاعات دریافتی مبنی بر انتشار گزارش عدم اظهارنظر حسابرس در خصوص صورت های مالی سال 1394 متوقف شد.

در مجموع سه تابلو معاملاتی بازار پایه نیز سهامداران تعداد 228 میلیون سهم به ارزش بیش از 488 میلیارد ریال را دست به دست کردند. در نهایت شاخص کل فرابورس نیز با افت 5 واحدی در نزدیکی ارتفاع 926 واحدی ایستاد. سه نماد «میدکو»، «ذوب» و «زاگرس» در حالی بیشترین تاثیر منفی را بر آیفکس به جا گذاشتند که نماد «مارون» تا یک واحد تاثیر مثبت بر این نماگر داشت و مانع از افت بیشتر آن شد.

نوسان در تابلوی اوراق تسهیلات مسکن

در تابلو اوراق تسهیلات مسکن بیش از 80 هزار ورقه تسه به ارزش بیش از 62 میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفت و قیمت این اوراق در بازه 768 تا 797 هزار ریال نوسان کرد. سرمایه گذاران همچنین بیش از 514 هزار ورقه را به ارزش 513 میلیارد ریال در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس دادوستد کردند. در این بازار اوراق اجاره هواپیمایی ماهان بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفت. نمادهای معاملاتی اوراق اجاره شركت واسط مالی شهریور سوم و نمادهای معاملاتی اوراق مرابحه شركت واسط مالی تیر سوم به منظور پرداخت اجاره و اقساط شش ماهه اوراق در تاریخ 1396/05/18 متوقف شدند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی