یکشنبه, 15 مرداد 1396 - 20:52

مثبت شاخص کل با فرمان خودرویی ها / تحلیف روحانی، حافظ را سبزپوش کرد

بورس اوراق بهادار تهران در نخستین روز کاری هفته، پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری واکنش مثبت و رو به رشدی نشان داد و شاخص کل با 118 واحد تقویت به رقم 81 هزار و 384 واحد رسید. در معاملات امروز بازار سهام، نماد گسترش نفت و گاز پارسیان با 54 واحد، نماد پارس  خودرو با 23 واحد، نماد ایران  خودرو با 20 واحد و نماد پالایش نفت تهران با 15 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس داشتند. همچنین در مقابل نماد فولاد مباركه اصفهان با 38 واحد، نماد گروه صنعتی پاكشو و نماد مخابرات ایران با 13 واحد کاهش تاثیر منفی را در برآورد نماگر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

با گروه های بازار سهام

در معاملات امروز ، قیمت اکثر سهم ها در گروه خودرو روند رو به افزایشی را سپری کرد؛ به طوری که در نمادهای پرمعامله ای همچون ایران خودرو، پارس خودرو، زامیاد و آهنگری تراکتورسازی ایران روند قیمت ها از ۲ تا ۵درصد رو به افزایش بود و در تعدادی از این نمادها صف خرید مشاهده می شد. در گروه فرآورده های نفتی ۱۵ میلیون و ۷۴۵ هزار سهم دادوستد شد که ارزش آن به نزدیک ۵ میلیارد تومان رسید.

در این گروه نمادهای با ارزش معامله بالا همچون پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت تهران مقداری در قیمت پایانی رشد کردند. قندی ها به جز در تعداد معدودی از نمادها روند رو به کاهش را تجربه کردند و ماشین آلات و دستگاه های برقی نیز اکثرا شاهد روند افت در قیمت پایانی شان بودند.

این روزها پیش بینی های برخی تحلیلگران در بازار جهانی کالا های پایه باعث شده تا ملی صنایع مس ایران همچنان لیدر گروه فلزات اساسی باشد. در عین حال بازار سهام، بازاری متعادل بوده که به نظر می رسد با پایان دوره اصلاح قیمتی، منتظر بازاری شاداب تر باشیم. از نکات قابل توجه این روزهای بازار سهام حضور فعال حقوقی ها در بورس است که می تواند در صورت تداوم حمایت آنها از شاخص کل، روزهای سبز بازار سهام ادامه دار شود.

بازار سهام و اعلام سیاست های اقتصادی دولت

این روزها معامله گران بورس تهران بیش از هر زمان دیگری منتظر معرفی کابینه جدید و اعلام سیاست های اقتصادی دولت دوازدهم هستند. پیش از این سرمایه گذاران بورس تهران با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به حضور گسترده در بازار سهام پرداختند و همین امر باعث رشد حجم و ارزش معاملات در روزهای پس از انتخابات شد.

خوش بینی به روند سیاست خارجی و اجرای برجام این امید را در میان سهامداران افزایش داده است که در روزهای آینده نیز بازار بورس با رشد متغیرهای خود همراه شود. گرچه انتظارات از نماگر بازار سهام پیش از این به صورت مقطعی و احساسی بوده و فعالان بازار سهام به دنبال تداوم این روند با رشد متغیرهای بنیادی هستند. این خوش بینی ها همگام با گزارش های مثبت مجامع شرکت ها می تواند چشم انداز بورس تهران را در مسیر چهار ساله دولت دوازدهم بیش از پیش مثبت کند.

افت 0/6 واحدی آیفکس

از جمله معاملات درون گروهی امروز می توان به دادوستدهایی در نماد شرکت های کشتیرانی ایران، پتروشیمی شازند، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی و ایران ترانسفو اشاره کرد. آیفکس نیز ۰.۶ واحد افت کرد و به رقم ۹۳۰.۶ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۴۰ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۱۶۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله بود.

در میان شرکت های فرابورسی پتروشیمی مارون با 1.73 واحد و پالایش نفت لاوان با 0/52 واحد مثبت روی شاخص کل فرابورس و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، نفت پاسارگاد، سهامی ذوب آهن اصفهان، شرکت آهن و فولاد ارفع و بیمه سامان با تاثیر منفی روی آیفکس مانع رشد آن شدند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی