سه شنبه, 10 مرداد 1396 - 15:55

همزمان با برخورد شاخص کل به مقاومت نیمه کانال 81 هزار واحد / بورس تهران وارد فاز استراحت شد

شاخص های منتخب بورس تهران امروز به طور دسته جمعی قرمز شدند. بر این اساس شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات تحت تأثیر منفی نمادهای پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و خدمات انفورماتیک با افت 0.14درصد معادل 117 همراه بود.

بدین ترتیب معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های پالایش نفت بندرعباس با 42 واحد، کشتیرانی ایران با 34 واحد و پالایش نفت اصفهان با 17 واحد کاهش تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس بر جای گذاشت. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های به پرداخت ملت با 23 واحد، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با 16 واحد و گروه صنعتی پاکشو با 14 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

اشباع قیمت ها در اکثر نمادها

امروز بازار سهام بازاری کم حجم و متعادل بود که اکثر نمادها در آن پس از روزها روند صعودی به استراحت پرداختند. بر این اساس قیمت سهام اکثر شرکت ها همزمان با غلبه عرضه کنندگان اغلب حقیقی بر خریداران اغلب حقوقی به درجا زدن نماگر منتخب بورس منتهی شد. پیش بینی می شود حرکت بعدی نماگر بازار سهام مبتنی بر رسیدن خبرها و تحولات مثبت بیشتر در این حوزه است و استمرار این وضعیت می تواند موجبات ورود نقدینگی بیشتر و کوچ منابع از بازار پول به بازار سهام را موجب شود تا بتوان به ادامه وضعیت صعودی بازار امیدوار بود.

شاخص کل برای طی و ادامه روند صعودی خود، نیاز به عبور با قدرت از سطح کانال 81 هزاری و سد محکم مقاومتی 81هزار و 500 واحدی دارد که هنوز به طور کامل و قطعی محقق نشده است. ولی امکان شکستن این سطح مقاومتی و باز شدن راه آن برای فتح قله های رفیع تر وجود دارد، در غیر این صورت امکان برگشت بازار و ریزش آن تا سطوح پایین تر طی روزهای آتی ممکن خواهد بود.

گرچه روز امروز در پی اشباع قیمت ها در اکثر نمادها و گروه ها که با بازدهی مطلوب و قابل قبولی برای فعالان بازار سهام طی دو ماه اخیر همراه بوده است، استراحت نماگرهای بورسی آغاز شده است. البته رشد اخیر بازار بیش از همه مدیون افزایش بهای نفت و کامودیتی ها و کاهش ارزش برابری نرخ دلار در بازارهای جهانی بود.

با گروه های بازار سهام

امروز در گروه رایانه، ۱۱ میلیون و ۹۷۹ هزار سهم به ارزش نزدیک به ۱۹ میلیون میلیارد تومان در ۷ هزار و ۱۵۸ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. همانطور که گفته شد در این گروه نماد به  پرداخت ملت جزو شرکت هایی بود که تأثیر افزاینده روی بازار داشت. این نماد که به تازگی وارد بورس تهران شده تا چهارم مردادماه گذشته برای شش روز متوالی توانست روزانه 5درصد رشد در قیمت پایانی داشته باشد اما در روزهای گذشته روند تغییر قیمت این سهم کاهشی بود ولی امروز بار دیگر این سهم به روند افزایشی خود بازگشت و توانست در قیمت آخرین معامله ۵ درصد رشد را تجربه کند و شاهد صف خرید باشد. اما در دیگر نمادهای این گروه روند رو به رشد چشمگیری دیده نمی شد و اکثریت سهم های گروه رایانه با روند رو به کاهش در قیمت پایانی روبه رو شدند، هر چند که این رقم چندان چشمگیر نبود.

در چهارمین روز معاملات این هفته در گروه فلزات اساسی بیش از ۷۳ میلیون سهم دادوستد شد که ارزش این حجم دادوستد به بیش از ۱۵میلیارد تومان می رسید. در گروه تعداد زیادی از سهم ها با روند رو به کاهش مواجه شدند و معدود نمادها هم روند رشد را تجربه کردند. در گروه خودرو نیز ۵۵ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم به ارزش به ارزش نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه نیز در نمادهای پرمعامله روند دادوستدها آرام بود و تعدادی از سهم های با حجم معامله بالا با روند کاهشی در قیمت پایانی مواجه شدند، هرچندکه تعداد سهم هایی که اندکی رشد داشتند، کم نبود.

آیفکس تا نزدیکی ارتفاع 934 واحدی افزایش یافت

دهمین روز از مردادماه برای بازار فرابورس ایران با تداوم رشد شاخص کل و در نتیجه صعود آیفکس تا نزدیکی ارتفاع 934 واحدی به پایان رسید. امروز در مجموع بازارهای فرابورس معامله گران همچنین بیش از 370 میلیون ورقه بهادار را در 28 هزار دفعه معاملاتی به ارزش افزون بر یک هزار و 511 میلیارد ریال دست به دست کردند. بازار فرابورس شاهد چندین بازگشایی و توقف نماد نیز بود.

بر این اساس دو نماد معاملاتی مربوط به شرکت های ذوب آهن اصفهان و ریل پرداز سیر بازگشایی و در مقابل نماد شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار متوقف شدند. همانطور که اشاره شد شاخص کل فرابورس نیز به روند صعودی خود ادامه داد که به این ترتیب این نماگر که روز دوشنبه بیش از 9 واحد و امروز نزدیک به 5 واحد رشد کرد، خود را بتواند تا نزدیکی ارتفاع 934 واحدی بالا ببرد.

به ترتیب نمادهای «مارون»، «زاگرس»، «ذوب» و «بساما» تا سطح حداکثر 3 واحد تأثیر مثبت بر آیفکس داشتند و در مقابل نمادهای «میدکو»، «ارفع» و «سمگا» تا 1.5 واحد تأثیر منفی از خود به جا گذاشته و مانع از رشد بیشتر شاخص کل فرابورس شدند. همچنین نمادهای «شلیا»، «سمگا»، «بمپنا» و «چکاپا» پربازدیدترین نمادهای معاملاتی فرابورس شناخته شدند که نماد اول و سوم با رشد قیمت پایانی و نمادهای دوم و چهارم با افت قیمت به معاملات خود پایان دادند.

امروز همچنین در مجموع بازارهای اول و دوم سهامداران تعداد 174 میلیون سهم را به ارزش 295 میلیارد ریال دادوستد کردند .نماد معاملاتی شرکت سهامی ذوب آهن با خریدوفروش 115میلیون سهم به ارزش 91 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را در این دو بازار به خود اختصاص داد. معامله گران در تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز اقدام به نقل و انتقال نزدیک به 195میلیون سهم به ارزش 416 میلیارد ریال کردند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی