دوشنبه, 09 مرداد 1396 - 15:47

شاخص کل نیمه کانال 81 هزار واحد را رد کرد / پایان اصلاح قیمت ها در بورس تهران

در سومین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران دماسنج بازار سهام نیمه  کانال ۸۱ هزار واحدی را رد کرد و با ۴۲ واحد رشد به رقم ۸۱ هزار و ۵۳۳ واحدی رسید. در معاملات امروز نماد شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان و ملی صنایع مس ایران با ۵۸، ۵۲ و ۲۷ واحد تأثیر مثبت بیشترین نقش افزاینده را روی دماسنج بازار سهام داشتند.

در طرف مقابل سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، پالایش نفت بندرعباس و نفت بهران به ترتیب با ۲۷، ۲۵ و ۱۳ واحد تأثیر منفی بیشترین نقش کاهنده را روی دماسنج بازار سهام داشتند. در دادوستدهای امروز سه گروه فلزات اساسی، فرآورده های نفتی و رایانه با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

لیدری شرکت های سرب و روی

بورس تهران در حالی با معاملاتی متعادل همراه با اقبال معامله گران به گروه فلزات اساسی روبه رو شد که پایان اصلاح قیمت ها در اغلب نمادهای معاملاتی، غلبه تقاضا بر عرضه سهام را در پی داشت. در این بین، عطش برخی معامله گران اغلب حقوقی در بازار بدهی اگرچه به حجم معاملات سهام در بازار نقد بورس تهران آسیب رسانده، اما همچنان در گروه های پیش روی بازار از جمله فلزات اساسی و گروه معدنی ها به رهبری شرکت های سرب و روی انگیزه بالایی برای جمع آوری سهام از سوی معامله گران حقیقی و حقوقی وجود دارد.

امروز در گروه خودرویی ها نیز پایان اصلاح قیمتی و حمایت کم حجم حقوقی ها روندی متعادل اما کم نوسان را در محدوده صفر تابلو برای اغلب نمادهای معاملاتی این گروه رقم زد. با این همه هنوز گروه قطعه سازها با تحرک نوسان گیران حرفه ای مواجه است. در گروه پالایشی ها نیز شکل گیری صف خرید ناپایدار در برخی تک سهم های این گروه توجه معامله گران را در پی داشت که تداوم عرضه سهام مانع از شکل گیری هرگونه صف خرید و بر هم زدن معاملاتی متعادل در این گروه شد. به طور کلی امروز بازار سهام بازاری متعادل و کم نوسان بود که با تحرک گروه فلزات اساسی به رهبری ملی مس و فولاد مبارکه اصفهان و همچنین خودنمایی گروه سرب و روی توانست نماگرهای سبزپوش را راهی معاملات فردا کند.

با گروه های بازار سهام

در سومین روز معاملات تالار شیشه ای این هفته، در گروه فلزات اساسی ۹۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۹میلیارد تومان در 7 هزار و ۲۶۲ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه سهام شرکت هایی که دارای حجم معامله ای نسبتا بالا بودند با روند رو به رشد مواجه شد، هر چند که تعداد شرکت هایی که قیمت سهام شان روند کاهشی داشت نیز در این گروه کم نبودند.

در گروه محصولات شیمیایی نیز بیش از ۳۸ میلیون سهم معامله شد که ارزش آن به نزدیک ۸ میلیارد تومان می رسید، اما در نهایت اکثر شرکت های موجود در این گروه با روند کاهشی در قیمت سهام شان مواجه شدند. در گروه فرآورده های نفتی کک و سوخت هسته ای نیز شرایط چندان متفاوت نبود و به رغم رشد تعداد کمی از نمادهای ایران گروه اکثریت با روند کاهشی روبه رو شدند.

در معاملات امروز تالار شیشه ای بیش از ۶۳ میلیون سهم خودرویی معامله شد که ارزش آن به بیش از ۹ میلیارد تومان می رسید. در این گروه قیمت سهام شرکت های پرمعامله همچون ایران خودرو، پارس خودرو و زامیاد چندان تغییری نداشت، اما در کل شرایط این گروه نسبت به روزهای گذشته در وضعیت مطلوب تری به سر می برد.

رشد 8 واحدی شاخص کل فرابورس

امروز شاخص کل بازار فرا بورس با رشد بیشتر از 8 واحدی در پله 929 واحدی ماند. همچنین در بازار فرا بورس تعداد 168 هزار و 56 سهم اوراق بهادار به ارزش یک میلیارد و 460 میلیون و 300 هزار ریال در بیش از 22 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد. در معاملات بازار فرابورس نمادهای گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی، گروه صنایع کاغذ پارس و توکاریل با روند صعودی، شرکت مواد ویژه لیا، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، توکا رنگ فولاد سپاهان و توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی با روند نزولی به کار خود پایان دادند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی