یکشنبه, 08 مرداد 1396 - 15:27

با وجود رشد شاخص کل رقم خورد / بازار سهام در فاز احتیاط

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با 70 واحد رشد به پله 81 هزار و 491 واحدی رسید. در معاملات دومین روز هفته، تعداد 547 هزار و 757 سهم اوراق بهادار به ارزش 2 میلیارد و 219 میلیون و 45 هزار ریال در بیش از 54 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد.

بر این اساس شاخص آزاد شناور 37 واحد، شاخص بازار اول 82 واحد، شاخص قیمت  (وزنی-ارزشی) 22 واحد، شاخص قیمت  (هم وزن) 9 واحد، شاخص کل  (هم وزن) 12 واحد رشد و شاخص بازار دوم 25 واحد کاهش را تجربه کردند. بیشترین تأثیر مثبت بر حرکت دماسنج بازار سهام امروز به نام نمادهای پالایش نفت تهران، توسعه معادن و فلزات و لبنیات پاک ثبت شد و در مقابل نمادهای معاملاتی حق تقدم ایران دارو، سیمان غرب و پشم شیشه ایران بیشترین افت قیمت را داشتند.

افزایش ریسک های بنیادی در بورس تهران
این روزها بورس تهران همگام با افزایش قابل توجه قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی و همچنین انتشار صورت های مالی و عملکرد مطلوب سه  ماهه اول شرکت های کالا محور، شاهد ورود نقدینگی در بورس تهران و خیز بلند نمادهای مربوطه از جمله گروه های فولادی و معدنی و مس است.

بر این اساس شرکت های بزرگ و شاخص ساز بورسی می توانند همچنان مورد  توجه فعالان بازار قرار بگیرند. از سوی دیگر اما توافقنامه برجام که تا چند ماه پیش در نقطه مطلوبی قرار داشت و شاهد ورود تدریجی سرمایه های خارجی به کشور بودیم، در آستانه مخاطره قرار گرفته و افزایش تنش ها در مورد این توافق می تواند تأثیرات منفی بر بازار سهام به جا بگذارد.

در عین حال همچنان کمبود نقدینگی، هزینه بالای نرخ بهره، اشباع بازار از محصولات متنوع، مشکلات فروش شرکت ها و تداوم وضعیت رکودی در فعالیت های اقتصادی را می توان از جمله موانع بنیادی رشد ادامه بورس قلمداد کرد. بنابراین انتظار می رود فعالان بازار سهام با احتیاط بیشتری طی روزهای آینده به معامله بپردازند.

افت 0/44 واحدی آیفکس

نگاهی به مبادلات صورت گرفته میان سهامداران در دومین روز کاری این هفته حاکی از دادوستد بیش از 137 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر یک هزار و 190 میلیارد ریال است که دست به دست شدن این حجم از مبادلات در 20هزار و 682 نوبت معاملاتی صورت گرفت. بازارهای اول و دوم بیش از 60درصد حجم و حدود یک سوم از ارزش کل دادوستدهای فرابورس را به خود اختصاص دادند، به طوری که افزون بر 88 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 356 میلیارد ریال در این بازارها نقل وانتقال یافت.

در ادامه برگزاری مجامع تعداد زیادی از شرکت های فرابورسی و در پی آن گشایش نمادهای مبادلاتی این شرکت ها، روز هشتم مردادماه نیز شاهد بازگشایی 5 نماد معاملاتی «زنجان»، «بساما»،  «پارتا»،  «مارون» و  «وگستر» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بودیم. همچنین نماد «ثغرب» پس از ارائه اطلاعات پیش بینی و توضیحات تکمیلی، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد بازگشایی شد.

نماد «اپرداز» که روز شنبه بیشترین اثر را در سبزپوشی شاخص کل فرابورس بر جای گذاشت عملکرد معکوسی از خود نشان داد و با کمتر از نیم واحد اثر منفی در افت 44/. واحدی آیفکس نقش داشت. در مقابل نماد «مارون» با بیش از یک واحد اثر مثبت، مانع از افت بیشتر آیفکس شد تا این نماگر همچنان در پله 920 واحدی بایستد. تابلوهای الف، ب و ج بازار پایه نیز میزبان جابه جایی 43 میلیون و 890 هزار سهم بودند که ارزش این دادوستدها به 90 میلیارد و 720 میلیون ریال رسید.

همچنین نماد «لکما» در حالی بیشترین حجم معاملاتی را در بازار پایه به خود اختصاص داد که نماد  «فن آوا» با مبادله بیش از 3 میلیون سهم به ارزش 14 میلیارد ریال توانست بیشترین ارزش مبادلاتی را در این بازار به دست آورد.

اخزا11 صدرنشین تابلو اوراق با درآمد ثابت

تغییر مالکیت افزون بر 574 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 564 میلیارد ریال حاصل جابه جایی های صورت گرفته در بین متقاضیان و فروشندگان اوراق با درآمد ثابت بود. اسناد خزانه اسلامی مرحله یازدهم بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در تابلو اوراق با درآمد ثابت در اختیار گرفت.

امتیاز تسهیلات مسکن تیرماه96 نیز با خریدوفروش بیش از 43هزار ورقه به ارزش 33میلیارد و 710میلیون ریال بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در تابلو تسهیلات مسکن به خود اختصاص داد و در مجموع 100 هزار و 874 ورقه تسه به ارزش بالغ بر 77 میلیارد ریال در تابلو تسهیلات مسکن دست به دست شد. در همین حال 6 میلیون و 800 هزار ورقه به ارزش بالغ بر 102 میلیارد ریال در میان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نقل وانتقال یافت.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی