شنبه, 07 مرداد 1396 - 15:33

زور خریداران حقیقی به عرضه حقوقی ها نرسید / استراحت شاخص کل پس از 12 روز

در نخستین روز معاملاتی هفته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۸۸ واحد افت کرد و در پایان به معاملات به رقم ۸۱ هزار و ۴۲۰ رسید. گروه های رایانه، فلزات اساسی و شیمیایی ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعتی قرار گرفتند.

نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، معدنی و صنعتی چادرملو و کشتیرانی ایران با بیشترین تأثیر منفی بر شاخص کل، افت این متغیر را رقم زدند. این در حالی بود که نمادهای پالایش نفت بندرعباس، ملی صنایع مس ایران و گسترش نفت و گاز پارسیان با بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص کل مانع افت بیشتر این متغیر شدند.

حقیقی ها در فاز احتیاط

شاخص کل بورس تهران در نخستین روز معاملات هفته برخلاف روزهای قبل نتوانست روند مثبت 12روز گذشته را ادامه دهد. بورس تهران در حالی با معاملاتی کم حجم و کم تحرک در اغلب نمادها مواجه بود که غلبه عرضه از سوی معامله گران اغلب حقوقی بر تقاضای معامله گران اغلب حقیقی باعث شد خریداران خوشبین بازار، دست به عصا در بازار قدم بردارند.

در این بین، پیش بینی های برخی تحلیلگران در بازار جهانی کالاهای پایه باعث شده تا ملی صنایع مس ایران همچنان لیدر گروه فلزات اساسی باشد. نکته ای که نباید از آن غافل شد اینکه برآیند گزارش های عملکردی سه ماهه اول امسال اغلب شرکت های بورسی از رشد 50 درصدی سودآوری ها نسبت به عملکرد مشابه سال مالی قبل حکایت دارد.

به نظر می رسد با توجه به EPSهای برآوردی بودجه های اغلب شرکت ها و انتظار برای تعدیل سود در ماه های آتی، بورس تهران برای تناسب قیمت بازاری سهام با سود هر سهم پس از کسر مالیات شرکت ها شروع به تعدیل نسبت P/E خود کند؛ بازاری که هنوز در انتظار سیاست های پولی و مالی جدید در دولت دوازدهم است. با این حال انتظار برای بازگشایی نمادها پس از برگزاری مجامع و برخی نوسانات در بازارهای جهانی باعث شد سهامداران با احتیاط بیشتری به معامله بپردازند و بازار سهام با نوسان قیمت در گروه های مختلف مواجه شود. گرچه شرایط فوق را با توجه به شرایط بنیادی شرکت ها می توان به استراحت کوتاه مدت بازار سهام تعبیر کرد.

با گروه های بازار سهام

در معاملات امروز نمادهای گروه فرآورده های نفتی، سهام شرکت های گروه فرآورده های نفتی اکثرا روند روند رو به رشد را تجربه کردند، هر چند این روند چندان زیاد نبود اما در گروه محصولات شیمیایی اکثریت نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند. در گروه فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی نیز اکثریت نمادها از جمله آنهایی که حجم و ارزش معاملات بالایی داشتند با کاهش قیمت روبه رو شدند. علاوه بر این خودرویی ها نیز وضعیت مشابهی داشتند و حتی اکثریت نمادهای قندی وضعیت قرمز را تجربه کردند.

تثبیت آیفکس در ارتفاع 920 واحدی

نخستین روز از دومین هفته مبادلاتی مردادماه با سبزپوشی آیفکس و بازگشایی پنج نماد معاملاتی همراه بود. امروز هفتم مردادماه به موازات سبزپوشی آیفکس و تثبیت این نماگر در ارتفاع 920 واحدی، شاهد بازگشایی پنج نماد معاملاتی  «اپرداز»، «زنجان»، «نوین»، «شکبیر» و  «خودکفا» بودیم که این بازگشایی ها در پی برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام با محدودیت دامنه نوسان قیمتی تا سقف 50درصد صورت گرفت.

در این میان نماد «اپرداز» علاوه بر اینکه در صدر جدول بیشترین افزایش قیمت قرار گرفت، با یک واحد تأثیر مثبت، بیشترین اثر را در تثبیت شاخص کل فرابورس بر جای گذاشت و در مقابل نماد «میدکو» با کمتر از یک واحد مانع از رشد بیشتر آیفکس شد. بیشترین کاهش قیمتی را نیز نمادهای «کمرجان»، «ثپردیس» و «شلیا» تا سقف 5 درصدی تجربه کردند. از سوی دیگر در نخستین روز این هفته ارزش مبادلات کل فرابورس ایران بر یک هزار میلیارد ریال بالغ شد که ناشی از دادوستد بیش از 86 میلیون ورقه بهادار در 21هزار نوبت معاملاتی بود.

در این میان بیش از 48میلیون سهم به ارزش بالغ بر 175 میلیارد ریال در بازارهای اول و دوم فرابورس تغییر مالکیت یافت. در سه تابلوی مبادلاتی بازار پایه نیز بیش از 36میلیون سهم به ارزش بالغ بر 87 میلیارد ریال دست به دست شد که سهامداران با جابه جایی بیش از 10میلیون ورقه به ارزش نزدیک به 7 میلیارد ریال بیشترین حجم مبادلاتی را در نماد «لکما» رقم زدند. بالاترین ارزش مبادلاتی نیز به نماد «شزنگ» متعلق به شرکت تجهیز نیروی زنگان اختصاص یافت.

با دست به دست شدن افزون بر 482 هزار ورقه به ارزش بالغ بر 6 میلیارد ریال در نماد  «آکورد» متعلق به صندوق سرمایه گذاری آرمان آتی کوثر نیز این نماد بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در بین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله به دست آورد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی