چهارشنبه, 04 مرداد 1396 - 08:33

شاخص کل پس از 60 روز به کانال 81 هزار واحد بازگشت / ترسیم دورنمای مثبت برای بازار سهام

در چهارمین روز معاملاتی هفته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران پس از حدود 60 روز به ارتفاع ۸۱ هزار واحد صعود کرد. در جریان دادوستدهای روز سه شنبه بازار سهام شاخص کل بورس با رشد 247 واحدی در ارتفاع 81 هزار و 181 واحد قرار گرفت.

در این روز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های ملی صنایع مس ایران با 248 واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با 49 واحد و به پرداخت ملت با 24 واحد افزایش، بیشترین تأثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های پتروشیمی پردیس با 44 واحد، آسان پرداخت پرشین با 33 واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با 14 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

سودای نفوذ شاخص کل به کانال 90 هزار واحد

این روزها شاخص کل که تا چندی پیش توان عبور از کانال 70 هزار واحدی را نداشت، اینک قله های 80 و 81 هزار واحدی را فتح کرده و سودای غلبه و نفوذ تا کانال های 90 هزار واحدی را در سر می پروراند. روز سه شنبه بورس تهران در حالی شاهد تحرک معامله گران اغلب حقیقی به ویژه در گروه فلزات اساسی و معدنی ها بود که به نظر می رسد با بازگشت اغلب نمادهای معاملاتی از مجامع عادی  سالانه و تعیین تکلیف سود نقدی این مجامع استراتژی واضح تری برای سرمایه گذاری در بورس دست کم تا پایان نیمه اول امسال برای اغلب معامله گران ترسیم شده است. هر چند انتظار برای مشخص شدن وزرای کلیدی اقتصادی در کابینه دولت دوازدهم از جمله وزیر صنعت و بازرگانی، وزیر نفت، وزیر اقتصاد و البته بانک مرکزی همچنان مبنای تصمیم گیری برای اغلب معامله گران به ویژه سهامداران حقوقی است. در این بین بازار پایه فرابورس همچنان مکان امنی برای معامله گران کوتاه مدت  بازار سهام است.

اصلاح قیمتی در گروه های بازار دوم

در چهارمین روز معاملاتی هفته، بازار سهام بازاری متعادل بود که همزمان با تداوم اصلاح قیمتی در برخی گروه های بازار دوم شاهد اقبال خریداران اغلب حقیقی سهام در گروه فلزات اساسی و معدنی بود. بدین ترتیب در معاملات گروه فلزات اساسی روند اکثر سهم ها رو به افزایش بود، هرچند نمادهایی همچون سرمایه گذاری توکافولاد و فرآوری مواد معدنی ایران روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند.

در گروه استخراج کانه های فلزی نمادهایی با بیشترین حجم معامله روند رو به افزایش در قیمت آخرین معامله را از خود نشان دادند. در گروه خودرو نیز نیمی از نمادها روند رو به افزایشی در قیمت سهام خود را تجربه کردند و نمادهایی همچون ایران خودرو، سایپا آذین، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو روند رو به کاهش را در قیمت پایانی دیدند، هرچند این روند ثابت نبود.

افت دو واحدی آیفکس

ارزش مبادلات فرابورس ایران در میانه هفته نخست مردادماه به بیش از 3 هزار میلیارد ریال رسید؛ به گونه ای که روز سه شنبه شاهد تغییر مالکیت افزون بر 155 میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از 3 هزار و 300 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران بودیم. روز سوم مردادماه، ضمن افزایش چشمگیر ارزش مبادلاتی فرابورس شاهد بازگشایی 4 نماد معاملاتی «وآتوس»، «نیرو»، «خودکفا» و  «شپاس» در پی برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد بودیم.

نمادهای «کاسپین» و «قچار» بیشترین افزایش قیمت تا سقف 4.7 درصدی را به همراه داشتند و نمادهای «کمرجان» و «کی بی سی» نیز بیشترین کاهش قیمتی را تا سقف 5 درصد متحمل شدند. از سوی دیگر نمادهای «زاگرس» و  «دماوند» با کمتر از یک واحد اثر منفی بر شاخص کل فرابورس در افت دو واحدی آیفکس بی تأثیر نبودند و در نهایت این نماگر در ارتفاع 920 واحدی قرار گرفت.

در همین حال نماد «سمگا» با دادوستد بیش از 4 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 11میلیارد ریال، بیشترین حجم و نماد «بمپنا» نیز با نقل وانتقال 2 میلیون و 680 سهم به ارزش 38میلیارد ریال بیشترین ارزش مبادلاتی را در بازارهای اول و دوم به خود اختصاص داد.

در مجموع این دو بازار میزبان جابه جایی 48 میلیون و 880 سهم بودند که ارزشی نزدیک به 201 میلیارد ریال را رقم زد. در بازار پایه نیز سرمایه گذاران بیش از 104 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 175 میلیارد ریال را مورد دادوستد قرار دادند که در این میان نماد «لکما» با مبادله بیش از 49 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 35 میلیارد ریال صدرنشین تابلوهای معاملاتی بازار پایه شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی