چهارشنبه, 04 مرداد 1396 - 15:10

شاخص کل نیمه کانال 81 هزار واحد را هم رد کرد / لیدری گروه فلزات اساسی در بورس تهران

در آخرین روز معاملاتی هفته بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل ۳۲۷.۵ واحد رشد کرد و به رقم ۸۱ هزار و ۵۰۹ واحدی رسید. در معاملات امروز شرکت ملی صنایع مس ایران، فولاد خوزستان و فولاد مبارکه خوزستان به ترتیب با ۱۰۹، ۱۰۰ و ۹۸ واحد تأثیر مثبت بیشترین نقش افزاینده را روی نماگر بازار سهام داشتند و در طرف مقابل مخابرات ایران، ایران خودرو، سرمایه گذاری پتروشیمی تأمین با ۶۳، ۴۶ و ۴۴ واحد تأثیر منفی بیشترین نقش کاهنده را بر شاخص کل داشتند.

فروش حقوقی ها هم مانع رشد فلزی ها نشد

در آخرین روز معاملاتی هفته و در گروه فلزات اساسی شاهد روند افزایشی بودیم، به طوری که نمادهایی در این گروه بیشترین تأثیر مثبت را روی دماسنج بازار سهام اعمال کردند. همچنین در نماد ملی صنایع مس ایران که بیشترین نقش افزاینده روی دماسنج بازار سهام اعمال کرد، فشار عرضه حقوقی ها مشهود بود، به طوری که بیش از ۹۹درصد از فروش ها مربوط به این گروه بود.

حقوقی ها در این نماد بیش از ۱۳۶میلیون سهم را عرضه کردند و حقیقی ها ۹۱میلیون و ۳۱۹ هزار سهم را جمع آوری کردند. سهم خرید حقوقی ها در این نماد بیش از ۳۳درصد بود. در عین حال قندی ها روند رو به کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند، هرچند که نمادهایی همچون قند ثابت خراسان، فرآورده های غذایی و قند چهارمحال با روند افزایشی مواجه شدند،اما در مورد قند ثابت خراسان این رقم چشمگیر نبود.

تشکیل صف خرید مجدد در نماد به پرداخت ملت

در معاملات امروز ، بازار سهام در حالی شاهد حجم گرفتن معاملات سهام در برخی تک سهم های شوینده و خودرویی بود که با اقبال خریداران اغلب حقیقی برای جمع آوری سهام در گروه فلزات اساسی، بورس تهران با معاملاتی پرحجم به کار خود پایان داد. همچنین در نماد معاملاتی به پرداخت ملت پس از گذشت 7 روز از عرضه اولیه این سهم در بورس تهران معامله گران در حالی شاهد واگذاری صف خرید میلیونی بودند که این سهم در پایان معاملات با صف خرید مجدد 2 میلیون سهمی مواجه و به کار خود پایان داد.

امروز بازار سهام بازاری به نسبت پرحجم بود که به مدد گروه فلزات اساسی شاهد اقبال معامله گران به سهم های بازار اول تالار شیشه ای بود. بر این اساس ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۳۴۲ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۸ هزار و ۷۶۸ نوبت دادوستد بود.

عقب نشینی شاخص کل فرابورس

سهامداران در آخرین روز معاملاتی این هفته فرابورس ایران تعداد 116 میلیون ورقه بهادار را در بیش از 23هزار دفعه به ارزش یک هزار و 74 میلیارد ریال را معامله کردند. در جریان بازار امروز شاخص کل فرابورس نیز کمتر از یک واحد  (0. 9 واحد) عقب نشینی کرد و در پله 920 واحدی ایستاد. به ترتیب نمادهای  «زاگرس»، «بمپنا» و «فزرین» تا نزدیک یک واحد تأثیر مثبت بر آیفکس به جا گذاشتند.

در مقابل نمادهای  «سمگا»،  «بکهنوج» و  «وهور» نیز تا 0.5 واحد تأثیر منفی بر این نماگر داشتند. در مجموع دو بازار اول و دوم سهامداران نزدیک به 52میلیون سهم را به ارزش 219میلیارد ریال دست به دست کردند. به ترتیب دو نماد «غشهداب» و «بمپنا» بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در این دو بازار در اختیار گرفتند.

در جریان معاملات امروز همچنین نماد معاملاتی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان، سیمان مجد خواف، شرکت داروسازی تولید دارو، زرین معدن آسیا و حق تقدم نماد مذکور، شرکت لوازم خانگی پارس و پتروشیمی امیرکبیر بازگشایی شدند. معاملات در تابلوهای بازار پایه نیز با دادوستد 60 میلیون سهم به ارزش 122میلیارد ریال پیگیری شد. نماد کارخانجات مخابرات ایران و کارخانجات تولیدی پلاستیران به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در این بازار تجربه کردند.

نگاهی به دادوستدهای انجام شده در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز نشان می دهد 629 هزار ورقه به ارزش 626 میلیارد ریال در این بازار مورد مبادله قرار گرفته که در میان نمادها اسناد خزانه اسلامی مرحله یازدهم در صدر ایستاده است. در همین حال تابلو اوراق تسهیلات مسکن میزبان معامله بیش از 95 هزار ورقه به ارزش 73میلیارد ریال قرار گرفت. قیمت تسه ها در دامنه 753 تا 772 هزار ریالی قرار داشت. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز شاهد معامله 3میلیون ورقه بهادار به ارزش 33میلیارد ریال بود. صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در میان ETFها در اختیار گرفت.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی