سه شنبه, 03 مرداد 1396 - 08:33

بازگشت نمادهای معدنی و فلزات اساسی جو بازار را مثبت نگه داشتند / رفت و برگشت های شاخص کل به کانال 81 هزار واحد

در سومین روز معاملاتی هفته، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از ابتدا روندی صعودی را در پیش گرفت و در میانه ساعت معاملات از کانال 81 هزار واحدی نیز عبور کرد اما در ساعت پایانی با روندی کاهشی مواجه شد و در نهایت با 70 واحد رشد در رقم 80 هزار و 933 واحدی قرار گرفت.

در دادوستدهای روز دوشنبه نمادهای پتروشیمی پردیس، ایران ترانسفو و خدمات انفورماتیک به ترتیب با ۴۱، ۱۵ و ۹ واحد تأثیر بیشترین نقش کاهنده را روی شاخص کل داشتند، اما در طرف مقابل نمادهای معدنی و صنعتی گل گهر، فولاد مبارکه اصفهان و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی به ترتیب با ۳۸، ۲۸ و ۲۵ واحد تأثیر مثبت بیشترین روند افزاینده را روی دماسنج بازار اعمال کردند.

با گروه های بازار سهام

در معاملات روز دوشنبه بورس تهران و در گروه استخراج کانه های فلزی، اکثریت نمادها روند رو به رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند. همچنین در گروه فلزات اساسی نیز تعداد زیادی از نمادها با روند رو به رشد در قیمت پایانی مواجه شدند اما قیمت سهم شرکت هایی همچون صنعت روی زنگان و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه روند کاهشی در قیمت پایانی را شاهد بودند.

در گروه محصولات شیمیایی قیمت سهم بسیاری از نمادها روند رو به کاهش را سپری کرد. البته از جمله پرمعامله ترین سهم ها در این گروه نماد شرکت پلی اکریل بود که با ۱.۷۵درصد رشد در قیمت پایانی مواجه شد. در عین حال نماد شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین با مقدار اندکی کاهش در قیمت پایانی روبه رو شد.

در گروه قند و شکر، قیمت سهام شرکت ها به جز دو شرکت قند شیرین خراسان و فرآورده های غذایی و قند پیرانشهر، مابقی روند کاهشی را تجربه کردند. همچنین قیمت سهام تعداد زیادی از شرکت های خودرویی روند رو به افزایش را شاهد بود، هرچند سهم هایی همچون سرمایه گذاری رنا، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو و قطعات اتومبیل ایران روند
 رو به کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند.

اصلاح قیمت در گروه های پراقبال

این روزها با پایان فصل مجامع شرکت ها و پس از عرضه اولیه به شرکت پرداخت ملت، جو بازار سهام نسبت به هفته های گذشته شرایط مساعد تری را سپری می کند. روز دوشنبه نیز بورس تهران در حالی معاملات متعادلی را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که لزوم اصلاح قیمتی در گروه های پراقبال بازار از جمله شوینده ها، رایانه، سیمانی ها و تک سهم های دارویی در کنار برخی غذایی ها باعث شد کلیت معاملات تأثیر چندانی بر شاخص کل نگذارد. با این همه بازگشت نمادهای معاملاتی پراقبال بازار از جمله معدنی ها و فلزات اساسی به نماگرهای منتخب بازار کمک کرد تا با وجود عرضه از سوی معامله گران اغلب حقوقی، شاخص کل همچنان با نمایی سبزپوش به کار خود پایان دهد.

تثبیت آیفکس در ارتفاع 923 واحدی

فرابورس ایران مبادلات دومین روز کاری مرداد 96 را با نقل و انتقال 167 میلیون ورقه بهادار در بیش از 27 هزار دفعه به ارزش افزون بر 972 میلیارد ریال پایان داد. روز دوشنبه دوم مردادماه به موازات بازگشایی هفت نماد معاملاتی، شاخص کل نیز با افت 0.5 واحدی مواجه شد و در سطح 923.7 واحدی قرار گرفت.

در همین حال نزدیک به 83 میلیون سهم به ارزش بیش از 233 میلیارد ریال در حالی در مجموع بازارهای اول و دوم مبادله شد که نماد شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی با دادوستد 10 میلیون سهم به ارزش بیش از 24 میلیارد ریال بیشترین حجم و نماد شرکت مواد ویژه لیا با نقل و انتقال 2.8 میلیون سهم به ارزش 35 میلیارد ریال، بالاترین ارزش مبادلات را از آن خود کردند.

در جریان معاملات روز دوشنبه همچنین شاهد بازگشایی نمادهای کود شیمیایی اوره لردگان، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، افرانت، لوله و تجهیزات سدید، نفت پاسارگاد و حق تقدم این نماد، شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور و پتروشیمی اصفهان بودیم. نگاهی به پربازدیدترین نمادهای معاملاتی نشان می دهد «شلیا»، «چکاپا» و  «غشهداب» سه نماد پربیننده و نمادهای «مفاخر»،  «سبزوا» و «کپرور» نیز سه نماد با بیشترین رشد قیمت در معاملات بودند. در مجموع تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز 79 میلیون سهم به ارزش بیش از 146 میلیارد ریال دادوستد شد.

سرمایه گذاران همچنین 495 هزار ورقه بهادار را در بازار اوراق با درآمد ثابت به ارزش 483 میلیارد ریال معامله کردند. سرمایه گذاران اسناد خزانه مرحله یازدهم را به میزان 135 هزار ورقه به ارزش بیش از 129 میلیارد ریال در این بازار دست به دست کردند که بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

همچنین موعد سررسید اسناد خزانه مرحله هفتم بود که نماد این اوراق 26 تیرماه به منظور پرداخت مبالغ اسمی در سررسید متوقف شده بود.  تابلوی اوراق تسهیلات مسکن نیز میزبان معامله بیش از 99 هزار ورقه تسه به ارزش 76 میلیارد ریال قرار گرفت. قیمت تسه ها روز گذشته در بازه 750 تا 778 هزار ریال قرار داشت. در نهایت شاخص کل فرابورس به افت 0.5 واحدی تن داد که عمده تأثیر منفی بر شاخص از جانب دو نماد  «میدکو» و «افرا» تا سطح حداکثر 0.74 واحد رقم خورد. در مقابل نماد «سمگا» تا 0.4 واحد تأثیر مثبت بر آیفکس به جا گذاشت.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی