شنبه, 31 تیر 1396 - 16:17

رشد 60 درصدی ارزش معاملات رقم زد / عبور شاخص کل از نیمه کانال 80 هزار واحدی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران پس از اینکه بار دیگر به کانال 80هزار واحدی وارد شد، در آخرین روز معاملاتی تیرماه توانست روند رو به رشد خود را حفظ کند و با رشد 0.63 درصدی به رقم 80 هزار و 670 واحد برسد. همچنین ارزش کل معاملات بورس تهران با رشد بیش از 60 درصدی به 437میلیارد و 640میلیون تومان رسید.

در معاملات نخستین روز هفته بازار سهام، نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 192 واحد، نماد معدنی  و صنعتی  چادرملو با 87 واحد، نماد گسترش نفت و گاز پارسیان با 44واحد، نماد گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با 35واحد، نماد سرمایه گذاری  غدیر با 25واحد، نماد مس  شهیدباهنر با 24 واحد و نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 21واحد افزایش، بیشترین سهم را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل، نماد سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با 17واحد و نماد مخابرات ایران با 10 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر بر جای گذاشتند.

تأثیر مثبت رشد قیمت های جهانی بر بازار سهام

در روز پرترافیک مجامع عادی سالانه و همزمان با رشد قیمت های جهانی در بازارهای کالایی نماد شرکت های معدنی بازگشایی شدند و مورد اقبال فعالان بازار سهام قرار گرفتند. افزایش اقبال خریداران اغلب حقیقی در این گروه ها با وجود انباشت عرضه سهام از سوی برخی حقوقی ها تا پایان معاملات ادامه یافت و گروه معدنی  با پیشرویی شرکت های سنگ آهنی  و همچنین هلدینگ های پتروشیمی به عنوان لیدرهای بازار مطرح بودند. از سوی دیگر طی معاملات امروز گروه های کوچک بازار سهام نیز مورد اقبال خریداران در معاملات کم حجم قرار گرفتند. در گروه خودرو اکثریت قریب به اتفاق نمادها روند رشد را در قیمت پایانی تجربه کردند.

همچنین در گروه قند و شکر غیر  از معدود نمادهایی مابقی با کاهش در قیمت پایانی مواجه شدند. همچنین اکثریت نمادها در گروه های استخراج کانه های فلزی و محصولات شیمیایی روند رو به رشدی را تجربه کردند. باید توجه داشت که این روزها ورود نقدینگی به فضای بورس تهران همچنان ادامه دارد و طیف وسیعی از مردم در حال سرمایه گذاری در بورس تهران هستند.

از انگیزه های این افراد می توان به رشد و رونق انتظاری بورس که متعاقب اخبار و تحولات مثبت و اثرگذار همچون افزایش قیمت کامودیتی ها و محصولات فلزی و معدنی در بازارهای جهانی بوده است، اشاره کرد. در نتیجه واکنش شاخص کل به عنوان مهم ترین نماگر اقتصاد ایران به این تغییر و تحولات مثبت بوده و انتظار عبور از کانال 81هزار واحد طی روزهای آینده دور از انتظار نیست.

رشد 3 واحدی آیفکس در آخرین روز تیرماه

فرابورس ایران آخرین روز معاملاتی تیرماه 96 در نخستین روز از هفته جدید را با سبزپوشی آیفکس و معامله 110 میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از 869میلیارد ریال پشت سر گذاشت. در معاملات امروز شاخص کل فرابورس با تجربه رشد بیش از 3 واحدی، در نزدیکی پله 924 واحدی ایستاد که عمده رشد آن از جانب نماد «زاگرس» متعلق به شرکت پتروشیمی زاگرس رقم خورد.

به ترتیب نمادهای «زاگرس»، «دماوند» و «میدکو» تا سقف 1.5 واحد تأثیر مثبت بر آیفکس داشتند درحالی که در مقابل نمادهای «بمپنا» و  «خراسان» با بیشترین تأثیرگذاری منفی، از رشد بیشتر این نماگر جلوگیری کردند. معاملات بازارهای اول و دوم فرابورس نیز دیروز به دادوستد 66 میلیون سهم به ارزش 221 میلیارد ریال منتهی شد. در مجموع این دو بازار نماد شرکت گروه صنایع کاغذ پارس بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفت.

در همین حال کماکان توقف و بازگشایی نمادها به دلیل برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت ها ادامه یافت که براساس آن نمادهای «حخزر» و «تلیسه» بازگشایی و نماد «ثغرب» متوقف شدند. نقل و انتقال 42میلیون سهم به ارزش 114میلیارد ریال نیز ماحصل معاملات انجام شده در مجموع تابلوهای بازار پایه است. به ترتیب دو نماد «لکما» و «دقاضی» بیشترین حجم و ارزش معاملات را در بازار پایه کسب کردند.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی