سه شنبه, 27 تیر 1396 - 08:31

تحرک سهامداران در گروه فلزات اساسی رقم زد / رشد چشمگیر حجم معاملات بورس تهران

در سومین روز معاملات تالار شیشه ای، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران پس از یک روز استراحت بار دیگر بر مدار رشد قرار گرفت و پس از ۷۲ واحد رشد به رقم ۷۹ هزار و ۶۹۳ واحدی رسید. نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به ترتیب با ۷۲، ۴۵ و ۲۸ واحد تاثیر مثبت روی شاخص کل بیشترین نقش را در نوسانات صعودی دماسنج بازار سهام داشتند اما در طرف مقابل خدمات انفورماتیک، آسان پرداخت پرشین و پتروشیمی پردیس با ۲۰، ۱۸ و ۱۳ واحد تاثیر منفی بیشترین نقش کاهنده را بر دماسنج بازار سهام داشتند.

با گروه های بازار سهام

در معاملات روز دوشنبه قندی ها یکدست رشد کردند و اکثریت نمادهای این گروه با افزایش قیمت بیش از 4درصدی مواجه شدند. در گروه فلزات اساسی نمادهایی همچون فولاد مبارکه اصفهان، شرکت آهن و فولاد ارفع، فولاد خوزستان و فرآور توانستند رشد مناسبی داشته باشند و در مقابل نماد لوله و ماشین سازی ایران نزدیک به ۴.۵درصد افت قیمت داشت.

در دادوستدهای سومین روز تالار شیشه ای در گروه خودرو ۹۲ میلیون و ۱۹۹ هزار سهم به ارزش بیش از ۱۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. در این گروه قیمت سهم اکثریت شرکت ها روند کاهشی را در پیش گرفت. همچنین نماد ایران خودرو با ارزش بیش از 6میلیارد تومان معامله توانست حدود 2درصد رشد کند. بیش از ۹۴درصد از خریدهای نماد ایران خودرو مربوط به سهامدار حقوقی و کمتر از 6درصد از خریدها مربوط به سهامدار حقیقی بود.

ادامه نوسان گیری در شوینده ها و غذایی ها

روز دوشنبه بورس تهران در حالی شاهد تحرک معامله گران و بهبود حجم معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی بود که گروه فلزات اساسی همچنان با اقبال خریداران حقیقی و حقوقی روبه رو شد. بر این اساس در جریان دادوستدهای بازار سهام تعداد یک میلیارد و 9 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 228 میلیارد تومان در 51 هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت.

با توجه به پرترافیک تر شدن روزهای پایانی فصل مجامع در تیرماه و رفت و برگشت اغلب نمادهای معاملاتی به بازار سهام بورس تهران، معیار ارزیابی ریسک و بازده را در تالار شیشه ای براساس سود تقسیمی مجامع و همچنین انتظار برای کاهش نرخ سود بانکی تبیین کرده است. در سومین روز معاملاتی هفته بازار سهام بازاری پرحجم بود که در آن گروه شوینده ها و برخی غذایی ها همچنان برای نوسان گیری جذابیت داشت.

تثبیت آیفکس در ارتفاع 910 واحدی

میانه هفته معاملاتی جاری دادوستدهای فرابورس ایران با رشد اندک آیفکس و معامله بیش از 140 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 496 میلیارد ریال دنبال شد. در جریان دادوستدهای روز دوشنبه 26 تیرماه، سهامداران شاهد نقل و انتقال 83 میلیون سهم به ارزش 265 میلیارد ریال در مجموع دو بازار اول و دوم بودند که بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را نماد شرکت آهن و فولاد ارفع با خریدوفروش 15 میلیون سهم به ارزش 42 میلیارد ریال به خود اختصاص داد.

روز دوشنبه با تعداد قابل ملاحظه ای بازگشایی نماد در جریان بازار روبه رو شدیم که براساس آن نماد معاملاتی شرکت های شیرین دارو و حق  تقدم خرید سهام شركت مذکور، سرمایه گذاری فنی و مهندسی مشانیر، سیمان ممتازان کرمان، کشتیرانی دریای خزر، شركت سرمایه گذاری کوه  نور، تولید تجهیزات سنگین هپکو، گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان، بانك حكمت ایرانیان و حق تقدم خرید سهام شركت مذکور و نماد معاملاتی سایر اشخاص شركت بورس انرژی ایران بازگشایی شدند.

در این میان توقف نمادها نیز به دلیل در پیش بودن مجامع عمومی سالانه شرکت ها زیاد بود و به 21 مورد رسید؛  به طوری که نمادهای معاملاتی «وآفری»، «شرنگی»، «وسرمد»، «خصدرا»،  «سلار»، «نشار»، «وآتوس»، «کصدف»، «وسنا»، «نیرو»، «فسا»، «جهرم»، «داراب»، «کازرو»، «حسیر»، «مفاخر»، «افرا»، «بساما»، «وسدید» و «شگامرون» در پایان بازار متوقف شدند. شاخص کل فرابورس نیز به افزایش اندک 0.3واحدی رضایت داد و در ارتفاع 910 واحدی تثبیت شد.

آیفکس که در ساعات ابتدایی معاملات با افزایش بیش از یک واحدی روبهرو شده بود، در ادامه معاملات رو به کاهش گذاشت و در نهایت کمتر از نیم واحد مثبت شد. نمادهای «میدکو»، «بمپنا» و «ارفع» سه نماد مثبت اثرگذار و نمادهای «شرانل»، «خراسان» و «دماوند» سه نماد منفی اثرگذار بر شاخص کل در جریان معاملات بودند. معاملات بازار پایه فرابورس ایران نیز رقم 54 میلیون سهم به ارزش 134 میلیارد ریال را پشت سر گذاشت.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی