چهارشنبه, 28 تیر 1396 - 09:01

همزمان با شروع مثبت بازارهای جهانی رقم خورد / رشد صنایع کامودیتی محور در بورس تهران

در چهارمین روز دادوستدهای بورس تهران، شاخص کل ۴۲ واحد رشد کرد و به رقم ۷۹ هزار و ۷۳۵ واحدی رسید. در معاملات روز سه شنبه بورس تهران، نماد ایران خودرو با 35 واحد، نماد فولاد خوزستان با 32 واحد، نماد گسترش نفت و گاز پارسیان با 28 واحد و نماد سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با 21 واحد افزایش بیشترین سهم را در رشد 72 واحدی شاخص کل بورس داشتند. در مقابل، نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 40 واحد، نماد گروه مپنا با 29 واحد و نماد شركت ارتباطات سیار ایران با 15 واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد شاخص کل بورس داشتند.

اقبال به گروه فلزات اساسی ادامه یافت

روز سه شنبه با اینکه تعدادی از نمادها برای برگزاری مجامع متوقف شدند و بازار از بعد تعداد نمادهای معاملاتی کوچک تر شده، اما روند بازار سهام مثبت است. در عین حال گزارش مطلوب آمارهای اقتصادی چین و در نتیجه شروع خوب بازارهای جهانی به صنایع کامودیتی محور بورس ایران به خصوص فلزات جان ویژه ای بخشیده است.

روز سه شنبه در کنار معاملات درون گروهی حقوقی های بزرگ در گروه های پتروشیمی، بانکی و خودرویی، اقبال به گروه فلزات اساسی در تک سهم های کوچک ادامه داشت. گروه خودرویی ها در آستانه برگزاری مجامع عادی سالانه باقیمانده در روزهای پایانی فصل مجامع با افزایش تقاضا از سوی معامله گران حقوقی مواجه بود.

بر این اساس در گروه خودرو اکثریت نمادها روند رو به رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند؛ به طوری که نماد ایران خودرو، سایپا آذین، سرمایه  گذاری رنا از جمله نمادهایی بودند که از 2 تا 4درصد رشد برخوردار بودند. در گروه فلزات اساسی بیش از نیمی از نمادها روند افزایشی را تجربه کردند و نمادهایی همچون لوله و ماشین سازی ایران، فرآوری مواد معدنی ایران و ملی سرب و روی ایران با روند کاهشی مواجه شدند، اما قندی ها مخالف روز دوشنبه روند رو به کاهش را در قیمت پایانی تجربه کردند و به جز معدود نمادهایی، یکدست کاهش قیمت را شاهد بودند.

همچنین ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به رقم ۱۷۵ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۵۷۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۲۰۹ نوبت دادوستد بود. در کل معاملات بازار سهام در حالی همچنان روی تک سهم ها اقبال دارد که فارغ از نوسان برخی نمادهای معاملاتی حاضر در بازار پایه فرابورس، تک سهم های برخوردار از سهام شناوری پایین تحت حاکمیت بلامنازع حقیقی های حرفه ای بازار قرار گرفته بودند.

ایستادن آیفکس در پله 912 واحدی

در معاملات روز سه شنبه اختصاص یافتن نیمی از حجم و حدود 30 درصد از ارزش کل مبادلات فرابورس ایران به بازارهای اول و دوم در حالی رخ داد که شاهد رشد 1.36 واحدی آیفکس نیز بودیم. روز سه شنبه 27 تیرماه بیش از 79 میلیون سهم به ارزش افزون بر 255 میلیارد ریال در بازارهای اول و دوم دست به دست شد که معادل 50 درصد از حجم و 28 درصد از ارزش کل معاملات فرابورس است. در مجموع بیش از 154 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 869 میلیارد ریال در 22 هزار و 356 نوبت معاملاتی در بازارهای فرابورس مورد دادوستد قرار گرفت.

شاخص کل فرابورس نیز با 1.36 رشد و تحت تاثیر مثبت کمتر از یک واحد از جانب نمادهای «بمپنا» و «ارفع» در ارتفاع 912 واحدی مبادلات را پشت سر گذاشت. نمادهای «ارفع» و «بمپنا» علاوه بر این در میان نمادهای فرابورسی بیشترین افزایش قیمت را تا سقف 5درصدی به همراه داشتند.

در جریان بازار همچنین توقف 11 نماد معاملاتی «آرمان»، «آریان»، «وملل»،  «قشیر»، «شکبیر»، «ومهر»، «فالوم»، «وشمال»،  «شصفها»، «زنجان» و «وتعاون» به دلیل در پیش بودن مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام در روز پایانی تیرماه، صورت گرفت. نمادهای «لکما» و «کیسون» نیز به ترتیب بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در تابلوهای مبادلاتی بازار پایه به خود اختصاص دادند. بازار پایه میزبان نقل  و انتقال بیش از 58 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 98 میلیارد ریال بود. نتیجه دادوستدهای صورت گرفته در بازار اوراق با درآمد ثابت، جابه جایی بیش از 461 هزار ورقه بهادار به ارزش افزون بر 451 میلیارد ریال بود.

امتیاز تسهیلات مسکن خردادماه سال جاری نیز با بیشترین استقبال از سوی خریداران و فروشندگان مواجه شد؛ به طوری که در نماد آن بالغ بر 22 هزار ورقه تسه به ارزش 17 میلیارد ریال دست به دست شد. نماد تسه9603 همچنین با بیشترین قیمت نسبت به سایر اوراق تسهیلات مسکن مبادله شد.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی