یکشنبه, 25 تیر 1396 - 15:40

بسته شدن نمادها در فصل مجامع به کاهش حجم معاملات انجامید / استراحت موقت شاخص کل

بورس تهران پس از هفت روز روند صعودی، دومین روز از هفته جاری را با شرایطی متفاوت به پایان رساند. بدین ترتیب رشد شاخص کل در ساعات اولیه معاملات در یک ساعت پایانی به روندی منفی منجر شد. بر این اساس کاهش 38 واحدی  (معادل 05/ 0درصد) شاخص کل بورس در جریان معاملات روز امروز، این نماگر را در سطح 79هزار و 620 واحدی قرار داد.

در معاملات امروز بورس تهران، نماد خدمات  انفورماتیك با 34 واحد و نماد ملی  صنایع  مس  ایران با 29 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نماد فولاد مباركه اصفهان با 24 واحد، نماد پتروشیمی جم با 19 واحد، نماد مخابرات ایران با 17 واحد، نماد بانك ملت با 16 واحد و نماد گروه صنعتی پاكشو با 15 واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

با گروه های بازار سهام

در دومین روز معاملات این هفته در گروه فلزات اساسی نمادهای سهامی ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان و کالسیمین با رشد کمتر از یک درصد مواجه شدند و نمادهای لوله و ماشین سازی ایران، ملی صنایع مس ایران و فرآوری معدنی ایران از جمله نمادهایی بودند که در این گروه قیمت پایانی شان کاهش پیدا کردند.

در گروه محصولات شیمیایی قیمت سهام اکثریت شرکت ها در کانال کاهشی قرار گرفت، هر چند این کاهش چندان ملموس نبود و تعدادی از نمادها نیز با روند افزایشی مواجه بودند. علاوه بر این اکثریت خودرویی ها نیز روند رو به کاهش در قیمت پایانی داشتند. چنان که نماد آهنگری تراکتورسازی ایران بیش از 4درصد و نماد چرخشگر نزدیک به ۲.۵ درصد افت داشتند. از جمله دادوستدهای درون گروهی نیز می توان به معاملاتی در نماد بانک انصار، فولاد مبارکه اصفهان، فولاد امیرکبیر کاشان و ایران ترانسفو اشاره کرد.

بازگشت رونق به بازار سهام پس از فصل مجامع

امروز بازاری متعادل را شاهد بودیم و خریداران و فروشندگان در صنایع مختلف با یکدیگر دست و پنجه نرم کردند که این بار زور فروشندگان در برخی نمادهای تأثیرگذار بر شاخص کل به خریداران چربید. شاید نزدیکی به فصل مجامع و بسته شدن نمادها به طور موقت کمی از شور و هیجان ایجاد شده در معاملات که در ابتدای هفته گذشته شاهدش بودیم کاسته باشد، اما این مسئله تنها مدت کوتاهی به بازار استراحت خواهد داد.

در روزهای آتی تعداد زیادی از نمادها برای برگزاری مجامع عمومی خود متوقف خواهند شد که این امر مانند ادوار گذشته به کاهش حجم و ارزش معاملات را به دنبال خواهد داشت. هرچند سایر شرایط گویای این است که با عبور از فصل مجامع که امری اجتناب ناپذیر است رونق بازار بیشتر خواهد شد.

افت یک واحدی آیفکس

دومین روز از هفته جاری در بازارهای فرابورس ایران شاهد دادوستد بیش از 264 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یک هزار و 165 میلیارد ریال در 30 هزار و 935 نوبت معاملاتی بودیم، درحالی که بیش از 80درصد از حجم مبادلات فرابورس در اختیار بازارهای اول و دوم قرار گرفت. با نقل وانتقال بیش از 219 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 425 میلیارد ریال در دو بازار اول و دوم، 82درصد از حجم کل مبادلات امروز به این بازارها اختصاص یافت. در این میان نماد «ذوب» در حالی بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به دست آورد که به عنوان پربیننده ترین نماد فرابورسی نیز شناخته شد.

در جریان بازار سه نماد «کیمیا»،  «حخزر» و  «کپرور» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50درصد بازگشایی شد و چهار نماد «پشاهن»،  «کورز»،  «ولراز»،  «سامان» و  «خفناور» به منظور برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام، در پایان معاملات متوقف شدند.

امروز عنوان بیشترین افزایش قیمت به نام نمادهای  «شلیا»،  «غمینو» و  «سرود» ثبت شد و در سمت مقابل نمادهای «حسیر» و «میدکو» بیشترین افت قیمتی را تجربه کردند. نماد  «میدکو» علاوه بر اینکه دو ونیم واحد کاهش قیمت داشت، بیش از یک واحد نیز اثر منفی بر آیفکس بر جای گذاشته و آیفکس با یک واحد افت در ارتفاع 910 واحدی ایستاد؛ این در حالی است که اثر مثبت از جانب نمادهای  «ذوب»،  «بپاس» و  «زاگرس» تا سقف 38درصد مانع از افت بیشتر شاخص کل شد. نگاهی به تابلو تسهیلات مسکن نشان می دهد نماد  «تسه9512» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را به خود اختصاص داده و امتیاز تسهیلات مسکن خرداد 96 با بیشترین قیمت خریدوفروش شده است.

متقاضیان و فروشندگان اوراق تسه دیروز بیش از 78 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر 60 میلیارد ریال را دست به دست کردند. در تابلو ابزارهای نوین مالی نیز بالغ بر 564 هزار ورقه بهادار تغییر مالکیت یافت که ارزشی افزون بر 557میلیارد ریال را رقم زد. در همین حال تابلوهای مبادلاتی بازار پایه میزبان جابه جایی بیش از 41 میلیون سهم به ارزش 86 میلیارد ریال بودند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی