شنبه, 24 تیر 1396 - 22:29

سرمایه گذاران به تغییرات مدیریتی گروه فلزات اساسی واکنش مثبت نشان دادند / رشد گام به گام شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات نخستین روز هفته بازار مثبت بود و ۱۴۹ واحد رشد کرد و در ارتفاع 79 هزار و 658 واحد قرار گرفت.

در معاملات امروز نماد بانک ملت، فولادمبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب با ۵۵، ۴۱ و ۲۹ واحد تاثیر مثبت روی دماسنج بازار سهام بیشترین نقش افزاینده را روی شاخص کل داشتند و در طرف مقابل سرمایه گذاری غدیر، ایران خودرو و گروه مپنا بیشترین نقش کاهنده را روی شاخص کل اعمال کردند.

فصل شلوغ مجامع

در معاملات امروز بورس تهران در حالی شاهد روندی متعادل بر کلیت بازار سهام بودیم که همزمان فصل مجامع وارد روزهای شلوغ خود می شود. بدین ترتیب احتمال خروج سهامداران از سهم هایی که فصل مجامع را پیش روی خود دارند طی روزهای آینده افزایش می یابد.در همین حال شاهد حضور سهامداران در سهم های کوچک بازار جهت نوسان گیری خواهیم بود. از جمله خبرهای مهم پیرامون بازار سهام انتخاب اعضای جدید هیات مدیره سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بود که می توان تاثیر آن را بر بازار سهام طی روزهای آینده مشاهده کرد.

واکنش سرمایه گذاران به انتشار این خبر مثبت بود، چنان که در معاملات امروز گروه فلزات اساسی قیمت نیمی از سهم ها رشد یافت و شاهد تشکیل صف های خرید در برخی نمادها بودیم، اما قیمت سهام خودرویی ها رو به کاهش بود و تعداد زیادی از نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند.

در معاملات امروز نمادهای معاملاتی شرکت آسان پرداخت پرشین، شرکت پتروشیمی جم، سیمان شمال، ایران خودرو دیزل، مهندسی حمل و نقل پتروشیمی و حق تقدم شرکت های سیمان آرتا اردبیل و ارتباطات سیار ایران بازگشایی شدند و در طرف مقابل نماد معاملاتی شرکت های ماشین سازی نیرو محرکه، ایرکاپاصنعت، محورسازان ایران خودرو، صنعتی باما، بیمه آسیا، سایپا شیشه، سرامیک سینا، لعابیران، تولیدی شیشه دارویی رازک، ایران دارو و بهنوش ایران متوقف شدند.

تداوم سبزپوشی آیفکس

معاملات فرابورس ایران در نخستین روز کاری از چهارمین هفته تیرماه 96 با افزایش 2 واحدی شاخص کل و دادوستد نزدیک به 259 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر یک هزار و 123 میلیارد ریال پایان یافت. امروز بازارهای اول و دوم نیز میزبان نقل و انتقال 172 میلیون سهم به ارزش بیش از 381 میلیارد ریال قرار گرفت.  نماد شرکت ذوب آهن با خریدوفروش 76 میلیون سهم به ارزش تقریبی 58 میلیارد ریال در حالی بیشترین حجم معاملاتی را به دست آورد که نماد شرکت مواد ویژه لیا با معامله نزدیک به 6 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 77 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملاتی را به دست آورد. در این میان دو نماد «ذوب» و «شلیا» همچنین در صدر نمادهای پربازدید فرابورسی قرار گرفتند.

همچنین در حالی که نماد «صخابر» بازگشایی شد، نمادهای متعددی همچون «شکف»،  «شتولی»،  «چکارم»،  «آینده» و «کوثر» به علت در پیش بودن برگزاری مجامع متوقف شدند. در این میان شاخص کل فرابورس نیز در ادامه روند رو به رشدی که از میانه هفته معاملاتی گذشته آغاز کرده است با رشد 2 واحدی روبه رو شد. چهار نماد «میدکو»، «ذوب»،  «خراسان» و «چکاپا» تا سطح حداکثر 1.4 واحد تاثیر مثبت بر آیفکس داشتند.

این در حالی است که نمادهای «دماوند»،  «سمگا» و «زاگرس» تا 0.35 واحد تاثیر منفی بر شاخص به جا گذاشتند. نگاهی به سه تابلو معاملاتی بازار پایه نیز نشان می دهد در مجموع 78 میلیون سهم به ارزش 131میلیارد ریال در این بازار دست به دست شده است. تابلو معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز در اغلب نمادهای مورد معامله افت قیمت ها را تجربه کرد.

در این تابلو 84 هزار ورقه تسه به ارزش 65میلیارد ریال معامله شد. قیمت تسه ها دیروز در این تابلو در بازه 757 تا 780 هزار ریال در نوسان بود.  در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز 438 هزار ورقه بدهی به ارزش 432 میلیارد ریال دست به دست شد. در این بازار اسناد خزانه اسلامی مرحله هفتم که به تاریخ سررسید خود نیز نزدیک می شود در صدر ایستاد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی