چهارشنبه, 21 تیر 1396 - 16:02

رشد شاخص کل ادامه یافت / هفته سبز بورس

در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 19 واحد دیگر رشد کرد و در رقم 79 هزار و 509 واحد قرار گرفت. در معاملات روز چهارشنبه نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۷۵ واحد تأثیر کاهنده، بیشترین نقش منفی را روی دماسنج بازار سهام داشت. پس از این نماد معدنی و صنعتی گل گهر و ایران خودرو بیشترین نقش کاهنده را روی دماسنج بازار سهام داشتند.

در طرف مقابل نماد شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۹ واحد تأثیر مثبت بیشترین نقش افزاینده را در نماگر بازار برعهده گرفت. گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و فولاد خوزستان نیز هر یک حدود ۱۵ واحد تأثیر مثبت روی شاخص کل داشتند تا نماگر بازار سهام تا میانه های کانال 79هزار واحد صعود کند. بدین ترتیب بورس تهران هفته ای سبز را سپری کرد و از نخستین روز تا آخرین روز معاملات نماگر بازار سهام مثبت بود.

با گروه های بازار سهام

روز چهارشنبه قیمت سهام خودرویی ها روند کاهشی را ادامه داد، اما اکثر قندی ها با افزایش نسبی در قیمت همراه بودند. در آخرین روز معاملات این هفته در گروه قند و شکر ۲۳ میلیون و ۸۶۴ هزار سهم به ارزش بیش از 6 میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه اکثریت نمادها توانستند شرایط رو به رشدی را تجربه کنند. در تعدادی از نمادها در این گروه صف خرید مشاهده می شد. در گروه فلزات اساسی نیز نماد ملی صنایع مس ایران با بیش از 8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را داشت. در گروه سیمان، آهک و گچ تعداد زیادی از نمادها روند کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند و پنج نماد نیز مقداری افزایش قیمت داشتند، هرچند که این افزایش و کاهش ها چندان چشمگیر نبود.

عوامل ورود نقدینگی به بورس

جریان ورود نقدینگی به فضای بورس تهران همچنان ادامه دارد و طیف وسیعی از مردم و سرمایه گذاران در حال ورود و سرمایه گذاری در بازار سهام هستند. از انگیزه های ورود نقدینگی به بازار سهام می توان به رشد و رونق انتظاری بورس که متعاقب اخبار و تحولاتی چون قرارداد 4.8 میلیارد دلاری توتال با ایران و در پیش بودن بیش از 200 میلیارددلار سرمایه گذاری جدید در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی ایران نام برد.

از دیگر سو، چند هفته ای است که بازار کامودیتی و اقتصاد جهانی بهتر شده و رونق خوبی را در اکثر بازارهای جهانی شاهد هستیم. این امر به بورس تهران نیز سرایت کرده و صنایع و گروه هایی چون معدنی، فولادی، پالایشگاهی، لاستیکی و... را تحت تأثیر مثبت قرار داده است. واکنش شاخص کل نیز به عنوان دماسنج اقتصادی ایران به این تغییر و تحولات مثبت بوده و اشتیاق سرمایه گذاران و خریداران را برای سرمایه گذاری در بورس تهران افزایش داده است.

صعود آیفکس به ارتفاع 909 واحدی

آخرین روز معاملاتی هفته جاری برای بازار فرابورس ایران با معامله 343 میلیون ورقه بهادار در بیش از 31 هزار دفعه به ارزش یک هزار و 155 میلیارد ریال پایان یافت. در معاملات چهارشنبه 21 تیرماه شاخص کل نیز با افزایش 4 واحدی خود را به ارتفاع 909 واحدی رساند تا برای چهارمین روز متوالی سبزپوشی را تجربه کند.

تأثیر مثبت از جانب برخی نمادهای شیمیایی، فلزات اساسی و محصولات کاغذی موجبات رشد آیفکس را رقم زدند، به طوری که به ترتیب نمادهای «زاگرس»،  «بمپنا»، «ذوب»، «میدکو»، «شرانل»، «چکاپا» و  «شپاس» تا سقف یک واحد تأثیر مثبت بر این نماگر فرابورسی داشتند.

همچنین برخی نمادهای فرابورسی در فصل ترافیک مجامع متوقف شدند. بر این اساس نماد معاملاتی شركت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، داروسازی تولید دارو، آذریت، شركت مهندسی ساختمان و تأسیسات راه آهن، شركت نفت پاسارگاد و دامداری تلیسه نمونه، شركت كود شیمیایی اوره لردگان، شركت اقتصادی و خودكفایی آزادگان و شركت بازرگانی و تولیدی مرجان كار به علت برگزاری مجامع عمومی و فوق العاده خود متوقف شدند. در عین حال نمادهای معاملاتی شركت های سرمایه گذاری فنی و مهندسی مشانیر، سیمان ممتازان کرمان و شیرین دارو نیز بازگشایی شدند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی