سه شنبه, 20 تیر 1396 - 09:25

همزمان با انتشار اخبار بنیادی خوب در گروه معدنی و فلزی رقم خورد / سبزپوشی بازار سهام در سومین روز پیاپی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه 19 تیرماه 96 با افزایش 391 واحدی وارد کانال 79 هزار واحد شد و به رقم 79 هزار و 377 واحد رسید. تالار شیشه ای در سومین روز کاری در هفته جاری، برای سومین روز پیاپی شاهد سبزپوشی شاخص های منتخب بود.

در معاملات سهام، نماد فولاد مباركه اصفهان با 107 واحد، نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 54 واحد، نماد ملی  صنایع  مس  ایران  با 49 واحد، نماد شركت ارتباطات سیار ایران و نماد فولاد خوزستان با 48 واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس تهران داشتند. در مقابل، نماد سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با 33 واحد و نماد پتروشیمی پردیس با 30 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد شاخص کل بورس داشتند.

افزایش رونق در گروه خودرویی

فعالان بورس تهران در حالی معاملات متعادل را نظاره گر بودند که انتظار برای برگزاری مجامع و خبرهای مدیریتی در گروه معدنی ها و به رهبری فولاد مبارکه باعث شد با وجود تحرک حقوقی ها برای استفاده از فرصت فروش، اما گروه معدنی ها و فلزی ها با اقبال عموم خریداران روبه رو باشند. در این بین، معدنی و صنعتی گل گهر در سقف کامل قیمت ها در پایان معاملات با صف خرید پایدار حدود 17میلیون سهمی به کار خود پایان داد. در ملی صنایع مس ایران نیز همچنان اقبال به خرید سهام در روندی متعادل ادامه داشت.

همچنین فولاد مبارکه اصفهان شاهد معامله بیش از 61میلیون سهمی بود که عمده آن را فروشندگان حقوقی به خریداران حقیقی در محدوده سقف کامل قیمت ها واگذار کردند. با این حال همچنان سفارش  فروش پرحجم در سقف کامل قیمت ها در سامانه معاملات دیده شد.

در گروه خودرویی ها نیز با وجود تداوم معاملات درون گروهی و همچنین معامله بلوکی درون گروهی گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو با هدف تأمین سود نقدی مجمع، نماد معاملاتی ایران خودرو با روندی متعادل در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود.

در این گروه و در پایان معاملات، لنت ترمز ایران و موتورسازان تراکتورسازی ایران مثبت کامل و صف خرید بودند. سایپادیزل نیز در حوالی مثبت کامل جزو سبزترین های گروه بود و با 31 میلیون بیشترین حجم گروه را داشت. در مقابل فنرسازی خاور و ریخته گری تراکتورسازی ایران منفی کامل و صف فروش بودند.

مهندسی صنعتی روان فن آور نیز در حوالی 4 درصد منفی نوسان کرد. مابقی معاملات در گروه خودرو متعادل بودند. بر این اساس بازار سهام بازاری متعادل بود که گروه معدنی ها و فلزات اساسی در آستانه برگزاری مجامع باقی مانده در این گروه و همچنین انتظار برای برخی خبرهای مدیریتی با اقبال عموم خریداران مواجه شد.

رشد یک واحدی آیفکس

روز دوشنبه به موازات رشد یک واحدی آیفکس و صعود آن به ارتفاع 901 واحدی، حدود 70درصد از حجم کل مبادلات نیز به بازارهای اول و دوم اختصاص یافت. معامله بالغ بر 292 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 هزار و 460 میلیارد ریال نتیجه دادوستدهای بازارهای فرابورس در روز 19 تیرماه بود و حدود 70 درصد از حجم کل مبادلات نیز در بازارهای اول و دوم دست به دست شد؛ بدین ترتیب نزدیک به 197 میلیون سهم به ارزش افزون بر 437 میلیارد ریال در این دو بازار بین سهامداران تغییر مالکیت یافت.

در سه تابلو معاملاتی بازار پایه نیز بیش از 91 میلیون سهم به ارزش افزون بر 158 میلیارد ریال بین سهامداران جابه جا شد و بازار اوراق با درآمد ثابت نیز میزبان دادوستد بالغ بر یک میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر یک هزار و 761 میلیارد ریال بود. عنوان بیشترین افزایش قیمتی در میان نمادهای فرابورسی به نام نمادهای  «غشهداب»،  «دبالک» و  «تلیسه» تا سقف نزدیک به 5 درصدی تعلق گرفت و در مقابل نمادهای  «کوثر»،  «شپاس» و  «ثپردیس» بیشترین افت قیمت را تجربه کردند.

در همین حال نمادهای  «مارون» و  «شپاس» بیشترین اثر منفی را بر آیفکس گذاشتند و در مقابل نماد  «میدکو» با دو و نیم واحد اثر مثبت مانع از افت این نماگر شد. در میانه این هفته مبادلاتی شاهد دادوستد بیش از 89 هزار ورقه تسهیلات مسکن در فرابورس ایران بودیم که ارزشی افزون بر 69 میلیارد ریال را رقم زد. این اوراق دیروز در بازه قیمتی 761 تا 780 هزار ریال خریدوفروش شدند و بیشترین حجم و ارزش معاملاتی به تسه اسفندماه 95 با مبادله بیش از 29هزار ورقه به ارزش 22 میلیارد ریال اختصاص داشت.

در پایان بیش از 2 میلیون سهم به ارزش 34 میلیارد ریال در تابلو ETF دست به دست شد که نماد صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان با دادوستد نزدیک به 2 میلیون سهم به ارزش بیش از 31میلیارد ریال صدرنشین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی