شنبه, 17 تیر 1396 - 09:40

سهامداران به متغیرهای بنیادی شرکت ها توجه کنند / سهم های زیر ارزش ذاتی در بورس تهران

در پنج روز کاری بورس تهران در هفته ای که گذشت شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۴ واحد افت کرد و در رقم ۷۸ هزار و ۷۰۰ واحدی ایستاد. این افت نشانگر اوضاع آمیخته به رکود این روزهای بورس تهران و در پی آن کاهش فعالیت سهامداران است. با این حال در فضای بی رمق بورس تهران، هر از گاهی سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی یافت می شود که سرمایه گذاران می توانند با تجزیه و تحلیل های مبتنی بر صورت های مالی، بازدهی مناسبی را کسب کنند.

این سهم های بنیادی حتی پتانسیل آن را دارند که مستعد تعدیل مثبت درآمد و در پی آن افزایش قیمت باشند و همین امر می تواند همگام با حمایت حقوقی ها از بازار سهام به روند مثبت بورس تهران در هفته های آتی منجر شود. اما این روزها اکثر فعالان بازار سهام به نوسان گیری زیر سایه تحلیل های تکنیکال می پردازند و همین امر به کم عمقی معاملات بورس تهران منجر شده است.

رشد ارزش معاملات بورس

در هفته ای که گذشت شاخص بازار اول هم با 24 واحد کاهش رقم 54223 واحد را ثبت و شاخص بازار دوم با 106 واحد افزایش عدد 176 هزار و 663 واحد را تجربه کرد. به ترتیب این بازارها با 0.044 درصد کاهش و 0.06 درصد افزایش مواجه شدند. در پنج روز کاری هفته دوم تیرماه 96، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به 7970 میلیارد ریال بالغ شد که 98 درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد 2296 میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از 205 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب تعداد اوراق با صفر درصد بدون تغییر و تعداد معاملات 126درصد افزایش را تجربه کرد. این درحالی است که تعداد 5 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 56 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با 77درصد و 76درصد کاهش همراه شدند.

عملکرد سبز بازارهای اول و دوم

ارزش معاملات فرابورس ایران در هفته منتهی به 16 تیرماه، بیش از صددرصد در مقایسه با هفته گذشته افزایش یافت که این رقم نشانگر رشد چشمگیری است. در هفته ای که پشت سر گذاشتیم در حالی حجم مبادلات فرابورس 15درصد نسبت به هفته پیش کاهش یافت که ارزش و تعداد معاملات صورت گرفته در بازارهای فرابورس به ترتیب 80 درصد و 108 درصد افزایش پیدا کردند.

بدین ترتیب در 5 روز مبادلاتی هفته جاری شاهد دادوستد یک هزار و 320 میلیون ورقه به ارزش 7هزار و 61 میلیارد بودیم که این حجم از دادوستدها در 155 هزار نوبت معاملاتی بین سهامداران دست به دست شد. در این میان 303میلیون سهم به ارزش 610 میلیارد ریال در بازار اول فرابورس ایران دادوستد شد که رشد 79درصدی حجم و افزایش 88درصدی ارزش مبادلات این بازار را نسبت به هفته قبلی نشان می دهد.

در همین حال بازار دوم میزبان نقل وانتقال 335 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 25 میلیارد ریال بود که در این بازار نیز حجم و ارزش مبادلات حدود 40 درصد افزایش یافته است. جابه جایی 662 میلیون سهم به ارزش 799 میلیارد ریال نیز نتیجه دادوستدهای صورت گرفته میان خریداران و فروشندگان سهام در تابلوهای معاملاتی بازار پایه بود که حجم و ارزش این مبادلات در مقایسه با هفته منتهی به نهم تیرماه به میزان 42درصد کاهش را نشان می دهد.

این هفته در بازار ابزارهای نوین مالی نیز مانند بازارهای اول و دوم شاهد رشد چشمگیر حجم و به ویژه ارزش مبادلاتی بودیم به گونه ای که 21 میلیون ورقه بهادار به ارزش 4هزار و 626 میلیارد ریال در این بازار دست به دست شد. اوراق بدهی صدرنشین این بازار به لحاظ حجم و ارزش شد و در ادامه صندوق  های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن جایگاه های دوم و سوم را به لحاظ حجم و ارزش معاملاتی به خود اختصاص دادند.

بدین ترتیب بیش از 4 میلیون ورقه بدهی به ارزش افزون بر 4 هزار میلیارد ریال، 16میلیون ورقه در تابلو ETF به ارزش 193 میلیارد ریال و 4 هزار ورقه تسهیلات مسکن نیز به ارزش 321 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی نقل وانتقال یافت. رصد جدول ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه های صنعت حاکی از آن است که در میان صنایع فرابورسی، گروه فلزات اساسی با در اختیار داشتن 14درصد از سهم کل به ارزش 292 میلیارد ریال رتبه نخست را داراست.

رتبه های دوم تا پنج نیز به ترتیب در اختیار گروه های حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات، سرمایه گذاری ها، سایر محصولات کانی غیرفلزی و گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات قرار گرفته است. در میان 10 صنعت برتر عنوان گروه هایی همچون بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی و نیز ساخت دستگاه ها و وسایل ارتباطی به چشم می خورد.

از رویدادهای مهم هفته ای که گذشت می توان به عرضه عمده 4.99درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت آهن و فولاد ارفع در بازار دوم فرابورس ایران اشاره کرد که ارزش کل این معامله بیش از 42میلیارد تومان بود. در نهایت شاخص کل فرابورس ایران در قبای سبز معاملات هفته منتهی به 16 تیرماه را پشت سر گذاشت و در کانال 899 واحدی به استقبال هفته آتی رفت.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی