یکشنبه, 26 شهریور 1396 - 10:09

همزمان با رشد قیمت جهانی نفت رقم خورد / پیشتازی پالایشی ها در بازار سهام

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 25 شهریورماه 96 با افزایش 160 واحدی به رقم 83 هزار و 683 واحد رسید. در پایان معاملات نخستین روز هفته، نماد پالایش نفت اصفهان با 55 واحد، نماد پالایش نفت تهران با 55 واحد، نماد پالایش نفت بندرعباس با 48 واحد، نماد پالایش نفت تبریز با 27 واحد و نماد گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با 16 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس تهران داشتند. در مقابل، نماد ملی  صنایع  مس  ایران با 78 واحد و نماد فولاد مباركه اصفهان با 18 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر بورس بر جای گذاشتند.

شناسایی سود در واپسین روزهای شهریورماه

روز شنبه بازار سهام همسو با خبرهای جهانی پیرامون کره شمالی بر سر آزمایش موشک هسته ای دیگری که انجام شد، شاهد پیشرو شدن گروه پالایشی ها به تبع رشد قیمت جهانی نفت خام بود؛ بازاری که به نظر می رسد با وجود شکل گیری صف خریدهای نه چندان پایدار در گروه پالایشی به دنبال شناسایی سود در واپسین روزهای باقیمانده تا پایان شهریورماه امسال است، چنانکه در نماد پالایش نفت تهران که جزو تاثیرگذاران مثبت روی دماسنج بازار سهام بود، شاهد صف خرید بودیم. سهم حقیقی ها از خریدها در این نماد کمی بیشتر از ۵۵ درصد و سهم حقوقی ها حدود ۴۴.۷ درصد بود.

در گروه فرآورده های نفتی، پالایش نفت تهران نیز توانست تاثیرات مثبتی روی دماسنج بازار سهام بگذارد و با صف خرید همراه باشد. نمادهای این گروه اکثرا روند مثبت در قیمت پایانی را تجربه کردند اما در گروه فلزات اساسی روند تغییرات قیمت های پایانی عمدتا کاهنده بود.

تمرکز معامله گران بر سهم های کوچک

معامله گران کوتاه مدت نگر همچنان تمرکز اصلی خود را بر سهم های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین دوخته اند. در این بین گروه غذایی ها همزمان با برخی خبرهای خوش صادراتی روند مثبتی را آغاز کردند. در گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی نیز بازار سهام شاهد تکاپوی معامله گران حقیقی برای حرکت قیمت سهام در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود. در سایر گروه ها و نمادهای معاملاتی حجم معاملاتی متعادل در دادوستدهای کم تعداد رقم خورد. سه نماد گروه اطلاعات و ارتباطات هر سه روند مثبت در قیمت پایانی را تجربه کردند. 

های وب که در هفته گذشته در بورس تهران عرضه اولیه شد، با حدود 5درصد افزایش قیمت در قیمت پایانی مواجه شد و صف خرید را تجربه کرد. از طرف دیگر مبین کیش نیز که چندی پیش در بازار عادی فرابورس عرضه شد، با ۱.۶۷ درصد رشد افزایش قیمت داشت.

آتی داده پردازش نیز دیگر نماد این گروه بود که در بازار عادی فرابورس معامله می شود که قیمتش با حدود 5 درصد رشد به بیش از هزار تومان رسید. در عین حال نماد تولیدی چدن سازان نیز که هفته گذشته در بازار دوم بورس وارد شد شاهد صف خرید و رشد 5 درصدی در قیمت پایانی بود، اما سایر نمادها در گروه ساخت نمادهای فلزی مقداری در قیمت پایانی کاهش را نشان می دادند.

سبزپوشی آیفکس و صعود تا ارتفاع 951 واحدی

افزایش 7 واحدی شاخص کل در نخستین روز کاری هفته جاری و دادوستد بیش از 140 میلیون ورقه به ارزش افزون بر یک هزار و 153 میلیارد ریال ماحصل معاملات بازار فرابورس ایران در آخرین هفته شهریورماه است. در جریان بازار شنبه بیست و پنجم این ماه بیش از 89 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 312 میلیارد ریال در مجموع دو بازار اول و دوم مبادله شد و به ترتیب دو نماد «ذوب» و «خراسان» بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفتند. در نماد ذوب آهن 23میلیون سهم به ارزش نزدیک به 21 میلیارد ریال و در نماد پتروشیمی خراسان 10 میلیون سهم به ارزش بیش از 54 میلیارد ریال دست به دست شد.

همان طور که اشاره شد شاخص کل فرابورس 7 واحد معادل 0.75 درصد افزایش یافت که عمده بار مثبت بر آن از جانب نمادهای «مارون»، «میدکو»، «شاوان»، «بمپنا»، «شراز» و «شپاس» رقم خورد و نماد «دماوند» به میزان 0.6 واحد تاثیر منفی بر این نماگر داشت. به این ترتیب در انتهای معاملات آیفکس در ارتفاع 951 واحدی قرار گرفت.

در همین حال نگاهی به معاملات نمادهای پربازدید و همچنین نمادهایی که با بیشترین میزان افزایش یا کاهش قیمتی روبه رو شدند نشان می دهد نمادهای «اوان»، «ذوب»، «گکوثر»، «اپرداز» و «شتوکا» به ترتیب به عنوان نمادهای پربیننده بودند و همچنین دو نماد «کشرق» و «کپرور» در حالی بالاترین رشد قیمتی را تجربه کردند که در مقابل نمادهای «کرمان» و «سبزوا» بیشترین افت قیمت را به ثبت رساندند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی