یکشنبه, 05 دی 1395 - 10:30

خودرو، بیمه و سیمان / 3 گروه جذاب برای تکنیکالیست ها

در نخستین روز معاملات هفته بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل افت ۸۹ واحدی را تجربه کرد، اما همچنان در کانال ۸۰ هزار واحدی باقی  ماند. در همین حال شاخص کل هم وزن ۳۲ واحد بالا رفت و عدد ۱۵ هزار و ۸۲۹ واحدی را تجربه کرد. نماد شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۸ واحد تاثیر منفی در شاخص کل بیشترین نقش را در نوسانات نماگر بازار سهام داشت.

در این نماد بیش از ۹۶ درصد از عرضه ها مربوط به سهامداران حقوقی بود به طوری که 3میلیون و ۷۳ هزار سهم توسط حقوقی ها به فروش رسید و یک میلیون و ۸۵ هزار سهم توسط حقیقی ها خریداری شد.

پس از این نماد نفت و گاز پتروشیمی تامین ، سرمایه گذاری غدیر و توسعه معادن روی ایران بیشترین تاثیر منفی را در نوسانات شاخص کل بر جای گذاشتند، اما در طرف مقابل نماد شرکت پارس خودرو با ۱۱ واحد تاثیر مثبت در شاخص بیشترین تاثیر مثبت را بر آن داشت.

در نخستین روز معاملات این هفته در گروه خودرو معاملات روند عادی خود را طی کرد. همچنین در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادها شاهد کاهش قیمت پایانی بودند. اما گروه بیمه و صندوق بازنشستگی در اکثر نمادها شاهد رشد قیمت پایانی بود.

انطباق رفتار معامله گران حرفه ای با الگوهای تکنیکالی

روز گذشته بازار سهام در حالی در روندی مثبت معاملات خود را آغاز کرد که در میانه بازار با غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی شاخص ساز بازار به ویژه از سوی برخی حقوقی ها، شاهد درجازدن قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی بود.

با این همه انطباق رفتار معامله گران حرفه ای بازار سهام با الگوهای تکنیکی، سیگنال های مثبتی را در گروه خودرویی ها، برخی بیمه ای ها و شرکت های سیمانی با وجود افزایش عرضه سهام از سوی حقوقی ها صادر کرد. در این میان تک سهم های گروه پتروشیمی همسو با افزایش قیمت جهانی کالاهای اساسی و نوسانی شدن نرخ دلار در بازار داخلی همچنان به اوره ساز ها برای جمع آوری سهام اقبال نشان می دهد.

در این گروه پارس پامچال در حجم های محدود سهام همچنان ترک تازی می کند. تداوم توقف طولانی اغلب نمادهای معاملاتی در بورس تهران هم اکنون شائبه ای برای سهامداران به وجود آورده که در صورت سهامداری در یک نماد معاملاتی خاص، امکان مسدود شدن نقدینگی سهامدار به مدت نامعلوم وجود خواهد داشت. بازاری که این روزها حتی برای بازار بدهی هم حرف چندانی ندارند.

پیشتازی بورس تهران

براساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که هر هفته توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تهیه و منتشر می شود، از ابتدای سال تا 1 دی 1395شاخص کل (هم وزن) بورس تهران 18.3درصد رشد داشته است. در مدت مشابه شاخص فرابورس ایران 8.2درصد، قیمت سکه بهار آزادی 11.9درصد، قیمت دلار (آزاد) 16.3درصد و قیمت یورو (آزاد) 11.1 درصد افزایش داشته است.

از مهم ترین اتفاقات هفته گذشته می توان به شروع معاملات اختیار معامله در بازار سهام ایران، جلسه ویژه دولت به منظور بازگشایی نماد بانک ها، درج نماد شرکت بورس در تابلوی اصلی بورس اوراق بهادار تهران، افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت نفت در اثر پیش بینی کمبود عرضه در سال 2017 اشاره کرد.

براساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت، اطلاعیه های مهم منتشرشده در کدال و خبرهای مهم در طول هفته پرداخته، صنعت «خودرو و ساخت قطعات» بیشترین حجم و ارزش معاملات هفتگی را به خود اختصاص داد.

این صنعت 48 درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص داد و دو صنعت «سرمایه گذاری ها» و «محصولات شیمیایی» به ترتیب با 9 و 7 درصد در رده  های بعدی قرار گرفتند. ارزش بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات این هفته نسبت به پایان هفته گذشته 0.7درصد کاهش داشته است. بر این اساس در هفته منتهی به 1 دی 1395، صنعت «دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش» با بازدهی مثبت12.7درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت.

در مدت مشابه صنعت «ساخت دستگاه ها و وسایل ارتباطی» با افت 5.6درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکت­ ها، شرکت «بیمه دانا» با مثبت 14درصد بیشترین افزایش و شرکت «کمک فنر امین» با منفی 18.3درصد بیشترین کاهش را داشتند.

در میان شاخص های بورس های معتبر بین المللی در هفته گذشته، شاخص بورس آمستردام (AEX) با رشد 1.1 درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس هنگ کنگ (HANG SENG) با افت 2درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده  اند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی