سه شنبه, 07 دی 1395 - 10:40

افزایش کم رمق شاخص کل / گروه خودرو، ترمز بریده در سراشیبی نزول

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، روز دوشنبه پس از 67 واحد افزایش در جایگاه 79 هزار و 966 واحدی قرار گرفت. در معاملات روز گذشته، بیش از 981 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از 2 هزار و 243 میلیارد ریال در 51 هزار نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سهام نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) 23 واحد، شاخص بازار اول 88 واحد و شاخص 30 شرکت برتر هفت واحد افت کرد. در حالی که در هفته های گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در کانال ۸۰ هزارواحدی نوسان می کرد، دو روز است که دماسنج بازار سهام وارد کانال ۷۹ هزار واحدی شده است.

در معاملات روز گذشته گروه خودرو بیشترین تاثیر را در نوسانات کاهشی شاخص کل ایفا کردند. چنانکه در معاملات سومین روز کاری بورس اوراق بهادار تهران در این هفته، نمادهای گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد افت قابل توجهی بود. در نماد ایران خودرو حدود ۵۵ درصد فروش ها به سهامداران حقیقی اختصاص پیدا کرد و بیش از ۱۹درصد از خریدها توسط سهامداران حقوقی انجام شد.

در این گروه ۶۹ میلیون و ۵۸۲ هزار سهم به ارزش بیش از ۱۰میلیارد تومان در 7هزار و ۱۶ نوبت معامله مورد دادوستد قرار گرفت. گروه استخراج کانال های فلزی شاهد روند عادی معاملات بود. در این گروه اکثر نمادها شاهد رشد در قیمت پایانی بودند، در عین حال نمادهایی هم در این گروه شاهد روند کاهش قیمتی نیز وجود داشتند. گروه فلزات اساسی شاهد رشد مناسبی بود.

در این گروه ۳۹ میلیون و ۲۹۹ هزار سهم به ارزش نزدیک به 8میلیارد تومان در 3هزار و ۲۷۳ نوبت معامله مورد دادوستد قرار گرفت. روز گذشته آیفکس ۱.۳ واحد رشد کرد و به رقم ۸۶۲واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۳۶ میلیارد و ۲۴۱ میلیون تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱۶۹ میلیون و ۵۶۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳هزار و ۵۹ نوبت دادوستد بود.

تشدید بی اعتمادی فعالان بازار سهام با شاخص سازی

روز گذشته تکاپوی بازارگردان ها و مدیران سرمایه گذاری در شرکت های حقوقی برای عرضه سهام و همزمان تحرک برای تجهیز نقدینگی در بازار اوراق بدهی ها، باعث انتقاد اغلب معامله گران حرفه ای بازار به چنین رفتاری شده است؛ بازاری که هدف اصلی در آن معاملات سهام و اوراق بهادار شرکت هایی است که این روزها زیر سایه سنگین رکود شکل گرفته در فضای کسب و کار، به دنبال بهانه ای برای دوام آوردن هستند.

اغلب معامله گران بورس تهران این روزها معتقدند مهندسی شاخص ها در گذشته در حالی به بازار سهام ضربه زد که این روزها مهندسی ارزش معاملات روزانه و متورم نشان دادن آن در دستور کار متولیان بازار سهام قرار گرفته است. این در حالی است که ارزش واقعی معاملات بازار بدون احتساب معاملات بازار بدهی و سایر معاملات درون گروهی شاید از 30 میلیارد تومان نیز فراتر نمی رود.

روز گذشته بازار سهام بازاری متعادل و به نسبت پرتحرک بود که گروه های معدنی به رهبری سنگ آهنی ها و تک سهم های گروه پتروشیمی در کنار گروه غذایی ها با اقبال خریداران اغلب حقیقی سهام روبه رو بودند؛ بازاری که در مقابل عرضه های سهام حقوقی ها این روزها تاب تحمل ندارد.

گروه معدنی بر مدار رشد

با خیز مجدد قیمت ارزها در بازار و عبور ارزش دلار از مرز 4150 تومانی، بار دیگر شاهد اقبال بازار و رشد قیمت سهام صادرات محور نظیر پتروشیمی زاگرس هستیم. گویا کنترل قیمت دلار از دست دولت خارج شده و این ارز خارجی هر روز رکورد جدیدی از خود به جای می گذارد. بدون شک با وضعیت فعلی قیمت دلار، شاهد اقبال بازار سهام و رشد سودآوری سهام های صادرات محور خواهیم بود.

چنانکه سهام گروه معدنی از جمله سرب و روی و سنگ آهن بار دیگر بر مدار رشد و فزونی قیمت ها گام گذاشته اند، به طوری که اکثر نمادهای فعال در این گروه بار دیگر در کانون توجه فعالان بازار سهام قرار گرفته اند. این در حالی است که صنایع واردات محور و ارزبر، از این موضوع آسیب خواهند دید.

از دیگر سو، طی روزهای آینده پدیده جدیدی به نام ترامپ و جمهوریخواهان نیز وارد معادلات سهامداران بورس به عنوان ریسکی سیستماتیک خواهد شد و سیاست های خارجی و واکنش این جناح در برابر ایران و پرونده برجام می تواند روند صنایع بورسی را تعیین کند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی