چهارشنبه, 22 دی 1395 - 14:15

چشم انداز صنایع منتخب بورسی در سال 96

ایسنا - بازار سرمایه در سال 96 تحت تاثیر دو عامل مهم یعنی افزایش قیمت نفت و نوسانات نرخ ارز خواهد بود. با افزایش قیمت نفت خام صادراتی (رشد 25درصدی نسبت به قانون بودجه سال 1395) در کنار تداوم روند صعودی حجم صادراتی و در نظر گرفتن رشد 10درصدی نرخ تسعیر ارز در لایحه بودجه سال 1396 انتظار می رود درآمد شرکت های فعال در حوزه نفت و فرآورده های نفتی افزایش یابد.

از سوی دیگر با توجه به رشد قیمت ارز در سال آینده، شرکت هایی که وضعیت ارزآوری بهتری دارند، مأمن مناسبی برای سرمایه گذاری خواهند بود و از این حیث می توانند ذی نفع شوند. اگر بخواهیم صنایع فعال در بورس را با توجه به دو عامل ذکر شده مورد بررسی قرار دهیم، به نظر می رسد شرکت های فعال در حوزه نفت و فرآورده های نفتی در بورس چشم انداز مثبتی داشته باشند. از سوی دیگر اگر این شرکت ها در زمره شرکت های ارزآور باشند، به طور مضاعف از شرایط فوق بهره خواهند برد.

در عین حال با افزایش 15.54درصدی سرمایه گذاری دولت در بخش ساختمان انتظار می رود بخش مسکن و ساخت وساز در سال آینده روند مناسب تری را تجربه کنند. با توجه به افزایش حجم سرمایه گذاری های دولت و بهبود روند سرمایه گذاری های بخش خصوصی در سال جاری و احتمال تداوم آن در سال آینده، انتظار می رود شرکت های فعال در حوزه عمرانی و صنایع مرتبط با بخش مسکن تقویت شوند.

از سوی دیگر با توجه به پیش بینی اکثر کارشناسان حوزه مسکن و اتفاق نظرشان مبنی بر بهبود شرایط مسکن در سال 96 و رشد بودجه عمرانی در ساختار لایحه 96 صنایعی مانند سیمان و فلزات اساسی با افزایش تقاضا مواجه خواهند شد.

همچنین اگر در کشورهایی مانند عراق و سوریه، از میزان ناآرامی ها کاسته شود، با توجه به نفوذ پررنگ ایران در صحنه سیاسی و اقتصادی این کشورها و نیاز کشورهای مذکور به بازسازی خرابی های ناشی از جنگ، صنعت سیمان از شرایط احتمالی، بیشترین بهره را خواهد برد. در مورد صنعت فلزات اساسی نمی توان با این صراحت اعمال نظر کرد.

با اینکه وضعیت بازار مسکن اثر قابل توجهی در رونق بازار فلزات اساسی دارد و بهبود بازار مسکن در سال آینده بر عملکرد صنعت فلزات اثر مثبت خواهد داشت، اما از سوی دیگر وضعیت متقاضیان عمده این صنعت در آن سوی مرزها چندان مطلوب نیست.

از نمونه بارز این کشورها می توان به چین اشاره کرد. کشور چین با توجه به اینکه در سال جاری بیشترین متقاضی فولاد ایران بود و از این حیث دچار رکود در بازار مسکن شد، به نظر می رسد در سال آینده تمایل چندانی برای واردات فولاد از ایران نداشته باشد.

از سوی دیگر با توجه به اظهارات آقای ترامپ در موضوع سیاست خارجی و تغییر کیفی تعاملات چین و آمریکا در سال آینده، که در نهایت رشد اقتصادی این کشور را تحت شعاع قرار خواهد داد، اثر منفی مضاعف این رویکرد بر صادرات فلزات اساسی به چین را نمی توان نادیده گرفت.

اما در نهایت اتفاقی که می تواند صنعت فلزات اساسی را از رخوتی که در نیمه دوم سال 95 به آن دچار شدند، رهایی بخشد، تمهیدات زیربنایی در لایحه بودجه 96 و نکته قابل توجه آن یعنی افزایش تخصیص بودجه در حوزه راه آهن و حمل ونقل شهری است. از این رو با توجه به اینکه شرکت های این حوزه به عنوان شرکت های پیشرو، سهم قابل توجهی از ارزش بازار سرمایه را در اختیار دارند، انتظار می رود تقویت قیمت سهام این شرکت ها موجب رونق بازار سرمایه در سال آینده شود. اطلاع از تصمیمات مقامات ارشد و تصمیم ساز، به منظور چگونگی تحول وضعیت صنایع بورسی در سال آتی، ضرورتی انکارناپذیر برای فعالان این بازار است.

کارشناس ارشد اقتصاد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی