یکشنبه, 28 آذر 1395 - 09:50

روند شاخص کل در آستانه خطر / نمادهای بسته بانکی مهمترین ریسک پیش روی بازار

در معاملات هفته گذشته بورس اوراق بهادار تهران تمامی شاخص ها روند نزولی را تجربه کردند به طوری که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی نسبت به هفته قبلش ۶۵۸ واحد پایین تر نشست و شاخص بازار دوم افت ۱۱۳۰ واحدی را تجربه کرد. درحالی که در هفته های گذشته دماسنج بازار سهام توانسته بود کانال ۸۱ هزارواحدی را رد کند.

در پنج روز معاملاتی گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی روند نزولی را طی کرد و تا میانه های کانال ۸۰ هزارواحدی پایین آمد. در این روزها گمانه زنی های بسیاری درباره باز شدن یا عدم باز شدن نمادهای بانکی در بازار سهام انجام می شود.

چنانکه در حال حاضر مجمع بانکی ها برگزار شده، اما همچنان نمادهای شان بسته است و سهامداران این بانک ها از این موضوع نگرانند. از طرفی شنیده ها حاکی از این است که این بانک ها اگر صورت های مالی شان را با IFRS  تطبیق دهند ضرر قابل ملاحظه ای را باید تحمل کنند و در صورت باز شدن نمادهای شان قیمت هر سهم نزول قابل توجهی را خواهد داشت.

از سوی دیگر فعالان بازار سهام با نزدیک شدن به روزهای پایانی سومین ماه از فصل پاییز، به استقبال گــزارش هــای عملکــرد میان دوره ای 9 ماهه شرکت ها می روند تا نحوه عملکرد مجموعه های بورسی در این مدت که مصادف با رویدادهای مهم و مثبتی همچون افزایش قیمت جهانی فلزات اساسی، بهای جهانی نفت و رشد نرخ ارز بوده، مشخص شود تا شاید با انتشار گزارش های مناسب روزنه هایی از رونق در بازار سهام ایجاد شود.

افت متغیرهای بورسی

در ابتدای معاملات بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته شاخص کل بازده نقدی و غیر نقدی در کانال ۸۱ هزار و ۳۴۱ واحدی قرار داشت، اما در چهارشنبه ۲۴آذرماه سال جاری به رقم ۸۰ هزار و ۶۸۳ واحد رسید که با این آمار دماسنج بازار سهام در این مدت زمان ۶۵۸ واحد از خود کاهش نشان می دهد.

علاوه بر این شاخص آزاد شناور که در ۱۷ آذر ماه سال جاری در کانال ۹۰ هزار و ۳۱۰ واحدی قرار داشت تا کانال ۸۹هزار ۴۷۰ واحدی پایین رفت و افت ۸۴۰ واحدی را تجربه کرد. همچنین شاخص بازار اول با ۵۱۴ واحد افت از رقم ۵۸ هزار و ۴ واحدی تا کانال ۵۷ هزار و ۴۹۰ واحدی پایین رفت و شاخص بازار دوم از تراز ۱۷۱ هزار و ۶۰۳ واحدی به کانال ۱۷۰ هزار و۴۷۳ واحدی وارد شد و ۱۱۳۰ واحد افت را تجربه کرد.

رشد شاخص کل فرابورس

معاملات فرابورس ایران در هفته منتهی به 26 آذرماه با رشد متغیرهای ارزش بازار، شاخص کل و ارزش معاملات به پایان رسید. در هفته ای که پشت سر گذاشتیم شاخص کل با رشد 3.2 واحدی در نزدیکی ارتفاع 866 واحدی قرار گرفت و ارزش بازار با افزایش قابل ملاحظه 23 هزار و 373 میلیارد ریالی معادل 2.4 درصد به رقم 997 هزار و 406 میلیارد ریال رسید.

در همین حال دادوستد یک هزار و 167 میلیون ورقه به ارزش 10 هزار و 728 میلیارد ریال نتیجه معاملات صورت گرفته در بازارهای فرابورس بود که این حجم نقل و انتقال در 78 هزار دفعه صورت گرفت. ارقام حجم و تعداد دفعات معاملات در حالی افت28 و 19 درصدی را در مقیاس هفتگی تجربه کردند که ارزش آن با افزایش نزدیک به 50 درصدی روبه رو شد.

نقل و انتقال یک هزار و 136 میلیون ورقه سهم به ارزش 3 هزار و 147 میلیارد ریال نیز نتیجه معاملات صورت گرفته در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه است. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز شاهد معامله 31 میلیون ورقه بهادار به ارزش 7 هزار و 581 میلیارد ریال بودیم.

این بازار که هفته گذشته شاهد بازگشایی نماد اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت با نماد  «سخا1» نیز بود به ترتیب با رشد 35و 119 درصدی حجم و ارزش معاملات همراه شد. در این بازار «سخا1» که مبلغ کل اوراق آن 20 هزار میلیارد ریال است، با قیمت 985 هزار و 500 ریال بازگشایی شد و تاریخ سررسید آن 19 دی ماه سال جاری است. در هفته منتهی به 26 آذرماه اوراق بدهی برای چندمین هفته متوالی صدرنشینی خود را در بازار ابزارهای نوین مالی حفظ کرد.

به این ترتیب شاهد دست به دست شدن 8 میلیون ورقه بدهی به ارزش 7 هزار و 149 میلیارد ریال بودیم که رشد بیش از 130 درصدی حجم و ارزش معاملات این اوراق را نسبت به هفته پیشین نشان می داد. در ادامه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز به ترتیب به میزان 23 و 0.22 میلیون ورقه دادوستد شدند که ارزش آنها معادل 259 و 173 میلیارد ریال بود.

رصد دادوستد صنایع فرابورسی نیز حاکی از آن است که گروه فلزات اساسی با نقل و انتقال 433 میلیارد ریال، سهم 27 درصدی از ارزش کل معاملات بازارهای اول، دوم و پایه را به خود اختصاص داد و در رده اول ایستاد. پس از آن دو گروه محصولات کاغذی و پالایشی ها با دادوستدهایی به ارزش 201 و 170 میلیارد ریال به ترتیب سهم12 و 10 درصدی را در اختیار گرفتند و در مرتبه دوم و سوم ایستادند. در میان 10صنعت برتر فرابورسی نام گروه هایی همچون محصولات شیمیایی ها، انبوه سازی، بانک ها و گروه حمل و نقل نیز به چشم می خورد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی