پنج شنبه, 02 دی 1395 - 11:15

گروه های صادراتی با استقبال سهامداران مواجه شدند / صعود شاخص کل با اهرم قیمت ارز

در آخرین روز معاملات این هفته بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با 127واحد رشد در رقم 80 هزار و 250واحدی به کار خود خاتمه داد.دادوستدها در نماد معدنی و صنعتی گل گهر و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین تاثیر را در نوسانات شاخص کل داشتند.اکثر نمادها در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز شاهد رشد قیمت پایانی بود.

با عبور دلار از قیمت 4هزار تومانی، زمینه برای رنج شدن قیمت سهام در گروه های شاخص ساز بازار از جمله معدنی ها و گروه فلزات اساسی فراهم شد.در این میان، سنگ آهنی ها به رهبری صنعتی و معدنی گل گهر و ملی صنایع مس ایران همزمان با افزایش تقاضای حقوقی ها توانستند در بالاترین سقف قیمتی نوسان کنند.

در گروه پتروشیمی ها اما آثار افزایش نرخ ارز باعث شد در کنار شرکت های اوره ساز، متانولی ها هم با اقبال خریداران روبه رو باشند.در این گروه پتروشیمی شیراز با توجه به دپوی اوره و آمونیاک در ماه های اخیر، هم اکنون در حالی توانسته محصولات خود را با نرخ های روز جهانی عرضه کند که احتمال تعدیل مثبت قابل اهمیت در عملکرد 9 ماهه این شرکت دور از انتظار نیست.

در گروه خودرویی ها نیز اصلاح قیمت سهام در روزهای گذشته باعث شد همزمان با اقبال خریداران حقیقی، سهامداران حقوقی نیز برای جمع آوری محدود سهام دست به کار شوند.روز گذشته بازار سهام بازاری متعادل بود که با نوسان دوباره دلار اندکی برای خریداران پرتکاپو شد؛ بازاری که به دنبال جمع آوری سهام شرکت های صادرات محور بود.

ادامه بازارگردانی در سهم های شاخص ساز

روز گذشته بازارگردانی سهام توسط شرکت های حقوقی ادامه یافت و در کنار معاملات پرحجم حق تقدم خرید سهام پارس خودرو و حق تقدم خرید سهام سیمان شرق، در نماد معاملاتی گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان کمتر از 44 میلیون سهم به ارزش بیش از 5میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد.30 میلیون سهم سرمایه گذاری رنا نیز به ارزش کمتر از 4 میلیارد تومان بازارگردانی شد.در صنعتی دریایی ایران روز گذشته کمتر از 30 میلیون سهم به ارزش بیش از 8میلیارد تومان بازارگردانی شد.

همچنین 18 میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش کمتر از 5 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده بازارگردانی شد.کمتر از 6میلیون سهم نفت سپاهان به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان روز گذشته بازارگردانی شد.در پتروشیمی خارک نیز 1.5 میلیون سهم به ارزش بیش از 2میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات انتقالی همراه بود.

رشد 3.6 واحدی شاخص کل فرابورس

شاخص کل فرابورس با رشد 3.6 واحدی سبزپوش ماند و به ارتفاع 872 واحدی رسید.نماد «زاگرس» 2.9 واحد تاثیر مثبت بر آیفکس گذاشت و در مقابل نمادهای «مارون» و «هرمز» این بار، خلاف روند روزهای اخیر خود که به سبزپوشی شاخص منجر می شدند تا نزدیک به دو واحد اثر منفی بر آن داشتند.در جریان معاملات نخستین روز از زمستان امسال در مجموع بازارهای فرابورس ایران بیش از 126 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 22 میلیارد ریال دست به دست شد که 60 درصد از ارزش کل این معاملات به بازار اوراق با درآمد ثابت تعلق گرفت.

نقل و انتقال 736هزار ورقه به ارزش 646 میلیاردریال نتیجه معاملات صورت گرفته در بازار اوراق با درآمد ثابت بود که اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم با حجم 387 هزار ورقه و ارزش 332 میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد.روز گذشته بازار سهام نیز میزبان نقل و انتقال 44 میلیون سهم به ارزش 156 میلیارد ریال در 7202 دفعه معاملاتی بود که در این میان نماد «فولای» متعلق به شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد، بیشترین حجم و نماد «ذوب»، بالاترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

همچنین نمادهای «کرمان»، «میهمن» و «فزرین» تا سقف 5درصد با بیشترین افزایش قیمت همراه شدند، درحالی که نمادهای «دبالک»، «کمرجان» و «هرمز» تا 3.2 درصد بیشترین کاهش قیمتی را در نخستین روز دی ماه تجربه کردند.

دیروز «تسه 9508» در حالی با معامله نزدیک به 13 هزار ورقه به ارزش 9 میلیارد و 800 میلیون ریال، بیشترین حجم و ارزش بازار تسهیلات مسکن را به خود اختصاص داد که در مجموع این بازار بیش از 30 هزار ورقه به ارزش 23میلیارد و 400 میلیون ریال معامله شد.گفتنی است معاملات اوراق تسهیلات مسکن در بازه قیمتی 728 هزار ریال تا 768هزار ریال صورت گرفت.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی