پنج شنبه, 09 دی 1395 - 08:15

حال بازار سهام خوب نیست / سنگینی 54 نماد بسته بر پای شاخص کل

در معاملات روز چهارشنبه بورس اوراق بهادار تهران، معامله گران بازار سهام شاهد افت یکپارچه در گروه کانه های فلزی بودند. همچنین در حالی که در هفته های گذشته شاخص کل بورس توانسته بود برای روزهای پی در پی در کانال 80 هزار واحدی نوسان کند، روز گذشته شاخص کل 109 واحد افت کرد و در تراز 79 هزار و 691 واحدی ایستاد.

دماسنج بازار سهام دیروز از ابتدای معاملات بورس اوراق و بهادار تهران، شروع به رشد کرد و پس از رسیدن تا سقف 79 هزار و 868 واحدی با افت مواجه شد. همچنین شاخص کل هم وزن پس از 35 واحد افت رقم 15 هزار و 669 واحدی را تجربه کرد. در گروه استخراج فلزی روز گذشته شاهد افت سراسری نمادها بودیم.

گروه فلزات اساسی نیز در اکثر نمادهایش شاهد افت در قیمت پایانی بود. در گروه فلزی 17میلیون و 882 هزار سهم به ارزش 5میلیارد و 709 میلیون و 300 هزار تومان در 2هزار و 414 نوبت معامله مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در گروه خودرو بیش از 49 میلیون سهم به ارزش 7میلیارد و 243 میلیون تومان در 5هزار و 28 نوبت معامله، دادوستد شد. در این گروه تعدادی از نمادها رشد قیمت پایانی را تا سقف نزدیک به 4درصد تجربه کردند و در مقابل نمادهایی هم بودند که شرایط کاهشی را تجربه کردند.

استقبال معامله گران از گروه پتروشیمی

بازار سهام در حالی عرضه های پرحجم حق تقدم خرید سهام پارس خودرو را در محدوده صفر تابلو به نظاره نشستند که انتظار برای انتشار گزارش های امیدوارکننده در برخی تک سهم های گروه پتروشیمی باعث شد قیمت سهام مثبت کامل پیش رود.

در این گروه با وجود افزایش عرضه سهام از سوی معامله گران به ویژه حقوقی در نماد پتروشیمی شازند، اما این سهم توانست در مثبت کامل با تثبیت صف خرید حدود 7 میلیون سهمی به کار خود پایان دهد. همزمان در پتروشیمی آبادان نیز با وجود برخی عرضه های پراکنده، اما این سهم در دامنه نوسان مثبت قیمتی قرار گرفت.

در این نماد معاملاتی موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و اصلاح بنیادی در برخی خطوط تولیدی مورد توجه معامله گران قرار گرفته است. افزایش عرضه سهام از سوی معامله گران اغلب حقیقی در نمادهای معاملاتی پیشرو بازار به ویژه در گروه فولادی ها و سنگ آهنی ها باعث شد بازار سهام در آخرین روز معاملاتی این هفته تحرک چندانی برای سبزپوش شدن نماگرهای منتخب خود نداشته باشد.

روز گذشته بازار سهام، بازاری متعادل و توام با افزایش عرضه سهام در مقابل تقاضا به ویژه از سوی معامله گران اغلب حقیقی بود که نقد کردن برخی بازدهی ها را تا زمان ارزیابی بازارهای جهانی به ویژه بازار نفت در هفته آینده مدنظر داشت.

حاکمیت فضای سرد در بورس در پی توقف نمادها

تا پایان روز گذشته دست کم 54 نماد بسته در تالار شیشه ای به چشم می خورد که البته بر این عده، باید تعدادی دیگری از شرکت های با نماد بسته در فرابورس را هم افزود. در شرایط حاضر، نماد شرکت هایی چون «ونوین»، «ولغدر»، «وتوکا»، «وتجارت»، «وپست»، «وپاسار»، «وپارس»، «وبملت»، «وبصادر»، «وبشهر»، «مرقام»، «کطبس»، «فایرا»، «فاراک»، «شبندر»، «رمپنا»، «خساپا»، «خزامیا»، «خاور»، «ثاخت» و «آکنتور» متوقف بوده است. این تعداد، بخش مهمی از ارزش بازار را به خود اختصاص داده اند.

به طور معمول متوقف شدن نماد شرکت ها در فصل برگزاری مجامع یک امر مرسوم محسوب می شود اما بسته ماندن طولانی مدت برخی از این نمادها در زمستان، در نوع خود تامل برانگیز است. توقف طولانی مدت نماد شرکت های بورسی سبب شده فضای سردی بربازار سهام حاکم باشد که نتیجه آن مغبون شدن کم سابقه فعالان بازار سرمایه بوده است.

رشد چشمگیر فرابورس در روز افت بورس

برخلاف شاخص کل بازار سهام که روز گذشته روند منفی بیش از 100 واحدی را طی کرد، در بازار فرابورس ایران، آیفکس 8.2 واحد رشد کرد و به عدد 865.2 رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم 108 میلیارد و 531 میلیون و 100 هزار تومان را رقم زد که این مبلغ ناشی از دست به دست شدن 203 میلیون و 30 هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 15 هزار و 206 نوبت دادوستد بود. نمادهای معاملاتی پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس و سهامی ذوب آهن اصفهان بیشترین تاثیر را در شاخص کل فرابورس بازی کردند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی