دوشنبه, 06 دی 1395 - 10:40

تقویت وزنه فروشندگان در بازار / سقوط شاخص کل به کانال 79 هزار واحد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، روز یکشنبه با کاهش 262 واحدی به کانال 79 هزار واحدی عقب نشینی کرد و در جایگاه 79 هزار و 898 واحدی ایستاد. همه شاخص های اصلی بازار سهام نیز روز گذشته با افت مواجه شدند.

بر این اساس، شاخص قیمت  (وزنی- ارزشی) 92 واحد، شاخص کل  (هم وزن) 13 واحد و شاخص قیمت  (هم وزن) 10 واحد، شاخص آزاد شناور 389 واحد، شاخص بازار اول 218واحد و شاخص بازار دوم 375 واحد و شاخص 30شرکت برتر 13 واحد کاهش یافت.

بورس تهران در حالی شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی حتی در گروه فلزات اساسی و معدنی ها بود که برخی حقوقی های حامی شاخص کل بورس تلاش بسیاری برای رشد شاخص کل بورس از طریق معاملات درون گروهی صورت دادند. با این همه شاخص کل بورس پس از مدت ها پافشاری در کانال 80 هزار و احدی سرانجام روز گذشته به کانال 79 هزار واحدی سقوط کرد.

تثبیت نرخ دلار در قیمت 4 هزار تومانی در حالی ادامه دارد که تداوم وضعیت کسالت بار بازار سهام از طریق توقف نمادهای معاملاتی تأثیرگذار بر شاخص کل بورس در کنار بلاتکلیفی سهامدار بانک ها باعث شده تا صاحبان نقدینگی بیش از اینکه به آینده بازار سهام امیدوار باشند به سرمایه گذاری در بازارهای موازی ارز و طلا و سکه چشم داشته باشند. بازار رخوت آور سهام در این روزها در حالی درجا می زند که گروه قندی ها برای معامله گران نوسان گیر فرصت طلب دوباره پیشرو روزهای بی  انگیزه شده است.

بازار سهام تحت تأثیر قیمت دلار

هر چند که در پی افت موقت و کوتاه مدت قیمت کامودیتی ها، شاهد عقب نشینی قیمت سهام مرتبط با این مواد و محصولات در بورس های جهانی از جمله بورس تهران هستیم، ولی یک معادله و عامل دیگر که همانا جهش قیمت ارزها در بازار ایران است، در آینده ای نزدیک به افزایش مجدد قیمت سهام کامودیتی محور و صادرات محور منتهی خواهد شد و بدون شک با دلار بالای 4هزار تومان فعلی، شاهد اقبال بازار و رشد سودآوری و قیمت سهام دلاری بازار خواهیم بود.

این مهم در حالی اتفاق افتاده است که صنایع واردات محور و ارزبر و همچنین صنایعی چون بانک و لیزینگ، از این موضوع آسیب های بسیاری خواهند دید و انتظار می رود به زودی شاهد افت بیشتر قیمت سهام گروه بانکی و لیزینگی در فضای بورس تهران باشیم. چرا که تعدیلات منفی مکرر بانکداران و. . . در راه است.

همچنین نرخ بهره بانکی در قالب اوراق مشارکت مدت هاست از مرز 20درصد نیز عبور کرده و در بورس تهران نیز به وفور اوراق مشارکت و خزانه 22 درصدی پیدا می شود. شرایط فوق نیز سرمایه گذاران ریسک گریز را بیش از پیش نسبت به بازار سهام ناامید می کند و آنها را به سرمایه گذاری در بازارهای موازی سوق می دهد.

افت مجدد آیفکس

مجموع حجم و ارزش معاملات فرابورس روز یکشنبه پنجم دی ماه با رشد چشمگیری همراه بود، به گونه ای که یک میلیارد و 140 میلیون ورقه به ارزش بیش از 2165 میلیارد ریال در بازارهای پنج گانه فرابورس دست به دست شد. آیفکس در جریان دومین روز معاملاتی این هفته با افت مواجه شد و به ارتفاع 860 واحدی رسید که نماد  «مارون» با 3.7 واحد بیشترین اثر منفی را بر آن گذاشت.

با این حال نماد  «زاگرس» با 1.4 واحد مثبت مانع از افت بیشتر شاخص کل شد. ارزش بازار سهام نیز به 130 میلیارد ریال رسیدکه این رقم ناشی از نقل  و انتقال نزدیک به 43 میلیون سهم در 6574 نوبت دادوستد بود. نماد شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با معامله نزدیک به 6میلیون ورقه به ارزش افزون بر 15میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد.

همچنین نمادهای  «میهن»،  «قشیر» و  «ساینا» به ترتیب متعلق به شرکت های بیمه میهمن، قندشیروان قوچان و بجنورد و صنایع بهداشتی ساینا تا سقف 4.7 درصد در صدر جدول بیشترین افزایش قیمت ایستادند. در مقابل نمادهای  «مفاخر» و  «پخش» تا 4.6 درصد بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

بازار اوراق با درآمد ثابت نیز میزبان معامله بیش از 522 هزار ورقه به ارزش 470 میلیارد ریال بود که  «اخزا7» در میان این اوراق بالاترین حجم و ارزش را به خود اختصاص داد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی