سه شنبه, 30 آذر 1395 - 10:40

بسته بودن نمادهای بانکی، وضعیت برجام و تلاطمات قیمت ارز و طلا رقم زد / سایه شک و تردید بر تالار شیشه ای

روز گذشته شاخص کل با تأثیر منفی ملی صنایع مس ایران، صنعتی و معدنی گل گهر، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان و توسعه معادن و فلزات 295 واحد پایین آمد و به رقم 80هزار و 413واحد رسید. سهامداران بورس تهران بیش از 804 میلیون برگه سهم و حق تقدم را به ارزش یک هزار و 508 میلیارد ریال در 44 هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند.

در دادوستدهای روز دوشنبه 29 آذرماه 1395، گروه های خودرو، شیمیایی و سرمایه گذاری ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند. شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 294 و 155 واحد افت کردند.

در پایان معاملات، سهامداران برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، اوراق صکوک مرابحه سایپا، اوراق صکوک ساخت توسعه ملی، اوراق مشارکت کارکنان نفت و سهام پارس خودرو بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های خرید را تشکیل دادند.

این در حالی بود که گروهی دیگر از سرمایه گذاران برای فروش واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، سهام سیمان قائن، لاستیکی سهند، اوراق صکوک مرابحه سایپا، واحدهای صندوق پاداش سهامداری توسعه، اوراق مشارکت شهرداری مشهد و سهام لیزینگ صنعت و معدن بیشترین عرضه ها و سنگین ترین صف های فروش را به خود اختصاص دادند.
 
غلبه عرضه بر تقاضای سهام

روز گذشته بازار سهام گرچه با رنج مثبت آغاز به کار کرد اما تداوم سکون و رخوت حاکم بر معاملات بورس در کنار قهر معنادار تقاضا در بازار سهام باعث شد، تا همچنان عرضه بر تقاضا یا فروش بر خرید سهام غلبه کند. عواملی چون بسته بودن نمادهای بانکی، وضعیت متلاطم پرونده برجام و تلاطمات بازار ارز و طلا در روزهای اخیر باعث بی اعتمادی هرچه بیشتر سهامداران به بازار سهام شده است.

در این میان بازارگردانی سهام از سوی حقوقی ها و تلاش برای رنج شدن قیمت ها به بالاتر از صفر تابلو  (قیمت پایانی) نتوانست برای بازار چندان جذاب باشد. در عین حال همزمان با بازگشایی نماد معاملاتی پارس خودرو و افزایش عرضه از سوی معامله گران حقوقی و حقیقی اما تقاضای حقیقی ها برای جمع آوری این سهم در کمتر از قیمت اسمی همسو با جذابیت معاملات حق تقدم خرید این سهم باعث شد تا در پایان معاملات دیروز با صف خرید 10 میلیون سهمی به کار خود پایان دهد.

روز گذشته بازار سهام بازاری کم حجم و توام با سکون بود که همچنان تک سهم های نوسانی در بازار دوم برای معامله گران حرفه ای از جمله در گروه دارویی ها، غذایی ها، قطعه سازی ها و برخی شرکت های بیمه ای جذاب کرده است. شرایط رکود در بازار سهام منوط به تصمیم بازیگردانان آن است و هم اکنون گروه پالایشگاه ها از شرایط به نسبت متعادل تری در میان مابقی صنایع بورسی برخوردار هستند اما پربازده نیستند.

ادامه بازارگردانی در بازار سهام

روز گذشته 28 میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش کمتر از 7 میلیارد تومان بازارگردانی شد. در صنعتی دریایی ایران اما کمتر از 28 میلیون سهم به ارزش بیش از 7 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی منتقل شد. همچنین اندکی بیش از 18.5میلیون سهم سرمایه گذاری کوه نور به ارزش کمتر از 2.5میلیارد تومان به طور بلوکی واگذار شد.

در گسترش صنایع انرژی آذراب نیز 16 میلیون سهم به ارزش 4میلیارد تومان در کدهای درون گروهی سهامدار عمده جابه جا شد. در سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران نیز اندکی بیش از 14میلیون سهم به ارزش بیش از 5میلیارد تومان بازارگردانی شد. بیش از 6میلیون سهم ذوب آهن اصفهان به ارزش کمتر از 2میلیارد تومان بازارگردانی شد. 5.5 میلیون سهم کارخانجات داروپخش به ارزش بیش از 3میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده این شرکت بازارگردانی شد.

5میلیون سهم پتروشیمی شازند اما به ارزش کمتر از 1.5 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی انتقال یافت. در البرز دارو نیز بیش از 3میلیون سهم این شرکت به ارزش بیش از 4میلیارد تومان بازارگردانی شد.

در داروسازی فارابی اما اندکی بیش از 3میلیون سهم به ارزش کمتر از 3 میلیارد تومان بازارگردانی شد. معاملات کد به کد در 2نماد معاملاتی تولید نیروی برق دماوند و سبحان دارو هر یک به میزان اندکی بیش از 2میلیون سهم به ارزش هر یک بیش از 2میلیارد تومان کد به کد شد.

رشد اندک شاخص کل فرابورس

شاخص کل بازار فرا بورس با کمتر از یک واحد رشد در پله 867 واحدی ماند. در معاملات بازار فرا بورس تعداد 222 هزار و 703سهم اوراق بهادار به ارزش یک میلیارد و 931میلیون و 685هزار ریال در بیش از 14هزار نوبت معاملاتی داد وستد شد.

در معاملات بازار فرابورس سهامی ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان و سرمایه گذاری مسکن تهران روند نزولی و معدنی کیمیای زنجان گستران، ریل داده پرداز و گروه صنایع کاغذ با روند صعودی به کار خود پایان دادند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی