دوشنبه, 29 آذر 1395 - 10:00

قراردادهای اختیار خرید معامله چنگی به دل سهامداران نزد / سایه استرس بر تحلیل های بازار شیشه ای

در دادوستدهای نخستین روز کاری هفته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشدی 25واحدی به رقم 80هزار و 709واحد رسید و در کانال 80هزار واحدی باقی ماند. نمادهای ســـرمــایه گـذاری غـدیــر، مخابرات، تاپیکو، هلدینگ پارسیان، فولاد مبارکه و بانک کارآفرین با بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص کل، باعث رشد آن شدند.

این در حالی بود که ملی صنایع مس ایران بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل ثبت کرد. روز گذشته گروه های خودرو، مواد دارویی و فلزات اساسی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

حجم معاملات سهام در بازار نقدی تالار شیشه ای در حالی فضای ساکنی را حکایت می کرد که عمده متغیر تأثیرگذار بر سبزپوش شدن شاخص کل بورس در مقابل درجا زدن سایر نماگرها، حمایت حقوقی های حامی شاخص کل از طریق معاملات درون  گروهی بود. حقوقی هایی که روز گذشته ترجیح دادند با بازارگردانی ضعیف سهام در نمادهای معاملاتی شاخص ساز، اندکی بر حال و هوای بازار سهام رونق دهند.

در این بین، رونمایی از نخستین قراردادهای اختیار خرید معامله سهام گرچه مورد توجه صندوق های سرمایه گذاری قرار گرفت، اما هنوز برای معامله گران حرفه ای بازار در روزهایی که استرس های بازار به لحاظ روانی به نقطه جوش رسیده، چندان رغبتی را ایجاد نکرده است.

دغدغه های این روزهای فعالان بورس

شایعه همراه با انتظار برای بازگشایی برخی نمادهای معاملاتی در کنار احتمال اخراج برخی نمادها به بازار پایه در حالی در بازار سهام خودنمایی می کند که بازگشایی نمادهای معاملاتی در هفته آینده همسو با انتشار گزارش شفاف سازی بازار بورس به دغدغه اصلی فعالان بازار سهام تبدیل شده است.

به این ترتیب آنچه این روزها مورد توجه معامله گران حرفه ای و نوسانگیر بازار قرار گرفته، تنها تک سهم ها و شرکت های کوچکی است که به دلیل سهام شناور پایین با سرمایه ای اندک می توانند در بالاترین دامنه نوسان قیمتی به سرعت سبزپوش شوند. به طور کلی بازار سهام بازاری کم  حجم و متعادل در فضایی توأم با سکون بود که به لطف حمایت برخی حقوقی ها، در بازار اول بورس توانست شاخص کل خود را سبزپوش نگه دارد.

بازار سهام، چشم انتظار روزهای سبز

هرچند معاملات هفته جاری با واکنش تقریبا خنثای معامله گران بازار سهام آغاز شد و شاخص کل همچنان در کانال 8۰ هزار واحدی در جا می زند، ولی مثبت بسته شدن شاخص کل گویای این مطلب مهم است که باوجود حاکمیت رکود در بسیاری از بخش های اقتصادی کشور، بورس تهران هنوز داغ، زنده و پویاست و ارزش معاملات روزانه نیز البته با احتساب اوراق مشارکت ها، بیش از 5۰۰میلیارد تومان است.

از سوی دیگر عبور بهای نفت از مرز 5۰دلاری روزهای نسبتا خوبی را برای سال آینده به تصویر می کشد و به جز نقش انتخابات ریاست جمهوری که تا شش ماه دیگر انجام خواهد شد، مولفه تأثیرگذار مهم دیگری بر فضای سیاسی - اقتصادی کشور مترتب نیست و اوضاع آرام و باثبات است.

از دیگر سو، نرخ ارزها نیز در حال افزایش تدریجی است و این امر می تواند صنایع و سهام صادرات محور را با رشد سودآوری روبه رو سازد؛ امری که آثار آن در سهام و صنایعی چون معدنی ها، فلزی ها، پتروشیمی ها و. . . هویداست و شاهد جهش سودآوری و چند برابر شدن قیمت برخی نمادهای فوق الذکر طی یک سال اخیر هستیم، به طوری که میانگین بازدهی گروه سرب و روی بیش از 3۰۰ درصد بوده است.

حرکت لاک پشتی آیفکس

در نخستین روز معاملاتی هفته، آیفکس که در یک ساعت اول معاملات با رشد ۴واحدی به ارتفاع ۸۷۰واحدی رسیده با منفی شدن جو معاملات تا پایان روند نزولی را طی کرد، اما در نهایت با رشد یک واحدی به عدد ۸۶۶,۹ واحد رسید.

روز گذشته اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، اوراق مشارکت کارکنان نفت، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، اوراق صکوک مرابحه سایپا و اوراق صکوک ساخت توسعه ملی با بیشترین تقاضای خرید، طولانی ترین صف ها را داشتند.

این در حالی بود که گروهی دیگر از سرمایه گذاران با ثبت بیشترین عرضه ها در نمادهای واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، اوراق صکوک مرابحه سایپا، سهام سیمان قائن، واحدهای صندوق پاداش سهامداری توسعه، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، حق تقدم سیمان شرق و اوراق صکوک رایتل، سنگین ترین صف های فروش را داشتند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی