سه شنبه, 14 دی 1395 - 11:10

بازگشایی نمادهای بورسی استارت خورد / حمایت حقوقی ها از شاخص کل

در سومین روز از معاملات بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل تا تقریباً نیم ساعت به پایان معاملات نوسان چندانی نداشت، اما تنها در ۱۰ دقیقه ۲۰۰ واحد افت کرد و در ادامه توانست این ضرر ۲۰۰ واحدی را جبران کرده و نسبت به روز گذشته ۷۲ واحد بالاتر بنشیند و به رقم ۷۸ هزار و ۹۶۸ واحدی رسید.

به این ترتیب بازار سهام همسو با امدادرسانی حقوقی ها برای جمع آوری سهام در گروه های شاخص ساز بازار، شاهد غلبه تقاضا بر عرضه سهام به پشتوانه گروه های پیشرو بازار از جمله فلزات اساسی و گروه های معدنی به ویژه در گروه سرب و روی بود. در عین حال در گروه پتروشیمی ها نیز تک سهم های این گروه پس از پشت سر گذاشتن یک دوره اصلاح قیمتی کوتاه، شاهد جمع آوری سهم در اغلب نمادهای معاملاتی خود به ویژه اوره سازها بود.

روز گذشته بازار سهام بازاری متعادل و در اغلب نمادهای معاملاتی با افزایش تقاضای سهام در مقابل عرضه روبه رو بود که در این بین بازگشت دوباره برخی نمادهای معاملاتی پربیننده و جمع  آوری عرضه سهام در این نماد در کنار خودنمایی دوباره گروه فلزات اساسی و معدنی ها از نکات قابل تأمل آن بود.

ادامه معاملات درون گروهی

در سومین روز معاملات این هفته در گروه محصولات شیمیایی، ۴۰ میلیون و ۵۵ هزار سهم به ارزش نزدیک به ۱۴ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت و در گروه فلزات اساسی، ۴۴ میلیون و ۶۹۸ هزار سهم به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان در 3 هزار و ۳۸۹ نوبت معامله دادوستد شد.

از جمله معاملات درون گروهی روز گذشته می توان به دادوستدهایی در نمادهای ایران ترانسفو و ملی صنایع مس ایران اشاره کرد، به طوری که در نماد معاملاتی شرکت ایران ترانسفو، ۵ میلیون سهم به ارزش ۷ میلیارد و ۳۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تنها در یک معامله کد به کد شد، همچنین در نماد ملی صنایع مس ایران ۱۷ میلیون سهم به ارزش ۳ میلیارد و ۲۱۳ میلیون تومان تنها در یک معامله درون گروهی مورد دادوستد قرار گرفت.

رفت و آمدهای نمادهای بورسی

روز گذشته نماد معاملاتی شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا با توجه به ارائه اطلاعیه شفاف سازی، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی آماده انجام معامله شد. در پایان معاملات روز نماد معاملاتی شرکت تولیدی و صنعتی ثابت خراسان جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه به منظور تصویب صورت های مالی متوقف شد.

همچنین نماد معاملاتی شرکت صنایع سرماآفرین ایران و شرکت صنایع مس شهید باهنر با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شدند. اما در فرابورس، نماد معاملاتی شرکت بیمه پاسارگاد پس از برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده صاحبان سهام با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 5 درصد، روز دوشنبه مورخ 13 دی 1395 آماده انجام معامله شد.

همچنین نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام روز چهارشنبه مورخ 15 دی 1395، در پایان معاملات روز دوشنبه مورخ 13 دی 1395 متوقف شد.

افت کمتر از 0.5 واحدی شاخص کل فرابورس

معاملات فرابورس در میانه هفته معاملاتی با دادوستد 353 میلیون ورقه بهادار در 13 هزار و 279 دفعه پایان یافت که ارزش آن بیش از یک هزار و 193 میلیارد ریال بود. رصد معاملات بازارهای این رکن بازار سهام نشان می دهد بیش از نیمی از ارزش معاملات در اختیار بازارهای اول، دوم و پایه با معامله نزدیک به 283 میلیون سهم به ارزش بیش از 675 میلیارد ریال بوده است.

نماد  «ذوب» متعلق به شرکت ذوب آهن اصفهان با نقل و انتقال 5 میلیون سهم در حالی بالاترین حجم مبادلاتی را در بازار سهام فرابورس در اختیار گرفت که نماد  «کرمان» مربوط به شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان بیشترین ارزش معاملات را به میزان 42 میلیارد ریال تجربه کرد. نماد ذوب آهن همچنین به عنوان پربیننده ترین نماد معاملاتی نیز شناخته شد که البته با افت قیمت پایانی به کار خود پایان داد.

در این میان شاخص کل فرابورس درحالی که ابتدای بازار با افزایش بیش از 4 واحدی روبه رو شده بود متاثر از معاملات منفی در نمادهای  «زاگرس»،  «خراسان»،  «شراز» و  «میدکو» به افت کمتر از 0.5 واحدی در پایان بازار تن داد و در ارتفاع 852 واحدی قرار گرفت. بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز با دادوستد نزدیک به 309 هزار ورقه، ارزش معاملات خود را به بیش از 286 میلیارد ریال رساند.

در این بازار اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت. همچنین با پیام ناظر بازار اعلام شد نماد معاملاتی اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت  (مرحله اول) در نماد سخا11، به منظور پرداخت مبالغ اسمی این اسناد در روز یکشنبه 19 دی ماه، در پایان معاملات روز چهارشنبه هفته جاری متوقف می شود. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز قیمت هر ورقه تسه از 682 تا کمتر از 750 هزار ریال دادوستد شد. تعداد اوراق مورد مبادله 62 هزار ورقه و ارزش آن نزدیک به 46 میلیارد ریال بود.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی