چهارشنبه, 08 دی 1395 - 10:50

ماندگاری شاخص کل در کانال 79 هزار واحدی / حقوقی ها 75 درصد فروشنده بودند

در چهارمین روز معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران در این هفته دماسنج بازار سهام ۱۶۵ واحد افت کرد و به رقم ۷۹ هزار و ۸۰۰ واحد رسید. روز سه شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۶۵ واحد افت کرد و در کانال 79 هزار واحدی درجا زد. همچنین شاخص کل هم  وزن پس از ۷۳واحد افت به رقم ۱۵ هزار و ۷۰۴ واحدی رسید.

در معاملات روز گذشته نماد ملی صنایع مس ایران با ۳۶ واحد تأثیر منفی در شاخص کل بیشترین نقش را در نوسانات نزولی دماسنج بازار سهام ایفا کرد. در این نماد بیش از ۵۴درصد از عرضه ها مربوط به افراد حقیقی و ۴۵درصد از عرضه ها نیز مربوط به سهامداران حقوقی بود.

همچنین سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با بیش از ۲۸ واحد تأثیر مثبت در شاخص کل سعی کرد دماسنج بازار سهام را در سطح بالاتری نگه دارد. در این نماد بیش از ۷۶درصد از فروش ها مربوط به سهامداران حقوقی و بیش از ۲۳درصد عرضه ها مربوط به سهامداران حقیقی بود. روز گذشته اکثر نمادها در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد کاهش قیمت پایانی بودند.

در این گروه ۵۷ میلیون و ۷۷ هزار سهم به ارزش نزدیک به ۹میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در گروه فلزات اساسی ۵۳میلیون و ۳۲۰هزار سهم به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد تومان در 4هزار و ۸۹۵ نوبت معامله مورد دادوستد قرار گرفت.

در گروه سرمایه گذاری ها نیز ۱۰۲ میلیون و ۶۷۴ هزار سهم به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان در 6هزار و ۲۴۷ نوبت معامله دادوستد شد. دیروز نمادهای معاملاتی حق تقدم شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک سعدی، عمران و توسعه فارس، سیمان کردستان، سرمایه گذاری مسکن شمال شرق، سیمان مازندران، حق تقدم شرکت های سیمان کردستان و سیمان مازندران و پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان بازگشایی شدند.

ادامه بازارگردانی در بورس

جدای از معاملات پرحجم حق تقدم خرید سهام پارس خودرو و حق تقدم خرید بیمه سینا روز گذشته در صنعتی دریایی ایران کمتر از 30 میلیون سهم به ارزش بیش از 8 میلیارد تومان بازارگردانی شد. در گسترش صنایع انرژی آذراب 16 سهم به ارزشی بیش از 4 میلیون تومان با معاملات درون گروهی از سوی سهامدار عمده همراه شد.

در بازار پایه توافقی نیز 20میلیون سهم از کد حقوقی به کد حقیقی در دامنه نوسان منفی قیمت ها واگذار شد. اندکی بیش از 12میلیون سهم سرمایه گذاری توسعه ملی نیز به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان بازارگردانی شد همچنین کمتر از 8 میلیون سهم توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی به ارزش کمتر از 3 میلیارد تومان کد به کد شد.

در صنایع فولاد آلیاژی یزد اما اندکی بیش از 6 میلیون سهم به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان با معاملات درون گروهی از سوی سهامداران عمده همراه شد. 105 سهم پتروشیمی فتح نیز روز گذشته به ارزش 2 میلیارد تومان با معاملات درون گروهی سهامداران عمده همراه شده است.

بازار سهام؛ شاهد نقد شدن دارایی ها

روز گذشته سهامداران بازار سهام در حالی معاملات بی رونق و کسل کننده ای را به نظاره نشستند که با افزایش عرضه از سوی معامله گران حقیقی و حقوقی، تقاضا نیز در نمادهای پیشرو بازار تاب تحمل نیاورد.

وضعیت بلاتکلیف پرونده شکایت سازمان بورس از ناشر کنتورسازی از بابت انتشار گزارش های خلاف واقع در مورد صندوق های فروشگاهی در حالی هم اکنون به مثابه روحی سرگردان و ترسناک بر کلیت معاملات بازار سهام سایه انداخته که روند توقف و بازگشایی همه نمادهای معاملاتی در بازار سهام را تحت تأثیر خود قرار داده است.

در این بین تکاپوی صندوق های سرمایه گذاری و برخی شرکت های حقوقی برای جذب انواع اوراق مشارکت و بدهی و جایگزینی آن به جای انواع سهام باعث شده معامله گران بورس تهران حتی به بازدهی های کوتاه مدت هم امیدوار نباشند.

با این همه انتظار برای انتشار گزارش های عملکردی 9 ماهه و به تبع آن تأثیر افزایش نرخ ارز در شرکت های صادرات محور باعث شده برخی معامله گران به گروه های معدنی و برخی تک  سهم های گروه فلزات اساسی در کنار تک سهم های گروه سیمان و پتروشیمی ها به نگاه سرمایه گذاری میان مدت چشم داشته باشند. به طور کلی روز گذشته بازار سهام بازاری کسل کننده و کم حجم بود که در اغلب نمادهای معاملاتی پیشرو بازار شاهد عرضه سهام و نقد شدن دارایی ها بود؛ بازاری که به فرداهای خود هم اعتماد ندارد.

افت 5واحدی شاخص آیفکس

روز گذشته در معاملات بازار فرابورس ایران، آیفکس پنج واحد افت کرد و به رقم ۸۵۷ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۸۲ میلیارد و ۱۲۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲۸۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۷ هزار و ۵۵۹ نوبت دادوستد بود. در معاملات بازار فرا بورس، تعداد 289هزار و 603 سهم اوراق بهادار به ارزش یک میلیارد و 821 میلیون و 201 هزار ریال در بیش از 17 هزار نوبت معاملاتی داد وستد شد.

در عین حال در معاملات روز گذشته، سهامی ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان، ریل داده پرداز با روند منفی و نمادهای سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان، معدنی کیمیای زنجان گستران، سرمایه گذاری مسکن تهران و پتروشیمی زاگرس با روند مثبت به کار خود پایان دادند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی