شنبه, 18 دی 1395 - 11:00

در ادامه فضای پر ابهام بازار سهام اتفاق افتاد / جمع آوری سهام ارزان توسط معامله گران حقوقی

معاملات هفته منتهی به 15دی ماه بازار سرمایه درحالی پیگیری شد که بازدهی بورس منفی 1.02درصد بود. شاخص کل بورس تهران که کار خود را از رقم 79 هزار و 487 واحد در روز شنبه 11 دی ماه شروع کرده بود، در پایان هفته با افت 497 واحدی به معاملات پایان داد.

معاملات بازار سهام هفته کم رمقی را پشت سرگذاشت که بزرگ ترین علت آن را می توان کمبود نقدینگی و در پی آن پایین آمدن حجم معاملات بورس دانست. انتظار برای شکل گیری روند مثبت در میان برخی سهامداران حقوقی مشاهده می شود و این مسئله باعث شده انتظارها برای جمع آوری سهام ارزان در بازار توسط معامله گران حقوقی افزایش یابد.

از سوی دیگر، بورس تهران در این روزها شرایط رکودی را تجربه می کند که این شرایط می تواند ناشی از فضای پر ابهام در بازار سهام باشد. شرایط آینده نرخ ارز و صحبت هایی که دوباره درباره تک نرخی شدن آن شنیده می شود می تواند به این فضای ابهام تا حدودی دامن بزند. از طرفی شرایط نامشخص نمادهایی که مدت هاست بسته هستند و وضعیت صورت های مالی شرکت های آنها یکی دیگر از عوامل انتظار است.

با گروه های بازار سهام

در هفته گذشته شاهد افزایش فشار فروش در اکثر گروه ها به خصوص گروه خودرویی و نمایان شدن نوسانات منفی و در نهایت افت قیمتی اکثر گروه ها بودیم و در گروه حمل و نقل نیز همین منوال معاملات انجام شد. در گروه سرمایه گذاری در پی خریدهای حقوقی معاملاتی مثبت را مشاهده کردیم.

در هفته گذشته گروه شیمیایی با افزایش عرضه ها، اکثرا منفی شدند. در عین حال نمادهای گروه پالایشگاهی متعادل و منفی دنبال شدند. این مهم در حالی اتفاق افتاد که نمادهای گروه فلزی و معدنی معاملاتی متعادل و مثبت را تجربه کردند. همچنین در معاملات هفته گذشته گروه ساختمانی اکثرا منفی و گروه سیمانی اکثرا مثبت دادوستد شدند.

فلزات اساسی دارنده بیشترین سهم از ارزش معاملات فرابورس

بـــررسـی دادوستـدهای صورت گــرفته در بـــازارهای فرابورس ایران حاکی از آن است که بازار ابزارهای نوین مالی با نقل و انتقال 35میلیون ورقه به ارزش 6 هزار و 61 میلیارد ریال، بالاترین ارزش معاملاتی هفته میانی دی ماه را به خود اختصاص داد.

بازار ابزارهای نوین مالی در هفته منتهی به هفدهم دی ماه با رشد 12 درصدی حجم و افزایش 37 درصدی ارزش معاملاتی نسبت به هفته پیش مواجه شد و اوراق بدهی با نقل  و انتقال 6 میلیون ورقه به ارزش 5 هزار و 482 میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد. در این بازار به تفکیک ابزارهای مالی مورد معامله، در اوراق بدهی بهترین عملکرد را در روند معاملات شاهد بودیم به طوری که حجم معاملات این اوراق در مقایسه با هفته گذشته 37 درصد و ارزش آنها با 41 درصد افزایش همراه شد.

در ادامه در صندوق سرمایه گذاری قابل معامله نیز 28میلیون ورقه به ارزش 361میلیارد ریال و در اوراق گواهی تسهیلات مسکن 3هزار ورقه به ارزش 218میلیارد ریال دست به دست شد. معاملات فرابورس ایران در دومین هفته دی ماه در حالی پایان یافت که ارزش معاملات این هفته 8 هزار و 554 میلیارد ریال بود و در مقایسه با هفته گذشته (رقم 7هزار و 900میلیارد ریال) با 8 درصد افزایش همراه شد.

اما حجم معاملات هفتگی معادل یک هزار و 10میلیون ورقه بود و نسبت به هفته پیش افت 48 درصدی را تجربه کرد؛ با این حال نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 18 درصد افزایش روبه رو شد. تعداد معاملات هفتگی در مجموع بازارهای فرابورس نیز با 70 هزار دفعه، رشد 42 درصدی را نسبت به زمان مشابه سال گذشته تجربه کرد.

در معاملات خرد بازار سهام به تفکیک گروه های صنعت، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، اطلاعـــات و ارتباطــــات، انبـــوه ســازی، امـــلاک و مستغلات، فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای به ترتیب با ارزش های معاملاتی 275، 155، 140، 110 و 79میلیارد ریال در رتبه های اول تا پنجم برترین های گروه صنعت قرار گرفتند.

دو گروه بانک ها و موسسات اعتباری و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم نیز به ترتیب با 35 و 30میلیارد ریال ارزش معاملاتی، رتبه های نهم و دهم را در این میان کسب کردند و 3و 2 درصد از سهم کل را به خود اختصاص دادند.

همچنین مجموع معاملات 11 گروه برتر صنایع فرابورسی در هفته ای که پشت سر گذاشتیم یک هزار و 197میلیارد ریال بود. با پایان یافتن معاملات این هفته، ارزش کل مجموع بازارهای فرابورس تاکنون به 986 هزار و 65 میلیارد ریال رسیده  که در این میان بازار دوم با 419 هزار و 630میلیارد ریال بیشترین ارزش بازار را با سهم 43 درصدی از ارزش کل داراست.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی