دوشنبه, 13 آذر 1396 - 10:20

بازار سهام قرمزپوش شد / عقب نشینی شاخص کل در روز پیشروی خودرویی ها

نماگر بورس اوراق بهادار تهران دومین روز کاری هفته را از همان دقایق ابتدایی با روند نزولی آغاز کرد و در نیم ساعت پایانی به کانال پایین تر سقوط کرد. بدین ترتیب شاخص کل نیز در پایان معاملات روز یکشنبه 12 آذرماه 96 با کاهش 344 واحدی معادل 0.38 درصد تا رقم 90 هزار و 951 واحد افت کرد.

در معاملات روز یکشنبه نماد فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان هر یک به ترتیب با ۸۶، ۵۷ و ۵۷ واحد تأثیر، بیشترین تأثیر کاهنده را روی دماسنج بازار سهام داشتند، اما در طرف مقابل سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین، ایران خودرو و شرکت ارتباطات سیار ایران، ۳۶، ۲۱ و ۲۰ واحد در رشد دماسنج بازار سهام نقش داشتند.

عقبگرد نماگرهای منتخب بازار سهام

در دومین روز معاملات بورس تهران این هفته روند قیمتی سهم ها در گروه های فلزات اساسی و نفت عموما کاهشی بود، اما خودرویی ها توانستند روند رو به رشدی را تجربه کنند. بدین ترتیب بورس تهران در حالی با عقبگرد اغلب نماگرهای منتخب خود شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در گروه های پیشروی بازار از جمله پالایشی ها، فلزات اساسی و معدنی ها بود که گروه خودرویی ها با بازگشت دوباره خریداران سهام، تعدیل دامنه نوسان قیمتی از منفی به مثبت را تجربه کرد و به عنوان گروه پیشرو بازار معرفی شد، هر چند روند متعادل عرضه و تقاضا مانع از شکل گیری هرگونه صف خرید پایدار پرحجم در این گروه شده است.

بر این اساس در گروه فلزات اساسی اکثریت نمادها شاهد افت در قیمت پایانی بودند. در این گروه ۱۲۰میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۵میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. همچنین گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای نیز اکثرا با کاهش قیمت ها همراه بودند. دراین گروه ۳۳ میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در گروه خودرو نیز ۱۱۷ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۱۴ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه مخالف فلزی ها و نفتی ها روند قیمت ها عموما افزایشی بود هرچند درصد افزایش آن چندان چشمگیر نبود.

افت 2.7 واحدی شاخص کل فرابورس

دادوستدهای دومین روز معاملاتی هفته فرابورس ایران درحالی خاتمه یافت که نسبت به روز شنبه حجم معاملات کاهش اما ارزش آن افزایش یافت و پذیره نویسی اوراق مرابحه کرمان موتور با سود 17 درصد در روز آغازین آن خاتمه یافت. در جریان بازار روز یکشنبه 12 آذرماه پذیره نویسی یک میلیون ورقه اوراق مرابحه

کرمان موتور با نرخ 17درصد که هر سه ماه یکبار پرداخت می شود، آغاز شد که در همان روز نخست از مهلت سه روزه پایان یافت. بدین ترتیب یک میلیون ورقه «کرمان98» به ارزش حدود یک هزار میلیارد ریال پذیره نویسی شد. در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز در مجموع یک میلیون و 850 هزار ورقه به ارزش حدود یک هزار و 775 میلیارد ریال معامله شد و اسناد خزانه در نماد «سخاب7» پس از اوراق مرابحه کرمان موتور بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت.

در جریان بازار روز یکشنبه سهامداران بیش از 89 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 269 میلیارد ریال را دست به دست کردند و به ترتیب دو نماد «ذوب» و «کپرور» موفق شدند بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار بگیرند. همچنین نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی زاگرس، با توجه به اطلاعات دریافتی مبنی بر تعدیل با اهمیت سود سال مالی 1396 متوقف شد.

نگاهی به دادوستدهای انجام شده در مجموع سه تابلو بازار پایه نیز نشان می دهد 114 میلیون سهم به ارزش بیش از 109 میلیارد ریال در این بازار معامله شده است. در تابلو اوراق تسهیلات مسکن 79 هزار ورقه به ارزش 59 میلیارد ریال نقل و انتقال یافت و تسه آبان ماه 96 با معامله 47 هزار ورقه به ارزش 35 میلیارد ریال در صدر ایستاد.

همچنین قیمت این اوراق در بازه 721 هزار تا 750 هزار ریال در نوسان بود. در نهایت در پایان بازار بیش از 219 میلیون ورقه به ارزش حدود 2 هزار و 317 میلیارد ریال در بازارهای نه گانه فرابورس ایران دادوستد شد. شاخص کل نیز با افت 2.7 واحدی همراه شد که عمده بار منفی بر آیفکس از جانب نمادهای«شاوان»، «شراز»، «شپاس»، «میدکو» و «حسینا» رقم خورد. در مقابل نمادهای «مارون» و «ذوب» تا نزدیک 0.7 واحد تأثیر مثبت بر این نماگر داشته و مانع از افت بیشتر آن شدند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]com

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید



عضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز