شنبه, 11 آذر 1396 - 10:13

اصلاح یا صعود شاخص کل؛ مسئله این است / هفته سرنوشت ساز بازار سهام

در هفته گذشته دماسنج بورس اوراق بهادار تهران توانست تا قله ۹۱ هزار واحدی بالا رود اما در روز پایانی معاملات شاخص کل با افت همراه شد. در هفته گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران با رشد ۱۸۱۳ واحدی دو بار سقف شکنی کرد و توانست از کانال ۹۱ هزار واحدی بالا رود.

در پنج روز کاری بورس تهران در هفته ای که گذشت شاخص بازار اول ۱۸۹۶ واحد رشد کرد و تا رقم ۶۴ هزار و ۹۵۶ واحدی بالا رفت. در این مدت شاخص بازار دوم از رقم ۱۹۲ هزار و ۳۶۰ واحدی تا عدد ۱۹۳ هزار و ۷ واحدی بالا رفت و رشد ۶۴۷ واحدی را ثبت کرد. همچنین شاخص صنعت در این مدت ۱۷۲۳ تا رقم ۷۹ هزار و ۹۹۲ بالا رفت و در نتیجه  رشد ۱۷۲۳ واحدی را ثبت کرد.

رشد فراتر از پیش بینی ها در گروه های شاخص ساز

بازار سهام در هفته ای نیمه تعطیل در سایه معاملات پرحجم، پرتقاضا و مثبت گروه فلزی و معدنی، به خصوص گروه سنگ آهنی و شرکت های سرمایه گذاری های مرتبط با آنها سپری شد. این در حالی بود که در این هفته اکثر فلزات پایه در بازارهای بین المللی، معاملاتی منفی را تجربه کردند. از گروه های مورد توجه دیگر این هفته به اکثر نمادهای گروه سرمایه گذاری می توان اشاره کرد.

برخی کارشناسان معتقدند افزایش قیمت کالاهای جهانی عاملی است که رشد تاریخی شاخص کل بورس را به دنبال داشته است. طی چند ماه گذشته قیمت برخی کالاها در بازارهای بین المللی ٣٠ تا ٥٠ درصد رشد داشته است. کالاهایی نظیر فولاد، روی، مس و بسیاری از مواد معدنی و فلزی دیگر در هفته های پیش از صعود تاریخی شاخص کل بورس تهران، رشد بی سابقه ای را تجربه کرده اند و همچنین برخی از محصولات پتروشیمی نظیر متانول و اوره نیز افزایش قیمت های قابل ملاحظه ای داشته اند. گزارش های عملکرد میان دوره ای این شرکت ها نشان دهنده رشد مثبت فراتر از پیش بینی ها بوده است.

این افزایش انتظاری درآمدها در صورت تداوم، منجر به رشد بیش از ٥٠درصدی قیمت در سهام شرکت هایی شده است که به دلیل بزرگی ارزش بازاری آنها، تأثیر زیادی روی شاخص کل داشته است. همچنین الزام بانک ها به رعایت نرخ سود بانکی 15 درصدی از سوی بانک مرکزی و افزایش نرخ ارز از عوامل داخلی افزایش شاخص کل بورس بوده است. نگاهی به ارزش معاملات نیز حاکی از رشد معنادار ورود نقدینگی است،  به طوری که ارزش روزانه معاملات از حدود 150 میلیارد تومان در روز به بیش از 300 میلیارد تومان رسیده است.

احتیاط معامله گران در هفته پیش رو

شاخص کل بورس که در نیمه مهرماه با ثبت 84هزار واحد به بالاترین رکورد سال جاری خود رسیده بود، در پایان آبان ماه 88 هزار واحدی شد و به رکورد 89 هزار واحدی دی ماه 92 نزدیک شد. برخی ها این افزایش را حباب عنوان کردند و برخی ها هم گفتند، اثرات افزایش نرخ ارز است، اما این افزایش ادامه یافت و رکورد دی ماه چهارسال پیش را هم شکست. در حال حاضر این بازار با ثبت 91 هزار واحد در هفته اول آذرماه می رود که یکی از پربازده ترین بخش اقتصاد ایران در سال جدید باشد.

شاخص کل بورس در پایان سال گذشته 77هزار و 230 واحد بود که با طی کردن روندی صعودی به ویژه از نیمه تابستان به بعد تا بالای 87هزار واحد پیش رفت. این در حالی است که هفته گذشته شاهد صعود شاخص کل تا کانال 91 هزار واحدی بودیم. اما هفته آینده، هفته مهمی برای بازیگران و فعالان بورس تهران است. اگر شاهد حضور قوی و خریدهای گسترده و پرحجم سرمایه گذاران در بازار سهام باشیم، بدون شک مقاومت ها و سدهای پیش رو از میان برداشته خواهد شد. در غیر این صورت احتمال اصلاح شاخص کل وجود دارد و احتمال این می رود که شاخص کل حتی تا پایین تر از کانال 90 هزار واحدی سقوط کند. بر این اساس جوی همراه با احتیاط در معاملات بازار سهام طی هفته آینده دور از انتظار نیست.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز