چهارشنبه, 01 آذر 1396 - 09:29

بودجه های برآوردی سال آینده خوش بینی را به بازار سهام برگرداند / اوج گیری شاخص کل برای فتح قله 89 هزار واحد

نماگر بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات آخرین روز از دومین ماه پاییز، با رشد 0.58درصدی، توانست به کانال 89 هزار واحدی نزدیک تر شود. بدین ترتیب در بازار روز سه شنبه شاخص کل رشد 513 واحدی را تجربه کرد و به رقم 88 هزار و 774 واحد رسید.

در معاملات روز سه شنبه، نماد فولاد مباركه اصفهان با 140 واحد، نماد پالایش نفت اصفهان با 92 واحد، نماد پالایش نفت بندرعباس با 83 واحد، نماد گسترش نفت و گاز پارسیان با 57 واحد، نماد فولاد خوزستان با 54واحد، نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 46 واحد، نماد پالایش نفت تبریز با 31 واحد، نماد توسعه  معادن  و فلزات با 27 واحد و نماد آسان پرداخت پرشین با 22 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل، نماد سایپا با 16 واحد، نماد خدمات  انفورماتیك  با 15واحد، نماد مخابرات ایران با 12 واحد، نماد پارس خودرو و نماد آلومینیوم  ایران با هفت واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر بورس تهران داشتند.

تحرک تقاضا در میان شرکت های بزرگ

بورس تهران بدون نیاز به اصلاح و استراحت، همچنان در مسیر صعودی و اوج گیری قرار دارد و مانعی جدی برای روند رو به رشد خود در مقطع فعلی نمی بیند. این در حالی است که پیش از این بسیاری از کارشناسان از لزوم اصلاح و استراحت شاخص کل و سطح عمومی قیمت ها خبر می دادند. با این حال سطح عمومی قیمت ها و شاخص ها همچنان در نقطه مطلوبی قرار دارد. به طوری که شاخص کل ضمن تصرف قله 88 هزار واحدی در هفته گذشته، هفته جاری را نیز مثبت و رو به جلو سپری کرده است و به نظر می رسد سرمایه گذاران بازار سهام واهمه ای از تهدیدات آمریکا و عربستان و شیوخ عرب خلیج فارس ندارند.

از سوی دیگر در شرایطی که نماگر بازار سهام خیز بلندی برای فتح قله 89 هزار واحدی برداشته است، انتظار برای رشد سودآوری ها در گروه فلزات اساسی و معدنی در عملکرد سه ماهه سوم امسال و درعین حال خوش بینی ها نسبت به بودجه های برآوردی سال آینده در این گروه اصلی ترین اهرم حرکت شاخص کل بورس برای شکستن سقف تاریخی 89 هزار واحدی عنوان می شود.

هرچند افزایش انتظار نسبت به تقویت نرخ ارز در بازار داخلی در کنار حرکت قیمت ها در بازار مسکن باعث شده چشم انداز کوتاه مدت بازار سهام برای سهامداران جذاب به نظر برسد. در شرایط فوق روز سه شنبه بازار سهام بازاری به نسبت پرحجم تر از روزهای گذشته بود که همسو با حمایت بازارگردان ها شاهد تحرک تقاضا در میان شرکت های بزرگ و حاضر در بازار اول بورس بودیم.

صعود متغیرهای معاملاتی فرابورس ایران

فرابورس ایران در آخرین روز معاملاتی آبان ماه در کنار تداوم سبزپوشی شاخص کل، افزایش حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد. در جریان دادوستدهای روز سه شنبه سی ام آبان ماه شاهد جابه جایی بیش از 498 میلیون ورقه به ارزش بالغ بر 3 هزار و 458 میلیارد ریال بودیم که از رشد 159درصدی حجم و 87 درصدی ارزش معاملات حکایت داشت. همزمان با صعود این متغیرهای معاملاتی شاخص کل نیز با رشد 2.5 واحدی مواجه شد و به این ترتیب آیفکس تا ارتفاع 1012 واحدی صعود کرد. نگاهی به نمادهای اثرگذار بر شاخص نشان می دهد عمده بار مثبت بر آیفکس از جانب نمادهای شیمیایی و فلزات اساسی رقم خورده است به طوری که نمادهای «شاوان»، «شراز»، «ارفع» و «میدکو» تا سطح حداکثر 1.4 واحد تاثیر مثبت به جا گذاشتند.

این در حالی است که دو نماد «شپاس» و «مارون» بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس را تا سطح 0.6 واحد موجب شدند. در مجموع دو بازار اول و دوم نیز معامله بیش از 374 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 104 میلیارد ریال به ثبت رسید. در مجموع دو بازار اول و دوم دو نماد «ذوب» و «شاوان» به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفتند.

سهامداران بازار پایه نیز میزبان معامله حدود 112 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 172 میلیارد ریال در مجموع سه تابلوی معاملاتی این بازار قرار گرفتند. همچنین نماد معاملاتی شرکت های جوش و اکسیژن ایران و فرآورده های سیمان شرق پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بازگشایی شدند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز