سه شنبه, 23 آبان 1396 - 09:52

آغاز معاملات بورس تهران با ادای احترام به آسیب دیدگان زلزله غرب کشور / تقویت ۸۷ واحدی شاخص کل در کانال 87 هزار واحدی

روز دوشنبه مورخ 22 آبان 96، بورس اوراق بهادار تهران به احترام درگذشت جمعی از هموطنان عزیز در حادثه زلزله یکشنبه شب و ابراز همدردی با خانواده های آنان، معاملات را در تالار حافظ آغاز کرد. بر این اساس، رأس ساعت 9 صبح طی مراسمی مراتب همدردی فعالان بازار سهام با خانواده های حادثه دیده زلزله یکشنبه شب در غرب کشور در تالار معاملات حافظ برگزار شد.

در معاملات بازار سهام شاخص کل بورس پس از دو روز روند نزولی در هفته جاری، روز دوشنبه توانست رشد 87واحدی را رقم بزند و به سطح 87 هزار و 832 واحدی برسد. همچنین در بازار فرابورس، شاخص کل بر خلاف روزهای قبل، با افت اندک 1.9 واحدی مواجه شد و به رقم 987 واحد اکتفا کرد.

در پایان معاملات روز دوشنبه، نماد فولاد مباركه اصفهان با 78 واحد، نماد پالایش نفت اصفهان با 25 واحد، نماد پارس خودرو با 17 واحد، نماد ایران خودرو با 14 واحد، نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 13واحد، نماد فولاد كاوه جنوب كیش با 9 واحد و نماد سایپا با 8 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نیز نماد فولاد خوزستان با 15 واحد، نماد سرمایه گذاری غدیر و نماد نفت  بهران با 10 واحد، نماد پتروشیمی پردیس و نماد ملی  صنایع  مس  ایران  با 9 واحد و همچنین نماد مخابرات ایران با 7واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد نماگر بورس تهران داشتند.

تداوم معاملات درون گروهی حقوقی ها

روز دوشنبه بازار سهام درحالی با تقویت تقاضا در برابر عرضه سهام به لیدری خودرویی ها و گروه فلزات اساسی روبه رو بود که وضعیت کلی بازار سهام حاکی از تداوم معاملات درون گروهی حقوقی ها و سهامداران عمده گروه های شاخص ساز بازار سهام بود. با این همه بازار سهام همچنان برای بهبود ترسیم دورنمایی واضح تر از اقتصاد سیاسی ایران، چشم به وضعیت دماسنج اقتصاد کلان ایران دوخته است. بدین ترتیب در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از 147 میلیون سهم سرمایه گذاری غدیر به ارزش بیش از 17.5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه بود.

در فولاد مبارکه اصفهان نیز 53 میلیون سهم به ارزش بیش از 12 میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین کمتر از 49 میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش کمتر از 9 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت و 40 میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش 7میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین 20 میلیون سهم پتروشیمی شازند به ارزش بیش از 5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه شد.

حجم و ارزش معاملات فرابورس ایران افزایش یافت

در میانه هفته جاری دادوستدهای فرابورس ایران با افزایش حجم و ارزش معاملات همراه شد، به طوری که 309 میلیون ورقه به ارزش بیش از 2 هزار و 424 میلیارد ریال در مجموع بازار مبادله شد که این میزان در 41 هزار دفعه دادوستد شد. سهامداران در مجموع بازارهای اول و دوم نیز شاهد جابه جایی نزدیک به 101 میلیون سهم به ارزش بیش از 317 میلیارد ریال بودند. بررسی معاملات در این دو بازار نشان می دهد دو نماد از گروه های فلزات اساسی و استخراج زغال سنگ به نام های ذوب آهن و فرآوری زغال سنگ پرورده بالاترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفتند. نماد ذوب همچنین در صدر نمادهای پربازدید فرابورسی قرار گرفت. از سوی دیگر در حالی نمادهای  «کپرور»، «حسینا» و «کشرق» بالاترین رشد قیمتی را به ثبت رساندند که در سمت مقابل نمادهای «فزرین»، «غفارس»، «غپآذر» و «ثتران» تا سطح حداکثر چهار واحد افت قیمتی را تجربه کردند.

همچنین در مجموع تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز شاهد نقل و انتقال 201 میلیون سهم به ارزش 301 میلیارد ریال بودیم. تابلوی اوراق تسهیلات مسکن نیز میزبان نقل و انتقال نزدیک به 64 هزار ورقه تسه به ارزش 49 میلیارد ریال قرار گرفت و نماد تسه مردادماه 96 بالاترین حجم و نماد تسه مهر 96 بیشترین ارزش معاملات را در این تابلو به خود اختصاص دادند.

نگاهی به بازار اوراق با درآمد ثابت نیز نشان می دهد سرمایه گذاران در این بازار میزبان جابه جایی یک میلیون و 730هزار ورقه به ارزش یک هزار و 696 میلیارد ریال بودند و اسناد خزانه اسلامی در نماد  «سخاب3» بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را در این بازار تجربه کرد. معاملات در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز به دادوستد 5 میلیون ورقه به ارزش حدود 60 میلیارد ریال انجامید. صندوق اعتماد آفرین پارسیان در صدر ETFها قرار گرفت.

در نهایت شاخص کل فرابورس در پایان معاملات به افت نزدیک به دو واحدی تن داد تا به این ترتیب آیفکس در نزدیکی ارتفاع 988 واحدی بایستد. چهار نماد «مارون»، «میدکو»، «شراز» و  «ارفع» در حالی بالاترین تأثیر منفی بر شاخص فرابورس را تا حدود دو واحد رقم زدند که نمادهای  «حسینا»، «سرچشمه» و «ذوب» با تأثیر مثبت خود مانع از ریزش بیشتر آیفکس شدند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز